Народна Освіта » Основи здоров'я » Вплив природного середовища на здоров'я

НАРОДНА ОСВІТА

Вплив природного середовища на здоров'я

 

  • як правильно використовувати природні чинники довкілля та вміло й ефективно загартовуватися

 

 

Вплив природних чинників на здоров’я

На людину в навколишньому середовищі впливають різноманітні природні чинники: температура і вологість повітря, вітер, атмосферний тиск та інші. Вони постійно змінюються. Організм здорової людини здатний швидко пристосовуватися до цих змін. Люди зі слабким здоров’ям або після перенесеної хвороби дуже чутливі до примх погоди.

Так, за різкої зміни температури у людини може знизитися або підвищитися тиск крові. Перед дощем можуть боліти суглоби, відчуватися сонливість. Від спеки найбільше потерпають люди із захворюваннями серцево-судинної системи.

На застуди, ангіну і грип найчастіше хворіють узимку. Після зими організм людини також дуже вразливий щодо різних інфекцій. Йому важко протистояти різкому потеплінню, яке може змінюватися раптовим похолоданням.

Сучасне комфортне житло, теплий одяг, транспорт, інші блага цивілізації зменшили вплив природних чинників на організм людини, але знизили його опірність до їхніх несподіваних змін.

Ви, мабуть, не раз замислювалися над тим, чому деякі ваші однокласники хворіють частіше за інших, а дехто не хворіє зовсім? У чому тут секрет?

Секрет дуже простий - загартовування природними чинниками: сонцем, повітрям і водою. Воно сприяє збереженню і зміцненню вашого здоров’я. А якщо ви потоваришуєте ще й з фізичною культурою, то ніколи не захворієте, будете завжди активними, добре вчитиме-теся і обов’язково досягнете своєї мети. Розгляньте малюнок 6. Які чинники загартовування на ньому зображені?

Правила загартовування

•    Якщо ви часто хворієте, перед тим як розпочати загартовування, порадьтеся зі своїм лікарем.

Про яку людину говорять, що вона загартована? Про ту, організм якої здатний швидко пристосовуватися до різних умов довкілля, які постійно змінюються.

 

 

ф Під час загартовування слід ретельно стежити за своїм здоров’ям та вміло дозувати процедури.

9 Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, у вас порушується сон, апетит, знижується працездатність -припиніть процедури, допоки не видужаєте.

•    Без поважних причин не припиняйте загартовуваль-ні процедури. Пам’ятайте, що після припинення проце-

. дур ефект від загартовування різко знижується вже через 5-6 днів і майже зникає через два тижні.

Ф Після вимушеної перерви інтенсивність загартову-вальних процедур нарощуйте поступово.

Якщо не дотримуватися цих правил, можна зашкодити своєму здоров’ю.

Про те, як потрібно загартовувати свій організм, читайте у додатку 1 у кінці підручника.

Корисний чи шкідливий технічний прогрес

* І

Ще сто років тому такі звичні для нас літаки, автомобілі, радіо, телефон, електрика вважалися дивом техніки. Хто в той час міг уявити собі, приміром, телевізор, комп’ютер, космічний корабель? Нині суспільство не уявляє себе без мобільного та супутникового зв’язку, Інтер-нету. У космос уже вирушають не лише космонавти, а й туристи. Лікарі виконують унікальні операції з пересадження тканин і органів тощо. Це, безперечно, корисні надбання людства. Однак пригадайте з уроку 1, як втручання в природу може негативно позначитися на здоров’ї людини, якими небезпеками загрожує дорожній рух, неправильне користування побутовою технікою. Тож блага, створені завдяки технічному прогресу, іноді загрожують здоров’ю і навіть життю людини. Ось чому сучасна людина має володіти чималими знаннями про своє довкілля.

Коли ви приїхали відпочивати у санаторій, розташований на березі моря, лікар дав такі рекомендації: у перші три дні не купатися, на сонці перебувати не більше п’яти хвилин, постійно користуватися тентом. Навіщо дотримуватися цих рекомендацій? Адже шкода втрачати три дні відпочинку, та й друзів хочеться вразити своїм «шоколадним» загаром.

ЯК БУТИ

Про корисність загартовування ви чули у попередніх класах, про це постійно говорять лікарі. Чому таким простим способом бути здоровим не користуються абсолютно всі люди? Чому, як тільки завіють осінні вітри, за-мрячить холодний дощик, до лікарів у поліклініках вишиковуються великі черги хворих. Отже, змусити себе розпочати загартовування нелегко. Потрібно докласти певних зусиль, проявити волю. А таке не кожному під силу. Тому виховуйте себе, не лінуйтеся! Це дуже допоможе вам у майбутньому дорослому житті.

1.    Поміркуйте, під впливом яких чинників навколишнього середовища організм людини може переохолодитися чи перегрітися.

2.    Про яку людину можна сказати, що вона загартована?

 

У своєму «Щоденнику здоров’я» складіть план дій, за яким ви розпочнете загартовування.

Категорія: Основи здоров'я

Автор: admin от 13-07-2013, 18:17, Переглядів: 7430