Народна Освіта » Основи здоров'я » Вплив наркотичних і токсичних речовин на здоров’я підлітків

НАРОДНА ОСВІТА

Вплив наркотичних і токсичних речовин на здоров’я підлітків

про негативний вплив наркотичних і токсичних речовин на здоров’я людей;

про згубність вживання наркотиків для здоров’я підлітків;

про важливість підтримки людини, що стала на шлях наркоманії, з боку рідних і близьких.

Наркотики - це речовини, які спричиняють отруєння організму, призводять до психологічної та фізичної залежності, послаблюють волю, шкодять здоров’ю людини, скорочують її життя.

Які є наркотичні речовини

Нікотин і алкоголь - це не єдині наркотичні речовини, що існують у природі. До наркотичних речовин належать також деякі ліки, засоби побутової хімії, речовини рослинного походження. Відомі вам напої - чай і кава - також містять наркотичну речовину кофеїн. У невеликих дозах вона тонізує організм людини. Тому ці напої такі популярні. Ви також чули із засобів масової інформації про так звані заборонені наркотики - гашиш, героїн, кокаїн та інші.

Що таке наркоманія

Унаслідок вживання наркотиків виникає захворювання

- наркоманія, що призводить до глибокого виснаження організму людини, порушення його життєвих функцій.

Дуже часто наркоманами стають через неусвідомлення небезпеки вживання наркотиків. До зловживання наркотиками схильні здебільшого люди зі слабкою волею, які не мають у житті мети, втратили увагу та підтримку з боку близьких людей.

Важко уявити хоча б одну людину, яка не чула про згубність вживання наркотичних речовин. Чому ж мільйони людей на Землі щодня отруюють свій організм, як виникає фізична залежність від наркотиків?

Людина вдихає повітря, що містить кисень, видихає повітря, насичене вуглекислим газом, харчується, з її організму виводяться непотрібні продукти розпаду речовин, які надійшли з їжею. Внаслідок обміну речовин в організмі утворюються життєво важливі речовини. І ось раптом до обміну речовин долучається наркотична речовина. Вона замінює собою ту речовину, яка мала б утворитися внаслідок складних хімічних явищ в організмі. Наркотик стає невід’ємною складовою обміну речовин. Організм людини обійтися без нього вже не може. Так виникає наркотична залежність. Людина, з якою сталося таке лихо, потребує регулярного введення в організм наркотику.

Якщо наркоман вчасно не отримає наркотику, в нього виникають тяжкі психічні й фізичні порушення. З’являється дратівливість, людина не може зосередитися на своїх справах, усі її думки та дії спрямовані на те, щоб за будь-яку ціну роздобути наркотик.

У наркомана виникає головний біль, тремтіння, м’язові судоми, доведений до відчаю, він може покінчити життя самогубством. Вік наркоманів дуже короткий. Вони часто хворіють та гинуть від різних хвороб.

Допоможуть тільки близькі

Отже, наркоманія - значно більша біда, ніж інші шкідливі звички. Позбутися її лише за допомогою сили волі майже неможливо. Для цього потрібне спеціальне тривале лікування.

Як бути людині, що вже зробила помилку і зрозуміла її жахливі наслідки? Звичним оточенням наркомана зазвичай стають такі самі наркомани та торговці наркотиками. Вони байдужі один до одного. їх цікавить лише одне -як придбати наркотик або збути його. Тільки батьки, рідні та друзі, незважаючи на біль, якого завдала їм близька людина, що стала наркоманом, завжди пробачать і подадуть руку допомоги.

Що таке токсикоманія

Останнім часом збільшилася кількість випадків вживання підлітками дурманних токсичних речовин, у результаті чого розвивається захворювання токсикоманія. Токсикомани домагаються сп’яніння, вдихаючи аерозольні або отруйні речовини, що випаровуються (здебільшого препарати побутової хімії). Під час вдиху ці препарати потрапляють у кров, яка переносить їх у головний мозок. Виникає такий самий стан, як і при вживанні наркотику. Ця звичка дуже небезпечна для дорослої людини і зовсім неприпустима для дітей. У токсикомана гинуть клітини головного мозку, відбуваються негативні зміни у клітинах печінки, нирок та інших органів, порушується серцева діяльність, пригнічується дихання, що може призвести до смерті.

Вік 10-12 років - період активного росту. Тому токсичний вплив летких наркотичних речовин на фізичний, розумовий та емоційний розвиток дитини зберігається протягом тривалого часу. Найбільш чутливий до накопичення токсичних речовин мозок. Відмирання клітин головного мозку призводить до необоротних змін особистості, порушення пам’яті. Такі діти стають нездатними до навчання. Тож запаморочення й різні незвичні відчуття, яких прагне токсикоман, - наслідок руйнування його головного мозку.

•    Найнебезпечніше вживання наркотиків у підлітковому та юнацькому віці.

•    У молодому організмі, що росте і розвивається, наркотична залежність формується надзвичайно швидко.

•    До заборонених наркотиків звикають набагато швидше, ніж до алкоголю та нікотину.

•    Навіть одноразове вживання наркотику в компанії, бажаючи довести свою особливість, може призвести до наркоманії.

•    Краще рішуче відмовитися від пропозиції спробувати наркотик, ніж занапастити своє життя.

•    Доки не сформувалася залежність, людина ще може самотужки відмовитися від наркотиків.

•    Якщо біда вже трапилася, слід набратися мужності і звернутися по допомогу до батьків, близьких ‘людей, вчителів, психолога, лікаря.

Чому наркоман не може контролювати свою поведінку та дії?

Наркотики дуже дорого коштують. Злочинці-нар-коділки в усьому світі мають мільйонні прибутки, зароблені на чужому горі (мал. 34). Тому вони зацікавлені в тому, щоб затягнути у тенета наркоманії якомога більше людей.

Найчастіше перші дози торговці наркотиками пропонують безплатно або в борг. Така «щедрість» не безпідставна. Вони добре знають, що залежна від наркотику людина піде на все, аби роздобути цю отруту.

ЯК Бути

Ніколи в житті ви не зустрінете людину, яка б мріяла бути хворою, нікому не потрібною, викликати в інших відразу і померти молодою. І справді, як можна навіть думати про таке, коли навколо така гарна природа, стільки цікавого і непізнаного, рідні та близькі люди, які вас люблять і поважають. І так багато хочеться досягти у житті. Подивіться на малюнок 35 і самі вирішіть, як бути.

1.    Про які наркотичні речовини ви чули?

2.    Як «працює» наркотик в організмі людини?

3.    Що таке токсикоманія? Чи спричиняє вона таку саму залежність, як і наркотик?

4.    Які зміни в організмі людини відбуваються внаслідок вживання наркотичних і токсичних речовин?

Використовуючи додаткові джерела, підготуйте повідомлення про шкоду від вживання наркотиків.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Тема: Моделювання ситуації відмови від сигарет, вживання алкогольних напоїв і наркотиків

Мета: навчитися аргументовано відмовлятися від пропозиції спробувати наркотичну речовину, протистояти впливу реклами тютюнових і алкогольних виробів.

Обладнання: плакати і картки, що ілюструють шкідливий вплив нікотину, алкоголю і наркотиків на організм людини, малюнки підручника (мал. 36) або фотографії, які пропонує вчитель, аркуші ватману, фломастери.

 

Хід роботи:

Об’єднайтесь у групи та, опрацьовуючи матеріал підручника і додаткову літературу, працюйте над проблемою, зазначеною в меті практичної роботи.

Розіграйте одну із запропонованих ситуацій. Одна група захищає хибні твердження, наведені нижче, а інша -спростовує їх, наводячи відповідні аргументи.

Пропонуємо розглянути ситуації, які найчастіше виникають у підлітковому середовищі.

Розгляньте запропоновані хибні твердження та малюнок 36 і змоделюйте ситуацію відмови від наркотичних речовин, використовуючи рольову гру.

1.    Куріння допомагає заспокоїтися.

2.    Наркотик усуває неприємний стан напруження, тому навколишній світ здається яскравішим, допомагає уникнути різних конфліктів.

3.    Якщо три-чотири рази спробувати наркотик, зі здоров’ям нічого поганого не станеться. Одна-дві сигарети, викурені за день, не шкідливі для організму.

4.    Хлопця та дівчину, які курять, випивають і вживають наркотики, швидше «визнають за своїх», приймають у різноманітні неформальні об’єднання молоді.

5.    Вживання дорогих вин, коньяків, куріння сигарет із фільтром безпечне для організму.

6.    Токсикоманія не спричиняє залежності, вона менш шкідлива, ніж куріння, вживання алкоголю та наркотиків.

7.    Перебуваючи у накуреному приміщенні серед курців, краще самому курити, ніж вдихати тютюновий дим.

8.    Я хочу позбутися шкідливих звичок, але не наважуюся звертатися по допомогу до близьких людей.

9.    Мені дуже подобається реклама тютюнових, алкогольних і слабоалкогольних виробів. Якщо її показують по телевізору, пропагують на рекламних щитах, у засобах масової інформації, - це означає, що такі вироби нешкідливі, їх можна вживати у необмеженій кількості.

Зробіть висновки та запишіть їх у свій робочий зошит.

На аркушах ватману намалюйте антирекламу тютюнових і алкогольних виробів.

Категорія: Основи здоров'я

Автор: admin от 15-07-2013, 13:56, Переглядів: 24702