Народна Освіта » Основи здоров'я » Ознаки біологічного, психічного, соціального, духовного дозрівання

НАРОДНА ОСВІТА

Ознаки біологічного, психічного, соціального, духовного дозрівання

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Татко сказав Андрієві, що підлітковий вік — чи не найважчий у житті. Андрій відповів, що не замислювався над цим. А як ви гадаєте, що змінюється, коли дитина стає підлітком? У чому полягають труднощі, про які говорять дорослі?

Індивідуальний розвиток підлітків

Підлітковий вік — це одна зі стадій індивідуального розвитку людини. Він відрізняється від періоду дитинства й має свої фізичні, психічні, соціальні й духовні особливості. Саме в цей час відбуваються якісні зміни, пов’язані з дозріванням і входженням у доросле життя. Процеси статевого дозрівання доволі тривалі. Регулюють ці процеси дві найважливіші системи вашого організму — ендокринна й нервова.

Ендокринна система складається із залоз внутрішньої секреції, які виробляють біологічно активні речовини — гормони. Вона функціонує під контролем центральної нервової системи. Взаємозв’язок між ендокринною й центральною нервовою системами забезпечує гіпоталамус — найважливіший відділ головного мозку.

З початком статевого дозрівання гіпоталамус посилює свій вплив на роботу залоз, унаслідок чого в організмі починають синтезувати-

ся гормони, що призводять до статевої зрілості. Саме гормони визначають фізичний розвиток підлітка.

 

У зв’язку з процесом статевого дозрівання у підлітків не лише змінюється тіло, у них розвиваються нові пізнавальні можливості, вони вчаться керувати собою, формують власні погляди на події, що відбуваються, роблять свої перші життєві вибори.

Ознаки біологічного дозрівання

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Семикласник Петро найменший у класі. Майже всі дівчатка вищі за нього на зріст. Хлопчик дуже засмучений через це і вважає це своєю проблемою. Що буде далі? Як вирішиться ця проблема із часом?

Ознаки змін у своєму тілі з певного моменту помічають і хлопчики, і дівчатка. Але ці зміни різні. Справа в тому, що кожна стать готується виконувати свою власну біологічну функцію, пов’язану з продовженням роду. Тому цю стадію розвитку й називають статевим дозріванням.

У дівчаток період статевого дозрівання починається трохи раніше, ніж у хлопчиків. Насамперед вони починають швидко рости (до 10 см на рік!). Зверніть увагу на те, що у вашому класі дівчатка здебільшого вищі за хлопчиків. Але в старших класах ситуація зміниться: ріст дівчаток сповільниться, а от хлопчики будуть рости далі, наздоганяючи й навіть обганяючи своїх однокласниць. Загалом, статевої зрілості хлопчики досягають на два роки пізніше, ніж дівчатка.

У підлітків найактивніше ростуть кістки п’ястка і стопи. Тому вони незрідка виглядають незграбними. Ріст м’язів відстає від росту кісток, і вам буває складно керувати своїм тілом. Саме через це рухи підлітка часом можуть бути неповороткими. Але ви маєте знати, що ця незграбність і непропорційність — явище

тимчасове. Поступово, з розвитком скелета й м’язів, будь-який підліток навчиться керувати своїм тілом, рухи хлопчиків стануть управними й чіткими, а дівчаток — плавними й красивими.

 

Швидкість змін, що відбуваються з тілом, є індивідуальною. Не слід переживати або засмучуватися, якщо вам здається, що ви ростете і розвиваєтеся повільніше за інших. Цілком можливо, що це — особливість вашого організму, і ви наздоженете своїх однолітків, але трохи пізніше.

Ознаки психічного і духовного дозрівання

Підліток змінюється не тільки фізично. Підлітковий вік — час великих змін, які також пов’язані із психікою.

Справа в тому, що статеві гормони вашого організму впливають на всі клітини тіла без винятку, зокрема й на клітини головного мозку. Це призводить до зміни самопочуття й настрою, що відразу ж позначається на поведінці.

У підлітка психічний розвиток відбувається так само бурхливо, як і розвиток його тіла. Навантаження на психіку в цей період дуже великі, тому вам потрібні щадний режим і нормальний сон, аби ваша нервова система встигала відпочивати й виконувати складні завдання, що постають перед нею.

Підлітковий період — це всього лише період, і він, звісна річ, завершиться. Але від того, як ви сприйматимете ситуацію, залежить дуже багато. Ви маєте знати, що для підліткового періоду характерна підвищена емоційна збудливість, яку психологи називають імпульсивністю. Імпульсивність — це риса характеру, що виявляється у схильності діяти без достатньо свідомого контролю, під впливом зовнішніх обставин або емоцій. Ви маєте розуміти це й виробляти вміння свідомого контролю над своїми діями. Тобто перш ніж робити якісь вчинки, треба думати про їхні наслідки.

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Мама попросила Вадима поставити взуття в коридорі на місце. Хлопчик чомусь образився, сказав, що не потерпить, щоб усі ним командували, і пішов у свою кімнату, грюкнувши дверима. Як ви думаєте, у чому причина такої поведінки? Що відбувається з Вадимом?

Ознаки соціального дозрівання

У вашому організмі відбуваються зміни, які свідчать про те, що ви фізично й психічно дорослішаєте. Але є ще один бік дорослішання — соціальний.

Ваше тіло дорослішає самостійно, вам не потрібно докладати до цього зусиль. Але для того щоб стати дорослим соціально, вам доведеться проявити волю, активно діяти самому. Вам може здаватися, що життя дорослих — суцільне задоволення, а всі заборони й обмеження вони вигадали спеціально для підлітків. Насправді суспільство ставить до дорослої людини досить високі вимоги. Дорослішати соціально — значить брати на себе відповідальність за свої вчинки, виконувати певні обов’язки, дотримуватися суспільних законів. Це не є простою справою, і дорослим бути важко. Але іншого шляху в підлітка немає — треба подорослішати!

Стати дорослим означає взяти на себе відповідальність за своє матеріальне забезпечення, духовний розвиток, здоров’я, відповідати за свої вчинки та їхні наслідки перед суспільством. Стати дорослим означає готовність створювати родину, мати власних дітей і нести за них духовну і матеріальну відповідальність.

Знайдіть необхідну інформацію й дайте відповідь на запитання. Аня робила уроки і ніяк не могла виконати складне завдання. тато запропонував їй свою допомогу. Як повинна вчинити Аня, щоб показати свою соціальну зрілість?

Опорні точки. Підлітковий вік впливає на різні сторони вашого життя: фізичну, соціальну, психічну і духовну. Ви розвиваєтеся фізично, змінюється ваша психіка, відбувається ваше соціальне дорослішання. Усі ці зміни готують вас до наступних періодів життя — юності й зрілості.

Запитання для повторення й обговорення

і-іі рівні

1.    Які системи регулюють процеси статевого дозрівання?

2.    Чим підлітковий період відрізняється від періоду дитинства?

3.    Чому підлітковий вік називають перехідним періодом?

ііі рівень

4.    Які зміни характерні для підліткового періоду?

5.    Яка роль гормонів у фізичному розвитку підлітків?

6.    Що ви знаєте про психічний і духовний розвиток підлітків?

7.    із чим пов'язане ваше соціальне дорослішання?

V рівень

8.    Доведіть, що швидкість змін, які відбуваються з тілом підлітка, є індивідуальною.

9.    Чому не слід переживати або засмучуватися, якщо вам здається, що ви ростете й розвиваєтеся повільніше за інших?

 

Це матеріал з підручника Основи здоров'я 7 клас О. В. Тагліна

 

Категорія: Основи здоров'я

Автор: admin от 5-11-2016, 16:30, Переглядів: 12934