Народна Освіта » Природознавство » Поняття про чисті речовини та суміші

НАРОДНА ОСВІТА

Поняття про чисті речовини та суміші

Крім поділу речовин на прості та складні, їх поділяють ще на чисті речовини і суміші (мал. 27).

Чим чиста речовина відрізняється від суміші

Речовину, що не містить домішок інших речовин, називають чистою. У ній містяться лише ті частинки (молекули, атоми), з яких вона утворилася, а інших частинок бути не може (мал. 27, а, б). Яким би способом не одержували чисту речовину, де б у природі вона не перебувала, склад її лишається незмінним, сталим.

Слід зазначити, що абсолютно чистих речовин не існує. У кожній речовині є певна кількість домішок. Наприклад, ти добре знаєш таку речовину, як кухонна сіль. Це тверда речовина білого кольору, солона на смак, розчинна у воді. Кухонна сіль, яку ми купуємо в магазині, продається у пачках з надписами «Сіль екстра» та «Кам’яна сіль» (мал. 28). Достатньо поглянути на вміст кожної сільнички, щоб відразу ж сказати, що в кам’яній солі домішок більше. І це дійсно так, бо екстру добувають додатковим очищенням кам’яної солі від домішок інших речовин. Проте повністю позбутися інших речовин усе одно не вдається.

у природі та побуті значно більше сумішей, аніж чистих речовин. Повітря, ґрунт, граніт, морська вода - усе це приклади природних сумішей.

Як приготувати суміш

Змішуванням двох чи більше чистих речовин можна приготувати будь-яку суміш (мал. 29). Розглянемо приклад приготування суміші цукру і залізних ошурок. Цукор білого кольору і добре розчиняється у воді. Залізо в порошку темно-сірого кольору, і, напевно, ти знаєш, що воно має властивість притягуватися магнітом.

Змішаємо по одній чайній ложці цукру і залізних ошурок. Відтепер це буде суміш цукру і заліза. У цій суміші є молекули цукру й атоми Феруму. Можна брати різні кількості однієї та іншої речовин. У будь-якому разі це буде суміш цукру і заліза. До їхнього складу входитимуть одні й ті самі складові частинки обох речовин, хоча і в різній кількості.

Чи зберігають речовини свої властивості у складі суміші?

Щоб з’ясувати, чи зберігають речовини свої властивості у складі суміші, виконаємо дослід.

Дослід. Суміш цукру і залізних ошурок висиплемо на аркуш наперу (мал. 29). Піднесемо до суміші магніт. Залізні ошурки притягнуться до магніту, а цукор залишиться на папері. І ми знову побачимо його білий колір. Залізо в складі суміші не втратило своєї властивості притягуватися до магніту. Цукор також зберіг свій білий колір і твердий агрегатний стан. Помістимо цукор у посудину з водою. Він досить швидко розчиниться. Тож і ця властивість цукру збереглася.

Так за допомогою досліду ми з’ясували, що в складі суміші цукор і залізо зберегли свої властивості. Отже, у складі будь-яких сумішей речовини зберігають свої властивості.

Використання сумішей

Людина широко використовує суміші в повсякденному житті. Так, для ремонту приміщень готують суміш цементу і піску. У виробництві скла використовують суміш ніс-

ку, соди і крейди. Пігулки є сумішшю речовини з лікувальними властивостями й речовини-наповнювача. Напій чай - це суміш, виготовлена з води, цукру й речовин, ш;о надійшли у воду з листків чаю в результаті його заварювання. До речі, суп чи компот - це також суміші.

ПІДСУМКИ

: Чиста речовина - речовина, що не містить домішок інших речовин.

: Суміші складаються з кількох чистих речовин, склад сумішей може бути різним.

: У складі суміші речовини зберігають свої властивості.

: Суміші можуть леребувати в твердому, рідкому та газуватому агрегатних станах.

: Існують лриродні суміші та штучні, які створила людина.

Сторінка природодослідника

Виконай удома дослід. Вплив температури на розчинність повітря У воді.

Для досліду тобі знадобляться скляна лосудина й холодна вода.

Набери холодної води в лрозору лосудину, налриклад склянку, і ло-став її на сонці чи в теллому місці. Слостерігай, як через деякий час на внутрішній стінці лосудини з’являються пухирці. їх доволі багато, і вони густо розташовані. ІДе лухирці ловітря, що перебувало в суміші з водою, а під час нагрівання частково виділилося.

У результаті досліду вдалося з’ясувати, що в холодній воді повітря добре розчиняється. Під час нагрівання температура води підвищується, а розчинність повітря в ній зменшується і воно починає виділятися у вигляді пухирців.

Отже, цей дослід доводить, що температура впливає на розчинність повітря у воді.

Сторінка ерудита

Уміст газів, що входять до складу повітря, яке людина вдихає, і повітря, яке вона видихає, істотно відрізняється. І\/Іи дихаємо повітрям, у 100 л якого міститься приблизно 21 л кисню, 0,03 л вуглекислого газу і 79 л азоту. У повітрі, що видихаємо, вміст газів інший: кисню в ньому вже близько 16 л, вуглекислого газу - 5,03 л, азоту - 79 л. Як бачиш, вміст кисню зменшується, азоту залишається незмінним, а вміст вуглекислого газу збільшується у 167 разів!

Збільшення вмісту вуглекислого газу в повітрі негативно позначається на самопочутті людей. Ось чому так важливо провітрювати приміщення в школі та вдома.

Перевір свої знання

1.    Дай визначення чистої речовини. Наведи приклади чистих речовин.

2.    Що ти знаєш про склад і властивості сумішей? Відповідь ілюструй прикпадами.

3.    У яких агрегатних станах суміші трапляються в природі? Відповідь проілюструй прикладами.

4*. Наведи якомога більше прикладів сумішей, до складу яких входить вода.

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 7-10-2013, 22:13, Переглядів: 9431