Народна Освіта » Природознавство » Рухи Землі. Пори року

НАРОДНА ОСВІТА

Рухи Землі. Пори року

Ознайомлення з глобусом продемонструвало тобі рух Землі навколо її осі. Зазначимо, що цей рух відбувається постійно і має певні наслідки.

Наслідки обертання Землі навколо своєї осі

Пригадай, коли ти проїжджаєш у машині повз будинки, дерева, то здається, ніби рухаються вони, а не ти. Це тому, ш;о ти рухаєшся разом з автомобілем. Так само люди не відчувають руху Землі, бо рухаються разом з нею.

Повний оберт навколо своєї осі наша планета здійснює за 24 години. Цей відрізок часу має назву доба.

Ми звикли чути і говорити, ш;о вранці Сонце сходить, а ввечері заходить. Ту сторону небосхилу, де воно з’являється вранці, називають сходом. Ввечері ми бачимо Сонце вже в іншому місці - на заході. Там воно зникає з поля зору на деякий час. Проте в дійсності це не Сонце сходить і заходить, а Земля, обертаючись навколо власної осі, підставляє Сонцю то один, то інший бік (мал. 95). Тобто в певний період руху Землі навколо своєї осі одну її частину освітлюють промені Сонця, а іншу - ні. На освітленій Сонцем частині Землі триває день, а тим часом на протилежному боці в цей час ніч.

Обертання Землі навколо Сонця

Нам здається, що Земля залишається нерухомою, коли спостерігаємо за рухом небесних тіл - Сонця, Місяця, зірок. Насправді ж, як і інші планети, вона рухається навколо Сонця по своїй орбіті, піо не перетинається з орбітами інших планет. Швидкість цього руху сягає майже 30 км/с. Тобто за час, коли ти не поспішаючи робиш два кроки, Земля встигає «пройти» 30 км! У Землі орбіта має форму еліпса - витягнутого кола (мал. 96).

Як ти вже знаєш, час, за який паша планета робить один повний оберт навколо Сонця, називається роком. І триває земний рік 365,25 доби.

Отже, Земля в космосі здійснює водночас два рухи -обертається навколо своєї осі і навколо Сонця.

Оскільки земна вісь завжди нахилена в один бік, то сонячні промені падають па Землю під різним кутом. А це означає, що під час руху Землі навколо Сонця протягом року сонячні промені нерівномірно освітлюють і нагрівають Північну та Південну півкулі. Це є причиною зміни пір року.

Розглянь малюнок 96. Ти побачиш, що в червні вісь Землі своєю верхньою частиною похилена до Сонця і Північна півкуля звернена до нього. У цей час у пас літо. У грудні, навпаки, вісь Землі похилена від Сонця і Північна півкуля, де розташована Україна, більш віддалена від нього. Тому настає зима.

Біля екватора день дорівнює ночі і не відчувається зміна пір року.

На Північний і Південний полюси сонячні промені протягом року падають похило, тому там завжди дуже холодно (інколи температура сягає -80 °С). Взимку на Північному полюсі триває ніч, а влітку Сонце не заходить. Тобто звичайної для тебе зміни дня і ночі на полюсах не буває. Ніч і день тут тривають майже по півроку.

Підсумки

Земля одночасно обертається навколо своєї осі та навколо Сонця. Доба -час повного обертання Землі навколо своєї осі. Доба триває 24 години. Завдяки нахилу осі обертання Землі в один бік і рухові нашої планети навколо Сонця змінюються пори року.

Живі істоти на планеті Земля не відчувають її обертання навколо осі, тому що рухаються разом з нею.

Сторінка природодослідника

у різні години дня Сонце не лише по-різному освітлює тіла на Землі, а й нагріває їх теж неоднаково. Переконайся в цьому на досліді, провівши його сонячного дня. Тобі знадобляться 4 монети, вартістю 25 копійок. В обід, коли Сонце посилає прямі промені і здається розташованим прямо над головою, поклади одну монету на добре освітленому місці, а другу тримай у тіні. Через півгодини візьми обидві монети в руку. Наскільки відчутною є різниця між теплом, яке поширюється на руку від кожної з монет? Дослід повтори через з години. Більшою чи меншою стала різниця між теплом у другому випадку? Чи змінилося розташування Сонця на небі? Як саме?

Сторінка ерудита

Найдовший день у Північній півкулі, а отже, і в Україні, - 22 червня. Його називають днем літнього сонцестояння. Після 22 червня день поступово зменшується, а ніч збільшується. Так триває до 22 грудня. Цього дня у нас найдовша ніч і найкоротший день. Це день зимового сонцестояння. З 23 грудня ніч поступово зменшується, а день збільшується, і 21 березня їх тривалість стає однаковою - по 12 годин. 21 березня - день весняного рівнодення, є ще день осіннього рівнодення. Це 23 вересня.

Перевір свої знання

1.    Що називають: а) добою; б) роком?

2.    Чому день змінює ніч?

3.    Поясни, чому відбувається зміна пір року.

4.    Чи існує відмінність у тривалості дня і ночі на території України влітку й узимку?

5*.   Поясни нерівномірність розподілу сонячного світла і тепла на поверхні Землі протягом дня і року.

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 8-10-2013, 22:22, Переглядів: 20667