Народна Освіта » Природознавство » Зорі та сузір’я, Сонце, планети, малі небесні тіла

НАРОДНА ОСВІТА

Зорі та сузір’я, Сонце, планети, малі небесні тіла

Зорі та сузір’я

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    пояснювати, що таке зоря, розрізняти зорі;

•    називати зорі;

•    описувати склад міжзоряного простору:

•    називати сузір'я зоряного неба.

Які бувають зорі. Зорі — самосвітні розжарені кулі» в яких відбувається перетворення речовини з виділенням великої кількості енергії. Різноманітність зір надзвичайна. Вони відрізняються за температурою» розмірами» кольором» яскравістю та багатьма іншими ознаками. Існують зорі» які одержали назву карликів. Наше Сонце — також карлик. Зорі» більші за Сонце у десятки разів» називаються гігантами. Існують ще й надгіганти» які більші за Сонце в сотні разів. Зовсім маленькі зорі мають назву нейтронні зорі.

Зорі розрізняють за кольором на блакитні» білі» жовті й червоні. Найвища температура у блакитних зір» а найнижча — у червоних. Сонце — це зоря жовтого кольору.

Учені з'ясували» що основними хімічними елементами» з яких складаються зорі» е Гідроген і Гелій» а інші наявні у дуже малій кількості.

Які всітілау природі» зорі постійно змінюються. Вони <снароджуються)>» <сживуть» і <свмирають».

Багато зір» таких як Сонце» сяють уже дуже давно» деякі близькі до затухання. Але існують і молоді зорі.

Зорі — розжарені небесні тіла кулеподібної форми,

що випромінюють світло,

з давніх часів зорі допомагали людям віщувати погоду» орієнтуватися у подорожах» здійснювати відлік часу.

 

Міжзоряний простір. Зорі розташовані одна від одної на великих відстанях. Простір між ними заповнюють розріджений газ» пил» магнітні поля і космічні промені. Хмари міжзоряних газів і пилу називають туманностями (мал. 48). Існує кілька видів туманностей. Якщо в туманності розміщені зорі» то вона світиться. Якщо ж у хмарах газів і пилу зорі відсутні» то туманність називають темною. Газові туманності складаються з водню» гелію» азоту» кисню тощо і мають різноманітний вигляд» за яким і одержали назви» наприклад: Пелікан» Північна Америка»

Розетка» Сова» Гантеля. Розміри туманностей величезні — від одного краю до іншого світло йде кілька років. Маленькі» округлої форми туманності отримали назву планетарних» бо за формою подібні до спостережуваних у телескоп дисків планет. Сьогодні відомо понад 1 ООО планетарних туманностей.

Сузір’я. Ви, напевно, звернули увагу, що зорі утворюють на небі певні скупчення — сузір’я. Люди вже давно дали їм різні назви. Астрономи поділили небо на 88 сузір^їв. Назви багатьох сузір^їв запозичені зі Стародавньої Греції і пов^язані з персонажами міфів та легенд. Найвідоміше сузір^я, яке ви можете побачити у нашій півкулі, — це Велика Ведмедиця. У ньому сім найбільш помітних зір. Разом вони нагадують великий ківш. Тому Великий Ківш —друга наукова назва сузір^я Великої Ведмедиці. Поблизу Великої Ведмедиці на зоряному небі можна знайти фігуру малого ковша — сузір^я Малої Ведмедиці (мал. 49). Найяскравіша зоря цього сузір^я— Полярна зоря. Вона знаходиться найближче до Північного полюса світу. За її положенням на зоряному небі визначають напрям на Північ.

Сузір’я — ділянка зоряного неба зумовмо, але чітко

окресленими межами.

Скарбничка знань

Окрім відомих вам уже ліній на небесній сфері, е ще лінія, по якій переміщуеться Сонце протягом року. її назвали екліптикою (мал. 44, с. 75). Вздовж ціеїлінії небесної сфери розташовані зодіакальні сузір’я. Слово «зодіак» у перекладі з грецької означає звір. З давніх часів зодіакальними

вважали 12сузір'їв: Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козоріг, Водолій, Риби (мал. 50). Хоча відомо, що екліптика перетинае не 12, а 13 сузір'їв. Тринадцяте сузір'я має назву Зміеносець.

Практичне заняття

Визначення найвідоміших сузір’їв на карті зоряного неба

Вам знадобляться: карта зоряного неба.

На цьому занятті ви навчитеся: знаходіти найвідомі-ші сузір'я на карті зоряного неба.

Завдання 1. Знайдть на карті сузір'я Великої Ведмедиці (Великий Ківш).

Завдання 2. Розшукайте на карті зоряного неба сузір'я Малої Ведмедиці (Малий Ківш).

ЗавданняЗ. Знайдть на карті зоряного неба сузір'я Дракона. Полічіть кількість найбільш яскравих зір цього сузір'я.

Розгляньте розташування найбільш яскравих зір знайдених сузір'їв. Подумайте, що вони вам нага/іують.

Запишіть у зошит відомі вам назви сузір'їв.

Станьте дослідниками природи

1.    Ознайомтеся з картою зоряного неба. Знайдіть на ній сузір'я Великої та Малої Ведмеді ць.

2.    Разом із батьками в ясну поголу пізнього вечора вийдіть на вулицю та спробуйте відшукати на зоряному небі вказані вище сузір'я та Полярну зорю.

Перевірка знань

1.    Що називають зорею?

2.    За якими характеристиками розрізняють зорі?

3.    Яклюдінавикористувуе знання про зорі?

4.    Що таке туманність і яких типів вона буває?

5.    Дайте визначення сузір'я.

6.    Як ви вважаете, чи може до складу зір входити вода?

Сонце

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    пояснювати значення Сонця в природі;

•    описувати найближчу до нас зорю — Сонце.

Роздуми про Сонце. Ми так звикли, що Сонце кожного дня з’являється на небі» що часто недооцінюємо його важливість для всього живого на Землі, Для того щоб оцінити значення Сонця» уявімо собі» що воно зникло. Небо над Землею постійно буде як нічне» тільки стануть невидимими Місяць і планети» які зараз нам світять відбитим від Сонця світлом. Рослини» які завдяки Сонцю утворюють органічні речовини» загинуть. РослиноХцним тваринам не буде чим харчуватися» і вони не зможуть жити. А без них не стане і хижаків. Люди теж залишаться без їжі.

Продовжимо наші фантастичні роздуми про Сонце. Температура на Землі без сонячного тепла почне знижуватись» і з часом поверхня Землі перетвориться на крижану мертву пустелю. На наше щастя» це сюжети для фільмів жахів» бо Сонце кожен день надсилає на Землю життєво необхідні промені» що несуть тепло і світло. Воно нагріває повітря і землю» змушує випаровуватися воду» що» у свою чергу» приводить до утворення вітру» хмар та опадів.

 

Розміри Сонця. Розміри Сонця із Землі здаються нам незначними. Насправді ж його розміри у 109 разів більші порівняно із Землею (мал. 51). Сонце— це розжарена куля» температура якої становить на поверхні б ООО ®С» а ближче до центра Сонця вона досягає 16 мільйонів

градусів Цельсія. Зважаючи на те, що відстань між Сонцем і Землею 150 мільйонів кілометрів, на Землю потрапляє лише двохмільярдна частина його тепла й світла, але цього вистачає для життя на нашій планеті. Сонце, як і Земля, постійно обертається навколо своєї осі.

Сонце — найближчадо Землі зоря, розташована від неї на відстані 150 мільйонів кілометрів.

Зміни, що відбуваються на Сонці.

 

На Сонці постійно відбуваються хімічні явища, що супроводжуються виділенням світла і тепла в гігантській кількості. До складу Сонця в основному входять дві речовини — водень і гелій. Вік Сонця становить не менше 5 мільярдів років. Учені стверджують, що, незважаючи на свій поважний вік. Сонце майже не змінилось і буде світити ще багато мільярдів років, поки весь водень не перетвориться на гелій.

Сукупність фізичних змін, що відбуваються на Сонці, називається сонячною активністю. Вона змінюється кожні 11 років. За цей час на Сонці з’являються та зникають плями, відбуваються вибухи та спалахи (мал. 52). Під час найбільшої сонячної активності на Сонці частішими стають вибухи та спалахи, які створюють надпотужні сонячні промені. Частина з них досягає Землі і може порушувати радіозв’язок, роботу компасів, погіршувати самопочуття людей. Тому під час сонячної активності лікарі радять зменшити час перебування на відкритому сонці, не засмагати, а хворим на серце людям уникати прямих сонячних променів. Зміна активності Сонця залишається поки що загадкою для вчених.

Скарбничка знань

Верхні шари Сонця називають атмосферою, в якій кожен наступний шар більш розріджений, ніж попередній. Най-віддаленіший від центра Сонця шар його атмосфери називають сонячною короною (мал. 53, с. 83). ЇЇ можна спостерігати під час повного сонячного затемнення. Воно відбувається в природі рідко і триває протягом кількох хвилин. Причина сонячного затемнення пояснена у § ЗО, с. 127. Коронаоточує диск Сонця, закритий Місяцем. Форма корони Сонця пов'язана з хімічними явищами, що відбуваються на ньому. У дні, коли Сонце «дуже активне», його корона найбільш яскрава.

Перевірка знань

1.    До яких небесних тіл належить Сонце? Які його розміри ?

2.    Яка відстань між Сонцем та Землею?

3.    Поясніть, чому без Сонця неможли ве життя на Землі.

4.    Чому Сонце нам здається найбільшою зорею?

5.    Наведіть приклади впливу Сонця на Землю.

6.    Які зміни постійно відбуваються на Сонці?

7.    Опишіть у зошиті значення сонячних променів для життя на Землі.

8.    Підготуйте інформацію про явища, які відбуваються на Землі завдяки Сонцю. Проведіть обговорення набутої ін-формаціїу малих групах.

Планети

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    наводити при клади план етта давати їм характери сти ки;

•    описувати відмінності між планетою та зорею.

Планети. Ви вже знаете, що навколо Сонця обертаються різні небесні тіла. Одними з них е планети. Планети — це великі кулеподібні небесні тіла, що рухаються навколо Сонця на різних відстанях

по певних орбітах. Світяться вони на зоряному небі відбитим від Сонця світлом. Кількість сонячного світла і тепла на планеті залежить від того» на якій відстані вона знаходиться від Сонця. Тому чим далі планета знаходиться від Сонця» тим нижча на ній температура.

Групи планет Сонячної системи.

 

Планети» що обертаються навколо Сонця» поділяють на дві групи: планети земної групи і планети-гіганти. До першої входять Меркурій» Венера» Земля і Марс (мал. 64). Потім ідуть планети-гіганти — Юпітер» Сатурн» Уран» Нептун (мал. 66).

Учені довели» що не тільки Сонце» а й інші зорі мають свої планети.

Планета — велике кулеподібне небесне тіло, що рухається навколо зорі і світить відбитим від неї світлом.

Крім того» що всі планети Сонячної системи рухаються навколо Сонця» вони ще обертаються навколо своєї осі. Час одного повного оберту планети навколо своєї осі одержав назву доба» а навколо Сонця — рік.

 

Планета Меркурій. Це найближча до Сонця планета(мал. 66» с. 86). Її назвали на честь давньоримського бога торгівлі. За розмірами і масою Меркурій подібний до Місяця. Він нагадує його також за виглядом. На поверхні цієї планети є гори й кратери» як на Місяці. Кратери — це округлі впадини завширшки 100-200 км і завглибшки декілька кілометрів. Через те» що Меркурій найближча до

Сонця планета (58 мільйонів кілометрів)» його поверхня нагрівається до 400 Навколо своєї осі Меркурій обертається дуже повільно — доба на ньому становить майже 176 земних діб» тоді як рік триває всього 88 діб.

Планету Венеру назвали на честь давньоримської богині кохання і краси (мал. 67). На небі вона сяє яскравіше за зорі. Її можна добре бачити неозброєним оком. За розмірами Венера дещо менша за Землю» має щільну хмарну атмосферу» яка складається переважно з вуглекислого газу. Це дозволяє утримувати тепло» тому на Венері температура навіть більша» ніж на Меркурії. Поверхня Ве-нери — це переважно рівнини з невисокими горбами» але є й гірські райони і навіть величезний вулкан заввишки 12 км.

 

Рік на Венері триває 224» 7 земних діб» а доба майже у 117 разів більша» ніж на Землі.

Планета Земля —найбільша планета земної групи і єдина» що має повітряну оболонку (мал. 58). Повітряна оболонка планети називається атмосфера. Вона складається переважно з азоту» кисню та вуглекислого газу. Понад 70 % поверхні Землі вкрито водою. Наявність атмосфери» води» помірна температура створюють сприятливі умови для існування життя на планеті Земля. Інші планети таких умов не мають.

Обертається Земля навколо Сонця за З 65» З доби» а доба триває 24 год.

Планета Марс е четвертою планетою Сонячної системи (мал. 59). Її назвали на честь давньоримського бога війни. Ґрунт наМарсінасичений залізом» тому планетамае червоний колір. Марс удвічі менший розмірами заЗемлю. Атмосфера Марса складається переважно з вуглекислого газу. Середня температура на поверхні Марса становить -70 ®С і тільки поблизу екватора піднімається дещо вище за О ®С. Поверхня планети — це пустелі» кратери» гори. Деякі

з них досить високі. Наприклад» затихлий вулкан Олімп має висоту 27 км. Рік на Марсі триває 1»9 земних років» а доба налічує 24 год 39 хв.

Група планет-гігантів суттєво відрізняється за своїми розмірами від планет земної групи.

 

Планета Юліпгер. Найближча до нас планета цієї групи має назву Юпітер (мал. 60). Це найбільша планета Сонячної системи. Її розміри приблизно в 11 разів більші за розміри Землі. Свою назву вона отримала на честь головного давньоримського бога Юпітера— царя богів. Юпітер у телескоп має смугастий вигляд. Оскільки Юпітер знаходиться далеко від Сонця» температура на ньому в середньому піднімається не вище -130 ®С. Щоб досягнути Юпітера» автоматичні космічні зонди летять до нього 2 роки. Ось уже 300 років люди спостерігають на Юпітері велику червону пляму (мал. 61). Вона змінює розміри» яскравість кольору. Вчені вважають» що це гігантський атмосферний вихор» величезна буря.

Повний оберт навколо Сонця Юпітер робить майже за 12 земних років, а навколо своєї осі — лише за 10 год.

Планета Сатурн. Її так назвали на честь давньоримського бога землеробства. Сатурн майже в 10 разів більший за Землю. За зовнішнім виглядом це надзвичайна планета. Вона оточена яскравими кільцями, їх утворено з твердих уламків різних розмірів, укритих снігом та кригою. Ширина кілець становить десятки тисяч кілометрів, товщина — не більше кілометра. Температура на Сатурні коливається від -190 до -150 ®С. На Сатурні рік триває 29,5 земних років, адоба — близько 10 год (мал. 6 2).

 

Планети Уран і Нептун. Вони удвічі менші за Сатурн і приблизно однакових розмірів. Давньогрецький бог, який символізував небо, мав ім^я Уран. Нептун — давньоримський бог моря. Уран став найпершою планетою, відкритою за допомогою телескопа. Сталося це в 1781 р. Нещодавно у цих планет були відкриті кільця. Час обертання Урану навколо Сонця становить 84 земні роки, Нептуна — 165 ро-ківі Але доба на них коротша за земну (мал. 63).

Скарбничка знань

Існування Сонячної системи — незаперечний факт. Однак дослідників завжди цікавило питання про наявність планет навколо інших зір. І тільки в жовтні 1995 р. група астрономів повідомила, що на основі спостережень, здобутих під час космічних польотів наприкінці 1980-х і впродовж 1990-х pp., відкрито понад 200 планет, які обертаються навколо інших зір.

Перевірка знань

1.    Яке небесне тіло назвали планетою?

2.    Назвіть відомі вам планети.

3.    У  які групи об'єднані планети Сон ячної системи? Назвіть планети кожної групи.

4.    Який колір має Земля з космосу і чому?

5.    Чим планети відрізняються від зір?

6.    Складіть у зошиті два списки планет. Ол^ін — у порядку віддалення планет від Сонця, другий — у порядку зменшення іх розмірів.

7.    Складть порівняльну характеристику тривалості років, діб нарізних планетах.

8.    Радіус Землі б 378 км, а радіус Місяця — 1 738 км. Відстань між ними 384 ООО км. Зробіть зображення Місяця і Землі у масштабі (1 см — 5 000 км) на альбомному аркуші.

Малі небесні тіла

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    розрізняти малі небесні тіла;

•    описувати небесні тіла цієї групи і наводити приклал^і •

Астероїди. Астероїди, які планети, рухаються по власних орбітах навколо Сонця (мал. 64, с. 90).

Сьогодні відомо близько сотні тисяч астероїдів. їм надані порядкові номери, а також імена письменників, художників, акторів, відомих діячів. Переважна кількість астероїдів знаходиться в кільці, що розташоване навколо Сонця між орбітами Марса і Юпітера. Це кільце ще називають поясом астероїдів. Можливо, що астероїди були колись єдиною планетою або за-лишками будівельного матеріалу»»

3    якого утворилася наша Сонячна система.

 

Астероїди» як і планети» не випромінюють світла та тепла.

До 2006 р. до складу Сонячної системи відносили дев'ять планет. Дев'ятою вважалась найменша планета Сонячної системи Плутон (мал. 66). Вона в

4    рази менша за Землю. Сучасні вчені віднесли її до астероїдів. За Плутоном виявлено велику кількість небесних тіл» які» які Плутон» більш подібні до астероХців.

Комети. Це небесні тіла» які рухаються навколо Сонця дуже витягнутими орбітами» то наближаючись» то віддаляючись від нього (мал. 66). Вони складаються переважно з водяної криги» замерзлих газів та дрібних уламків. Наближаючись до Сонця» комети починають танути» й із випарів у них утворюється хвіст. Довжина цього хвоста може сягати мільйонів кілометрів. Хвіст комети завжди спрямований у бік від Сонця. З віддаленням комети від Сонця він поступово стає меншим. Найбільш дослідженою кометою є комета Галлея. Це одна з небагатьох комет» яку можна побачити неозброєним оком.

Один повний оберт навколо Сонця вона робить за 76 років. Тому раз на 76 років люди мають рідкісну нагоду спостерігати за появою комети Галлея на небі. Останній раз її бачили в 1986 р.» наступний раз люди побачать комету Галлея на небі у 2061 р.

Метеороїди. Небесні тіла» розміри яких менші за 1 км» учені назвали метеороХцами. Якщо таке небесне тіло наближається до планети» то воно потрапляє під її вплив» притягується» а іноді падає на поверхню планети» створюючи кратер. Космічні тіла» які» падаючи на Землю» не повністю згорають в атмосфері і досягають її поверхні» мають назву метеоритів.

Найбільший метеорит Гоба має масу 66 т. Цей залізний метеорит знайдено на території сучасної Намібії в Африці. Метеорит упав на Землю приблизно 80 тисяч років тому і був виявлений випадково» бо вже не залишилось ані кратера» ані інших слідів його падіння.

 

Усього упродовж року на Землю падає близько двох тисяч метеоритів. Але великі метеорити трапляються рідко. їх ретельно вивчають. Це дає змогу вченим зробити висновок про склад небесних тіл та процеси» що відбуваються за межами Землі.

Значно більше метеороідів згорає в атмосфері Землі» не долетівши до її поверхні. Таке згорання метео-poXzuB супроводжується світловим явищем. Короткотривалий спалах світла на зоряному небі астрономи називають метеором. Відбувається він на висоті 80-100 кілометрів над Землею. Коли людям вдається бачити метеори» вони говорять» що то падають зорі або покотилася зоря (мал. 67).

Скарбни чка знань

У1801 p. італійський астроном Джузеппе Піацці помітив на небосхилі небесне тіло, дуже подбне до зорі. Тіло назвали «астероїдом», що означає «подібний до зорі». Орбіта його виявилася між орбітами Марса і Юпітера. Піацці назвав астероїд Церерою на честь богині родючості та землеробства — покровительки Сицилії.

Перевірка знань

1.    Яке небесне тіло називають астероїдом?

2.    Чому в комет з'являються «хвости»?

3.    Чим ві/ірізняються метеори від метеоритів?

4.    Які небесні тіла можна спостерігати тільки тоді, коли вони проходять крізь атмосферу Землі?

5.    Запишітьу зошит назви малих небесних тіл.

6.    Підготуйте у групах проект на тему «Хвостаті прибульці Космосу».

 

Це  матеріал з підручника Природознавство 5 клас О.Г. Ярошенко, В.М. Бойко

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 11-10-2013, 20:53, Переглядів: 66973