Народна Освіта » Природознавство » Характеристики тіл

НАРОДНА ОСВІТА

Характеристики тіл

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    характеризувати тіла;

•    порівнювати тіла за ознаками:

•    користуватися приладами для вимірювання маси і розмірів тіл.

Природні й рукотворні тіла. Би вже знаєте» що розрізняють природу живу й неживу. Користуючись мал. 9» назвіть тіла живої й неживої природи.

Крім природних тіл» існують ще Й тіла» створені людиною. Так» удень кімнату освітлює природне тіло Сонце» а ввечері ми користуємося рукотворними тілами — настільною лампою чи люстрою. Моря і річки — природні тіла» а басейн і ставок — штучні. Вони різняться формою, розмірами, масою, об’ємом.

Характеристики тіл. Зазначені характеристики дають змогу розрізняти тіла. Так» неможливо сплутати шкільний підручник і куряче яйце» тому що в них різна форма. Підручник — тіло правильної форми. Можна виміряти його довжину» ширину і висоту. Виміряти розміри курячого яйця складно» тому що це тіло неправильної форми.

Описуючи гори» ми зазначаємо» що ці тіла неживої природи мають великі розміри» чого не скажеш про колосок пшениці.

Немає потреби зважувати кавун і вишню» щоб безпомилково сказати» що кавун значно важчий. Маса — це ще одна характери етика тіл.

Охарактеризувати тіла можна й за об’ємом. Відро має значно більший об'єм» ніж чашка. Об'єм тіла прямокутної форми визначають» перемноживши значення його довжини» ширини та висоти. Щоб виміряти об'єм тіла неправильної форми» треба занурити його у воду. Об'єм тіла дорівнюватиме об'єму витісненої тілом води.

Характеристики тіл — це ознаки, за якими вони різняться одне від одного. До характеристик тіл належать форма, розміри, маса, об’єм. Лінійні розміри, масу та об'єм тіл вимірюють за допомогою приладів.

Характеризуючи тіла» звертають увагу на їх агрегатний стан. Розрізняють тверде тіло, рідину у газ* Копійка — це тверде тіло» роса — рідке» а повітря — газу вате. Більшість тіл природи тверді.

Форма тіл сприймається візуально» тобто зором. Користуючись мал. 10» спробуйте порівняти тіла за формою та розмірами.

Опис тіла за планом. Користуючись характеристиками» можна описувати тіла за планом: 1) форма; 2) розміри; 3) маса; 4) об’єм. Опишемо за цим планом морквину» попередньо вимірявши її довжину (12 см) і масу (100 г). Щоб визначити об’єм» необхідно занурити морквину в мірний циліндр із водою (мал. 11» с. 28). Попередньо необхідно запам’ятати показники об’єму води на шкалі циліндра до занурення морквини» а потім — після занурення. Різниця об’ємів і буде обЧмом морквини, у наведеному прикладі вона становить близько ЗО мл.

Проведені вимірювання дають змогу так охарактеризувати морквину: тіло неправильної форми завдовжки 12 см> масою 100 гтаобЧмом ЗО мл.

За цими ж самими ознаками ви можете самостійно порівнювати різні природні й рукотворні тіла.

За допомогою розмірів, маси, форми та об'єму можна не лише описати тіло, а й порівняти ріого з іншими.

Станьте дослідниками природи

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Вимірювання маси та розмірів різних тіл

Вам знадобляться: нова гумка прямокутної форми, сірникова коробка, даі різні книжки, прилади для вимірювання маси і лінійних розмірів тіл.

Здійснюючи вимірювання, не забувайте визначати ціну поділки вимірювального приладу!

Завдання 1. Проведіть вимірювання маси тіл — гумки і сірникової коробки. Порівняйте одержані результати. Яке з тіл має більшу масу?

Завдання 2. Виміряйте лінійні розміри гумки і сірникової коробки. Самостійно доберіть прилад для вимірювання. Яке з досліджуваних тіл має більшу довжину, аяке більшу ширину?

Результати запишіть.

Перевірка знань

1.    Яка відмінність природних ТІЛ від штучних? Наведіть прикладні приролних і штучних тіл.

2.    Назвіть відомі вам характеристики тіла.

3.    Якими приладами та інструментами можна виміряти лінійні розміри і масу тіла?

4.    Порівняйте за розмірами: а) зошиті даері класної кімнати : б) чайну і столову ложки.

5.    Вилучіть «зайве» слово в ланцюжку: а) літак, орел, бджола: б) екран телевізора, підручник, м'яч. Поясніть свій вибір.

6.    Поміркуйте, про які характеристики тіл ідеться у прислів'ях:

Горобець маленький, а серденько має.

Ложкою моря не вичерпаєш.

 

Це  матеріал з підручника Природознавство 5 клас О.Г. Ярошенко, В.М. Бойко

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 11-10-2013, 19:43, Переглядів: 9034