Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Застосування кутника та штангенциркуля для контролю якості обпилювання деталей з листового металу

НАРОДНА ОСВІТА

Застосування кутника та штангенциркуля для контролю якості обпилювання деталей з листового металу

Ви дізнаєтесь

Про засоби контролю під час обпилювання. Як виконується контроль поверхні «на просвіт» кутником. Як контролюються розміри деталі штангенциркулем.

Пригадайте

Як використовувати кутник для перевірки форми деталей з прямими кутами.


 

Ви вже ознайомились з виготовленням плоских (двовимірних) деталей. Але матеріал заготовок вже сам по собі має товщину, значення якої треба враховувати, отже, і розміри деталей вимагають контролю не за двома, а за трьома координатами. Листовий метал і сортовий прокат характеризуються трьома вимірами (товщина деталі як її третій вимір виступає суттєвим параметром). На відміну від деталей, виготовлених з тонколистового металу, обробка яких здійснюється здебільшого 1ІО їх зовнішньому контуру, деталі з листового металу та сортового прокату мають достатню жорсткість, тому можуть оброблятись не тільки по контуру, а по всіх площинах деталі. Якість такої обробки контролюється за допомогою кутника та штангенциркуля (мал. 124, а-в).

Оскільки більшість деталей із сортового прокату та листового металу мають у своїй будові прямі кути, то під час роботи з ними потрібно використовувати кутник. Слюсарний кутник (його ще називають по-вірочним) має таку конструкцію, яка дозволяє використовувати його для перевірки як внутрішніх, так і зовнішніх прямих кутів деталі «на просвіт» (мал. 125).

Слюсарний кутник може бути плоским або з широкою основою. Наявність широкої основи дозволяє швидше суміщати одну сторону кутника з базовою стороною деталі.

Будь-яка сторона слюсарного кутника може використовуватися для перевірки прямолінійності оброблених ребер деталі. Також слюсарний кутник дає можливість разом з прямолінійністю поверхні перевірити значення кутів між нею та прилеглими площинами (мал. 126). Для виробів, виготовлених із сортового прокату, це має велике значення.

 

Прикладайте кутник у декількох місцях деталі — це буде запорукою того, що ви не пропустили ділянку з вадами поверхні після обпилювання.

Контроль якості обпилювання деталей може також здійснюватися за допомогою штангенциркуля. Він використовується для контролю розмірів між двома попарно паралельними сторонами або площинами деталі та контролю паралельності двох сторін і перпендикулярності до них третьої, розташованої між ними (мал. 127).

Контроль зазначених параметрів також виконується «на просвіт», між поверхнями деталі та прямими губками штангенциркуля і штангою не повинно бути нерівномірних зазорів.

Завдання для самостійного розв’язку

На малюнку 128 наведено приклади взаємного розташування лінійки та ноніуса штангенциркуля. Визначте значення розміру, отриманого в кожному випадку вимірювання.

Запишіть отримані результати в зошит.

 

 

Чи добре засвоїли?

1. Який контрольно-вимірювальний інструмент використовується для перевірки якості обробки поверхні деталей з листового металу та сортового прокату?

2. Як використовують кутник для контролю якості обробки поверхні?

3. Як використовують штангенциркуль для контролю точності та якості обробки поверхні?

Поясніть

1. Чим відрізняється перевірка якості обробки деталей із сортового прокату від перевірки якості обробки деталей з тонколистового металу?

2. Як у слюсарного кутника можна зробити знімною широку основу (мап. 129)?

 

 

Це матеріал з підручника Трудове навчання 8 клас Лебедєв

 

 

Автор: admin от 1-01-2017, 21:09, Переглядів: 852