Народна Освіта » Природознавство » Людина - частина природи. Зміни в природі

НАРОДНА ОСВІТА

Людина - частина природи. Зміни в природі

 

Людина на планеті Земля

Як змінюються зв’язки людини з природою

Як тобі відомо, людина є частиною природи. І впродовж свого історичного розвитку людина різним чином вивчала природу, пристосовувалася до неї, намагалася використати її для свого блага. Спершу людина мало втручалася в природу. Проте з часом вона досягла неабияких успіхів у її освоєнні та перетворенні. І це порушило звичне існування природи.

Вплив людини на природу ставав дедалі помітнішим. Ліси, якими колись були вкриті неосяжні простори суходолу на Землі, масово вирубували. На їхньому місці зводили будинки, дороги і мости (мал. 174). З надр Землі почали видобувати у великій кількості корисні копалини, ш;о також змінювало місцевість. Отже, людина поліпшувала середовипі;е свого існування. А ш;о відбувалося з природою?

Як природа змінюється під впливом людини

Потрапивши у велике місто, бачиш безліч найрізноманітнішого автотранспорту, висотні будинки, яскраве свічення вітрин, широкі асфальтовані проспекти. І все це створила людина. Людина господарює на планеті: будує водосховиш;а, вирубує ліси, осушує болота, прокладає дороги і тунелі, видобуває корисні копалини тош;о (мал. 174). Проте такими своїми діями вона спричинює в природі незворотні зміни, через які потерпає і сама. Природа починає «віддячувати» їй забрудненим повітрям, неякісною питною водою, продуктами харчування зі шкідливими домішками.

Усвідомивши це, людина багато чого робить для збереження природи. Великі масиви зелених насаджень, квітники, родючі поля, зарибнені ставки, зоопарки - це позитивний вплив людини на природу, та, на жаль, цього не досить.

Як природа змінюється під дією природних чинників

Усі тіла природи зазнають змін під впливом Сонця, води, вітру. І хоча гори видаються незмінними, насправді постійно відбуваються явища, що так чи інакше змінюють їх. Мине багато часу, і станеться помітна зміна - гори стануть нижчими. Біля їхнього підніжжя можна буде бачити уламки у вигляді великих брил (мал. 175), дрібних камінчиків, пісок. Це наслідок руйнування гірських порід. Навіть міцний і довговічний граніт під впливом різних чинників урешті-решт перетворюється на глину та пісок.

Нагрівання сонцем твердих порід вдень і різке охолодження уночі, що триває довгі роки, призводять до утворення тріщин і розломів, які заповнює дощова вода. Замерзаючи, вона розширюється сама та розширює щілини в гірській породі. Будучи розчинником, вода поступово розчиняє речовини в одних місцях і переносить їх в інші. Омиваючи береги морів, океанів, річок, хвилі теж змінюють природу.

Ґрунти руйнуються через розмивання водою під час сильних злив і різкого танення снігу. На схилах вони взагалі можуть змиватися водою, при цьому утворюються яри. Стрімкі потоки дощової води розмивають ґрунт, утворюючи в ньому заглибини. Після сильного дощу така заглибина може досягати понад півметра (мал. 176).

Унаслідок розмивання гірських порід підземними водами виникають пустоти різних розмірів. Так утворюються печери. Їхня довжина може сягати десятків метрів.

Як бачиш, вода є природним чинником настання змін у природі.

 

Повітря теж причетне до змін у природі. Протягом мільйонів років високі гірські хребти вивітрюються, стають нижчими та пологішими і можуть взагалі перетворитися на рівнини.

Вітри, що поширюються з дуже великою швидкістю, зносять ґрунт, переносять пісок над поверхнею землі, формуючи піщані пагорби різної форми - дюни і бархани. Не без допомоги вітру

утворюються кам’яні скелі химерних форм. Вітри-буревії ламають гілки і стовбури дерев, навіть можуть вирвати їх з коренем (мал. 177).

Руйнівну силу вітру та води істотно послаблюють зелені насадження. Ось чому на відкритих місцевостях висаджують лісосмуги.

Отже, під дією природних чинників: Сонця, води й вітру - у природі виникають зміни. Вони відбуваються поступово і тривають багато років.

Які зміни відбуваються у природі раптово

Проте в природі трапляються і рантові зміни - це повені, виверження вулканів, землетруси. Під час виверження вулканів розжарені речовини із земних надр виливаються назовні (мал. 178). Масивні потоки розжареної маси, густий дим над вулканом змінюють усе навкруги. На прилеглих територіях гинуть рослини і тварини. Не менш важкими для природи є наслідки землетрусів. У місцях землетрусів земна поверхня піднімається, опускається, вигинається, тріскається, тобто різко змінюється

її форма (мал. 179). Землетруси й виверження вулканів дуже небезпечні природні явища, бо за лічені хвилини можуть заподіяти багато лиха, забрати життя людей.

Підсумки

  • Людина є частиною природи і тісно з нею пов’язана.
  • Своєю господарською і природоохоронною діяльністю людина значно впливає на природу.
  • Природа змінюється під впливом природних чинників (сонця, води, вітру тощо), а також під впливом господарської діяльності людини.

Сторінка природодослідника

Проведи спостереження. Літньої днини побувай у парку, лісі чи лісосмузі. Порівняй своє самопочуття в цих місцях з тим, коли ти перебуваєш у кімнаті, на подвір’ї чи на вулиці великого міста. Де тобі ліпше почувається, де ти відчуваєш більшу прохолоду?

Зроби висновок про те, як перебування на природі впливає на самопочуття людини.

Перевір свої знання

1.    Наведи приклади впливу людини на природу.

2.    Наведи приклади впливу природи на людину.

3.    На підставі яких природних явищ виникло прислів’я: «Вода камінь точить»? 4*. Поясни, як ти розумієш вислів «людина - частина природи».

Допоможуть дорослі

Поспілкуйся з дорослими членам твоєї родини і з’ясуй, що у твоєму природному оточенні за останні роки змінилося під впливом природи, а що - господарської діяльності людини. Підготуй презентацію та покажи її учням на уроці природознавства.

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 8-10-2013, 23:59, Переглядів: 11915