Народна Освіта » Географія » Стихійні явища природи. Екологічні проблеми. Об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО на материку

НАРОДНА ОСВІТА

Стихійні явища природи. Екологічні проблеми. Об’єкти Списку світової спадщини ЮНЕСКО на материку

Пригадай або здогадайся

1. Що тобі відомо про стихійні природні явища?

2. Що таке екологічні проблеми й у зв’язку з чим вони загострюються?

3. Що тобі відомо про Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?

Стихійні явища природи

Платформу інколи трясе. Серед природних стихійних явищ для Африки характерні землетруси, посухи, паводки, урагани, нашестя сарани.

Землетруси фіксуються в основному в східній частині Африки, де простягається система розломів і грабенів. Осередки землетрусів зазвичай знаходяться на глибинах близько 300 кілометрів. Один з найпотужніших африканських землетрусів останнього часу мав магнітуду близько 6 балів. Він стався 2008 року (мал. 2.38). Його епіцентр був поблизу озера Ківу (північніше озера Танганьїка). Незначні за потужністю землетруси, які фіксуються у південній частині Африки, на думку вчених, можуть бути спричинені активною розробкою надглибоких кар’єрів.

Стихійні лиха, спричинені атмосферними явищами. Одне з найбільш згубних стихійних лих, що періодично повторюються на материку, — посухи.

 

Особливо від них страждають жителі саван, що прилеглі до Сахари, а також Ефіопського нагір’я та Східно-африканського плоскогір’я. Так, наприклад, важка засуха охопила східну частину Африки в період з липня 2011 до середини 2012 року. Вона спричинила серйозну продовольчу кризу, яка загрожувала існуванню Мал. 2.38. Наслідки землетрусу 2008 року понад 9,5 млн осіб.

Катастрофічні повені та паводки найбільш характерні для басейну річки Нігер та відносно коротких річок басейну Індійського океану.

Тропічні урагани найбільш характерні для західного узбережжя Африки та довколишніх островів.

Екологічні проблеми

ііиф- Чи відомо тобі?

Найбільше страждає від сезонних зливових повеней та дощових катастрофічних паводків Нігерія. Так, у 2012 році повінь у Нігерії тривала з початку липня і до листопада. Загинуло понад 360 осіб, а понад 3 000 людей залишилися без даху над головою.

 

Опустелювання, скорочення площі лісів. Екологічні проблеми в Африці зумовлені економічною й технічною відсталістю, недостатнім розвитком і недотриманням екологічного законодавства. В результаті господарської діяльності людини збільшується площа пустель, скорочуються площі лісів, загострюються проблеми з доступом до безпечної питної води, фіксується збіднення видового складу фауни.

Збільшення площі пустель (опустелювання) спричинене надмірною кількістю свійських тварин, які випасаються на територіях, прилеглих до пустелі, де рослинний покрив не дуже стійкий.

 

Скорочення площі лісів пов’язане з розчищенням від дерев ділянок для ведення землеробства, лісозаготівлею цінної деревини та деревини як палива для обігрівання й приготування їжі. Вирубування лісів не тільки зменшує кількість виробленого кисню, а й дещо знижує ймовірність випадання опадів.

Забруднення повітря. Спалювання дере -вини і деревного вугілля, що використовують-

ся для приготування їжі, призводить до викидів вуглекислого газу в атмосферу (мал. 2.39). Дизельне паливо спалюється в генераторах, щоб виробляти електроенергію у багатьох районах, де немає централізованого постачання електроенергії. У зв’язку зі значним зростанням чисельності населення, зокрема міського, дедалі більше палива використовують транспортні засоби. У результаті якість повітря в містах і на континенті в цілому погіршується.

ни*- Чи відомо тобі?

У районі Дракенсберг (Драконові гори) тисячі років жили люди племені Сан. Вони були практично знищені під час зіткнень із зулусами і білими поселенцями у XIX ст. Після себе плем’я залишило унікальні наскельні малюнки в Драконових горах, що їх було внесено ЮНЕСКО до Списку світової спадщини в 2000році.

 

 

 

Об’єкти Списку СВІТОВОЇ спадщини ЮНЕСКО

Що таке Список світової спадщини ЮНЕСКО? При ООН (Організації Об’єднаних Націй) існує спеціалізована комісія з питань освіти, науки і культури, яку скорочено називають ЮНЕСКО. В 1972 році вона прийняла Конвенцію про охорону світової культурної і природної спадщини. На основі цього документа укладається список об’єктів, які мають особливу пізнавальну цінність для теперішніх і майбутніх поколінь. Об’єкти перебувають під особливою охороною і водночас стають відомими й доступними для відвідання їх туристами з різних країн.

Про Список світової спадщини ЮНЕСКО в Африці. Станом на 2015 рік до Списку світової спадщини в межах Африки входило понад 120 об’єктів. Серед них окремі архітектурні споруди та ансамблі — Велика мечеть в Алжирі, Піраміди Гізи в Єгипті, місто Абу-Сімбел на півдні Єгипту, священне місто ісламу Кайруан у Тунісі та інші мі -ста. До природної спадщини ЮНЕСКО належать національні парки — Вірунга, Гарамба, Окапи в Демократичній Республіці Конго, Нгоронгоро (мал. 2.40), Серенгеті в Танзанії та інші. Також до цього Списку відносять унікальні природні об’єкти, які не входять безпосередньо до території національних природних парків — водоспад Вікторія на річці Замбезі, долина річки Омо в Ефіопії, острів Роббен, кратер Вредефорт, озеро Туркана (Рудольф), нагір’я Бандіага-рау Республіці Малі (мал. 2.41).

 

Держави, на території яких розташовані об’єкти спадщини, беруть на себе зобов’язання щодо їхнього збереження.

Опрацювавши параграф, спробуй відповісти

1. Які стихійні природні явища характерні для різних районів Африки?

2. Які екологічні проблеми є найбільш характерними для різних районів Африки?

3. Що таке Список світової спадщини ЮНЕСКО і з якою метою він створений?

4. Які об’єкти входять до Списку світової спадщини ЮНЕСКО в Африці? Застосуй знання, дізнайся більше

1. Використовуючи різні джерела знань, опиши один з об’єктів культури, що входить до Списку світової спадщини ЮНЕСКО в Африці.

2. Використовуючи різні джерела знань, опиши один з природних об’єктів, що входить до Списку світової спадщини ЮНЕСКО в Африці.

Назви зображені об’єкти чи явища

 

 

 

Це матеріал з підручника Географія 7 клас Гілецький

 

Категорія: Географія

Автор: vlad2017 от 26-01-2017, 11:19, Переглядів: 1013