Народна Освіта » Основи здоров'я » § 8. Безпека харчування

НАРОДНА ОСВІТА

§ 8. Безпека харчування

У цьому параграфі ти:

проаналізуєш, що впливає на твій вибір харчових продуктів;

ознайомишся я основними причинами харчових отруєнь; потренуєшся надавати невідкладну допомогу при харчових отруєннях.

Фізичне здоров’я, яке є основою інтелектуального розвитку та емоційного благополуччя, неможливе без повноцінного харчування. Населення більшості країн світу не потерпає від голоду. Однак люди нерідко відчувають дефіцит поживних речовин через пезбалансоване харчування. Маючи величезний вибір продуктів, вони не завжди віддають перевагу найкориснішим із них.

Дехто обирає те, що гарно упаковано чи гучно розрекламовано. А хтось орієнтується на смак продуктів, нехтуючи тим, що до багатьох із них виробітки додають підсилювачі смаку п ароматизатори.

Декому шкода витрачатися на натуральні продукти, які іноді коштують дорожче, ніж перероблені. Та слід пам'ятати, що за патуральні продукти люди платять один раз, а за перероблені доведеться платити знову і знову -лікарям, стоматологам, виробникам ліків.

1. Напишіть па картках чинники, що вплітають па ваш вибір продуктів (мал. 12).

2. Розкладіть картки у формі трикутника. Зверху покладіть картку з чинником, який, на вашу думку, є найважливішим, під неї — картки з двома менш важливими, а під ними — з трьома найменш важливими чинниками.

3. Визначте, який чинник е найважливішим для більшості з вас.

Як ви вважаєте, чому?

Харчове отрусиш — термін на позначення того, що відбувається з людиною внаслідок вживання неякісного, зіпсованого чи інфікованого харчового продукту. Найчастіше харчові отруєння спричиняють бактерії або токсини.

Отруєпня може бути спричп-пепе продуктами:

• з простроченим терміном реалізації;

• ураженими гниллю чи пліснявою;

• з неприємним запахом і нетоварним виглядом;

• з пошкодженою упаковкою;

• купленими на стихійних рипках;

• тими, що неправильно зберігатися чи оброблялися;

• вирощеними на забруднених територіях;

• тими, що містять алкоголь.

 

Ботулізм — найпебезпечпіший вид харчового отруєння. Вживання навіть невеликої кількості зараженого продукту може бути смертельно небезпечніш. Кожен четвертий вшіа-док закінчується смертю у перптя тиждень хвороби. Симптоми ботулізму з’являються через 12—36 годин після вживання інфікованого продукту.

Людина може захворіти на ботулізм, споживаючи неякісні консерви або харчові продукти, що неправильно зберігалпся Потрапивпш в організм, бактерії виділяють токсип, що паралізує нервову і дихальну системи. Лише термінова медична допомога може врятувати людині життя.

Сальмонельоз є наслідком вживання сирих продуктів, заражених сальмо-пелою. Найчастіше сальмонелу виявляють у сирих яйцях, м’ясі, молоці, рибі. Сальмонельоз зазвичай минає за декілька днів, однак небезпечніш для дітей, людей похилого віку і тих, хто має хронічні захворювання.

Золотистий стафілокок — захворювання, спричинене продуктами, що зберігалися за недостатньо низьких температур. Джерелами стафілокока найчастіше є: м’ясо, птиця, яйця, молоко, тістечка і торти з кремом, салати з майонезом. Симптоми з’являються через 1-Г> годин після вживання інфікованого продукту і послаблюються через 18 годин. Люди зазвичай одужують за 1-3 дні.

Бактерія Е.соїі — деякі її різновиди живуть в організмі людини гі не шкодять йому. Інші є токсичними і можуть потрапити в організм із подою

 

або інфікованими продуктами - найчастіше з папіпспрпм м’ясом у гамбургерах. Іноді у дітей до 5 років і людей похилого віку виникають смертельні ускладнення.

Якість продуктів у кожній державі контролюють спеціальні служби. В магазинах, на рипках та на відповідно обладнаних торговельних майданчиках усі продукти мають сертифікати якості. На стихійних ринках контролю немає, і купувати їх тут дуже ризиковано.

За яких умов продукти можуть спричинити харчопі отруєння? Найчастіше таке трапляється, коли вживають:

продукти, термін реалізації яких минув;

* продукти, які неправильно зберігали чи обробляли; продукти, куплені на стихійних ринках;

продукти з пошкодженою упаковкою, уражепі гниллю чи пліснявою;

* отруйні гриби, ягоди;

* консерви зі здутими кришками чи помутнілим вмістом;

* алкогольні напої.

Харчові отруєння — доволі поширене явище. Особливо часто трапляються влітку через високу температуру і наявність мух. Мікробне забруднення продуктів може статися і через брудні руки чи кухонне начиння. Пригадай дії, які допомагають уникати мікробного забруднення продуктів: мити, розділяти, охолоджувати і нагрівати (мал. 13).

Отруйні гриби і рослини

Найтяжчі харчові отруєння спричиняють токсини отруйних грибів і рослин. Смертельно небезпечними можуть бути старі або зіпсовані гриби, а також гриби, що змінили свої властивості й стали отруйними. Останніх через забруднення навколишнього середовища дедалі більше у наших лісах.

Тим, хто хоче збирати гриби, досвідчені грибники радять навчитися розрізняти не лите їстівні, а й 20—25 видів отруйних і неїстівних, які ростуть у вашій місцевості.

Гриби і рослини, отруєппя якими може бути смертельним (мал. \А): 1 - бліда поганка; 2 - мухомор смердючий; 3 ~ свинушка тонка; 4 ~ мухомор пантерний; 5  рожевопластиииик отруйний; в - павутинних отруйний; 7 - блекота; 8 - конвалія; 9 ~ дурман; 10 - вороняче око; 11 - беладонна.

Що робити цри харчовому отруєнні

Симптоми отруеппя:

• біль у животі;

• нудота і блювання;

• утруднене дихання;

• пронос (іноді з кров’ю);

• підвищена температура тіла;

• слипотеча, сльозотеча;

• пітніння;

• слабкість;

• запаморочепня;

• втрата свідомості;

• зміна кольору шкіри, особливо губ, пігтів;

• печія у роті, горлі, шлунку;

• головний біль;

• спазми, судоми;

• незвичний запах із рота;

• нечіткий зір;

• порушення слуху.

 

У разі появи симптомів харчового отруєнії я треба викликати лікаря. До його приїзду дати потерпілому випити 5—6 склянок кип’яченої води і викликати блювання.

Обов'язково попередити всіх, хто вживав ті самі продукти, особливо якщо це були гриби.

При слабких симптомах отруєння потерпілого залишають удома. Йому слід багато пити, щоб запобігти зневодненню. Запитайте лікаря, на які симптоми необхідпо зверпутп увагу, адже деякі з них з'являються навіть через півтори доби після отруєння.

При сильних симптомах або ураженні нервової системи (нечіткий зір, м’язові розлади, параліч) рахунок іде на хвилини.

Негайно викликайте «швидку допомогу».

Якщо хворого довелося госпіталізувати, відправте з ним підозрілий продукт на аналіз.

У лікарні зазвичай роблять внутрішньовенне влпваїптя фізіологічного розчину, щоб запобігти зневодненню. При захворюванні на ботулізм хворий отримує спеціальний аптитоксип, дітям призначають антибіотики. Лікарі уважно стежать за диханням хворого і за необхідності дають йому кисень або здійснюють реанімацію.

Запам'ятай!

• за пертих ознак харчового отруєння треба звернутись до лікаря або викликати «швидку допомогу»;

• якщо є підозра, що отруєння спричинили гриби, негайно викликай «швидку допомогу» — дорога кожна хвилина;

 

• до прибуття лікарів треба промити хворому шлунок і дати випити води або несолодкого чаю;

• якщо потерпілий непритомний — покласти його на лівий бік (мал. 15).

Коли людина лежить па лівому боці, нижній відділ її шлунка спрямова-пий угору. Це сповільнює потрапляння отрути в тонкий кишечник і допомагає виграти час. До того ж таке положення вбереже потерпілого під захлинання при блюванні.

Практичне ааиданнм

Перша допомога при отруєннях і кишкових інфекціях

Об’єднайтесь у групи по 5—6 осіб і розкажіть про відомі вам випадки харчових отруєнь. Обговоріть:

Що спричинило харчове отруєння?

Як можна було цього уникнути?

Чи правильно надавали допомогу потерпілим?

Спричипені дефіцитом поживних речовин захворювання можна вилікувати, якщо в оргапізмі пе відбулися неяворотні зміни. По допомогу звертаються до лікаря, який призначає спеціальну дієту і харчові добавки.

Вживання неякісного, зіпсованого чи інфікованого харчового продукту може мати наслідком харчове отруєння. Найчастіше причиною харчових отруєнь є бактерії або токсини. Найнебезпечніїпі харчові отруєння - ботулізм і отруєння грибами.

За перших ознак харчового отруєння треба звернутися до лікаря або викликати «швидку допомогу».

ПІДСУМКОВІ ЗАВДАННЯ ДО РОЗДІЛУ 2

Перегляньте жартівливий мультфільм «Якби тварини харчувалися фаст-фудом...»

Обговоріть, чому не можна постіііпо харчуватися фаст-фудом. Об'єднайтесь у 3 групи.

• У кожній групі створіть плакати, як заохотити ваших однолітків харчуватися правильно.

• Продемонструйте ваші роботи у класі.

 

Це матеріал з підручника Основи здоров'я 8 клас Бех

 

Категорія: Основи здоров'я

Автор: asia2016 от 3-11-2016, 17:16, Переглядів: 3381