Народна Освіта » Всесвітня Історія » Індія: країна скарбів і мудрості

НАРОДНА ОСВІТА

Індія: країна скарбів і мудрості

Пригадайте теорію про три стани середньовічного суспільства в Західній Європі.

1. Делійський султанат. У Середньовіччі Індію вважали країною казкових багатств і небачених чудес, які дарувала неповторна природа. Щедрий клімат дозволяв двічі, а на зрошених землях навіть тричі на рік збирати врожаї. Одного лише рису тут вирощували 21 сорт!

Індія займала досить велику й дуже різноманітну територію. Від снігових вершин Гімалаїв вона простягалася долинами багатоводних рік Інду і Гангу, включала непролазні хащі, джунглі й закінчувалася на піщаному узбережжі Індійського океану. Оточена водою, горами і безплідними пустелями, країна здавалася важкодоступним замкненим світом. І лише на північному заході, серед гірських ущелин, пролягав природний прохід до Індії. Саме через нього в країну тисячоліттями рухалися купецькі каравани, мирні переселенці та войовничі загарбники.

У VI ст. під ударами чергових завойовників могутня імперія Гуптів припинила своє існування. Територія країни розпалась на декілька держав, кожна з яких складалася з невеликих князівств на чолі з правителями - раджами, між якими теж не вщухала ворожнеча.

Які подібні процеси відбувалися на теренах України після розпаду Київської Русі?

Починаючи з XI ст. Індія постійно зазнавала руйнівних набігів мусульманських завойовників. Правитель тюркської Газнійської держави Махмуд Газневі 17 разів розорював країну і нескінченними караванами вивозив незліченні багатства. Загарбники невпинно просувалися в глиб Індії і в 1206 р. створили на півночі країни міцну мусульманську державу зі столицею Делі - Делійський султанат. Поступово під владу султанів потрапляли нові й нові індійські землі.

XV ст. «Ходіння за три моря» тверського купця Афанасія Нікітіна

А як виїжджає султан з матір'ю та дружиною на полювання, так з ним людей на конях 10 тисяч, а піших - 50 тисяч, та слонів у обладунках позолочених виводять двісті, а перед ним 100 сурмачів, та 100 танцюристів, та коней простих (без вершників) у золотій збруї - 300. Палац султанський - чудовий вельми, весь різьбленням і золотом оздоблений.

Здійснив султан урочистий виїзд: з ним двадцять візирів великих виїхало та триста слонів, прибраних у булатні обладунки, з баштами, а башти - окуті. У баштах по шість вояків в обладунках з гарматами та пищалями, а на великих слонах по 12 вояків. І на кожному слоні по два прапори великих, до бивнів великі мечі прикріплено, а до голови великі залізні гирі (дзвоники, що вішали на шию слону) прив’язані. А поміж

вухами сидить ліодина в обладунку з великим залізним крюком - ним слона направляє. Та тисяча коней верхових у золотій збруї, та сто верблюдів з великими барабанами, та сурмачів триста, та танцюристів триста. А каптан на султанові увесь яхонтами оздоблений, та шапка-шишак з великим алмазом, та сагайдак золотий з яхонтами, та золоте сідло, а на ньому три шаблі золотом окуті, і збруя золота.

 

А брат султанів сидить на золотому ліжку, балдахін над ним оксамитовий, а маківка - золота з яхонтами, і несуть його двадцять чоловік.

Що особливо вразило купця Афанасія Нікітіна в урочистому виїзді султана?

Поки султани дедалі збільшували свої володіння, на Індію несподівано обрушилися монгольські полчища, які на той момент уже підкорили Китай та Середню Азію. Перед загрозою нашестя мусульманська знать згуртувалася навколо трону й підтримала султана. Дощенту пограбувавши декілька областей, монголи пішли з Індії, але пізніше ще не раз розорювали країну. Так і не зумівши закріпитися в Індії, монголи на початку XIV ст. зазнали поразки в битві із султанським військом і відтоді припинили свої набіги. Позбувшись монгольської загрози, султани продовжили приєднувати до своїх володінь нові території і за допомогою зброї помітно розширили кордони держави.

 

Що врятувало Делійський султанат від розорення монголами?

Постійні походи вимагали величезних витрат на утримання численного війська.

Султани збільшували податки, народ у відповідь повставав. Виявляла невдоволення й індійська знать. Ситуація особливо загострилася після того, як з кінця XIV ст. у султанаті спалахнула міжусобна боротьба. Постійні палацові перевороти і зміна династій ослаблювали державну владу.

Важкого удару Делійському султанату завдало нашестя жорстокого завойовника Тимура. Наприкінці XIV ст. Тимур розграбував Делі й забрав у полон безліч ремісників. Тимур залишив Індію зруйнованою і спустошеною. Після його нашестя міжусобна боротьба ще більше загострилася. Внутрішні протиріччя знесилювали Індію, робили її беззахисною перед зовнішніми ворогами. Під їхніми ударами на початку XVI ст. Делійський султанат припинив своє існування.

2. Індійське суспільство в добу Середньовіччя. Попри численні зміни в державній долі Індії життя звичайних селян і ремісників минало за заведеним порядком. Одна з причин такого становища полягала у своє-

рідності індійської общини і кастовому поділі суспільства. Община об’єднувала вільних землеробів, які вели самостійне господарство і виконували частину робіт разом, а також сплачували встановлені податки. Община регулювала не лише господарське життя своїх членів. До її обов’язків входила організація взаємодопомоги всередині общинного колективу, захист прав общинників, покарання за дрібні злочини і навіть влаштування спільних свят. До общини входили також ремісники, які обслуговували селянські потреби та отримували за це певну частину врожаю. Поєднання землеробства та ремесла давало змогу общині самостійно забезпечувати себе всім необхідним, що стало однією з причин її замкненості. Поступово общинні селяни, залишаючись особисто вільними, потрапляли в дедалі більшу залежність від держави і землевласників.

Поряд з общиною іншою особливістю індійського суспільства був його поділ на окремі групи. З давніх часів існували чотири варни (стани): брахмани - жерці, учителі, учені; кшатрії - воїни, правителі, знать; вайш’ї - землероби, ремісники, торговці; шудри - залежні люди, слуги. У поділі суспільства на варни лежало переконання, що кожна людина має свій обов’язок і свій життєвий шлях.

Поступово всередині варн утворилися дрібніші групи населення -касти (роди). Каста - це група людей, яких об’єднує одна професія. Кожна каста посідає певне місце в суспільстві й чітко вирізняє себе з-поміж інших каст.

Порівняйте общинні та кастові устрої Індії із західноєвропейськими.

Зазвичай кастове становище відповідає добробуту: що вища каста, то багатша людина. Деякі касти вважалися «недоторканними». Ті, хто належав до них, виконували «брудну» роботу прибиральників, слуг тощо. Представникам вищих каст не дозволялося спілкуватися з недоторканними, які іноді мали спеціальні знаки - свідчення їхнього низького становища. Приналежність людини до тієї або іншої касти визначалася за типом одягу і манерою його носити, за наявністю чи відсутністю певних прикрас, за типом зачіски, намальованим на лобі знаком, характером житла, їжі, посуду, а також за родовим іменем.

Як сьогодні ми визначаємо приналежність людини до того або іншого прошарку суспільства?

Приналежність до касти визначалася від народження, поміняти її самовільно ніхто не мав права. Заборонялося переходити до іншої касти, а також укладати шлюби між вихідцями з різних каст. Найсуворішим покаранням для індійця було вигнання з касти.

У середньовічній Індії основною релігією був індуїзм. Богів в індуїзмі так багато, що порахувати їх точно неможливо. При цьому дозволяється вірити як в одного, так і в багатьох богів. Головною вважається божественна трійця: Брахма - творець світу, Вішну - його хранитель і Шіва - руйнівник, який знову цей світ відтворює. Усіх трьох богів нерідко зображають разом: вони або стоять поряд, або їхні тіла начебто виростають одне з одного.

 

Яким основним богам поклонялися давні греки?

Індуїзм вважає навколишній світ священним. Важливою частиною цієї релігії є віра в очисну та магічну силу води. Індуїсти вірять у переселення душ і переконані, що за наступних народжень можуть опинитися на Землі у вигляді якоїсь тварини. Тому до тварин ставляться як до істот священних і не завдають їм шкоди.

Особливо шанують корову, убивство якої жахає індуїстів більше, ніж убивство людини.

Починаючи із VII ст. індуїзм дедалі активніше витісняв буддизм, який приваблював частину населення тим, що не вимагав зречення від колишніх богів. Крім того, буддизм вважає цінними тільки особисті якості і заслуги людини, а поділ на варни і касти заперечує. Тому він мав особливу популярність серед недоторканних, і на початку Середньовіччя в Індії продовжували будувати буддійські храми.

Після виникнення Делійського султанату почалось навернення населення до ісламу. Одних робили мусульманами проти їхньої волі, інші самі приймали нову віру заради привілеїв: адже тільки мусульмани мали право посідати керівні посади. Утім, іслам став не єдиною, а лише однією (поряд з індуїзмом) з двох головних релігій Індії. Більше того, індійські мусульмани перейняли з індуїзму кастовий устрій і вшанування деяких місцевих святих.

Чому в Індії водночас існували різні релігії?

3. Наука і культура середньовічної Індії. Середньовічна індійська наука успадкувала і продовжувала успішно розвивати досягнення давнини в різних галузях знання, насамперед у математиці. Індійці винайшли десяткову систему числення, якою сьогодні користуються в усьому світі, навчилися виконувати дії з дробами, обчислювати площу фігур і об’єм тіл. Цінні знання накопичила медицина, особливо в лікуванні цілющими травами.

У мистецтві основну роль відігравали архітектура і скульптура. Спочатку будували переважно печерні храми. Особливо вражає печерний храм в Аджанті - зразок чудового поєднання архітектури, скульптури і живопису. Щоб розписати стіни напівтемних печер, художники за допомогою білої тканини і полірованих металевих пластин віддзеркалювали в печері яскраве сонячне світло. Найдивнішим є те, що фарби розписів світяться в темряві!

Після остаточного утвердження індуїзму храми стали будувати з тесаного каміння. Внутрішні приміщення робили низькими й темними: це були святилища, входити туди дозволялося не всім. Більшість віруючих здійснювала обхід храму ззовні. У дворі й на стінах храму стояли численні скульптури із зображеннями богів.

Коли утворився Делійський султанат, почали зводити мусульманські культові споруди - мечеті, мінарети, медресе й розкішні гробниці -мавзолеї. Усі вони мали незвичні для Індії форми й були позбавлені скульптур, але вражали своєю пропорційністю і суворою красою. До наших днів зберігся мінарет Кутб Мінар у Делі - могутня ребриста башта 72 метри заввишки, облицьована мармуром і оздоблена різьбленням. Споруда, водночас велична і вишукана, Кутб Мінар є найвищою колоною Середньовіччя.

Середньовічна Індія дала світові також багату літературу. У буддійських монастирях здавна вивчали рукописи й створювали нові тексти.

Спочатку середньовічна індійська література створювалася переважно санскритом (літературно опрацьована давньоіндійська мова). Подібно до латини, санскрит залишався малозрозумілим для народу і став виключно мовою науки. Почала розвиватися література народними мовами, причому переважали твори на релігійно-міфологічні сюжети індуїзму.

У середньовічній Індії існував також театр: придворний - для вишуканої та високоосвіченої публіки й народний - театр масок і ляльок. Гра акторів супроводжувалась музикою і танцями.

І сьогодні чудові скарби індійської культури мають всесвітню славу, а Індія не випадково вважається однією з колисок людської цивілізації.

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

1. Унаслідок яких подій на території Індії виник Делійський султанат? Що призвело до його розпаду?

2. Чому, попри іноземні вторгнення й роздробленість країни, життя індійських селян мало змінювалось?

3. Які переконання лежали в основі поділу індійського суспільства на варни?

4. Чим визначалась приналежність до певної касти? Чому каст було більше, ніж варн, а їхня кількість постійно змінювалась?

5. Яких основних богів вшановували індуси?

6. Чому буддизм був особливо популярним серед недоторканних?

ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ

1. Напишіть розповідь про внесок Індії у світову культуру.

2. Використовуючи матеріал підручника, складіть розповідь про життя в індійській общині.

 

Це матеріал з підручника Всесвітня Історія 7 клас Подаляк, Лукач, Ладиченко

 

Автор: asia2016 от 16-02-2017, 04:53, Переглядів: 2749