Народна Освіта » Інформатика » § 10. Ознайомлення з форматами відео-та аудіофайлів

НАРОДНА ОСВІТА

§ 10. Ознайомлення з форматами відео-та аудіофайлів

Понад 90 % інформації з навколишнього середовища людина сприймає за допомогою зору і слуху, тому саме відео- й аудіоматеріа-ли є найбільш інформативними.

Формати відеофайлів

Технологічно фільм — це набір послідовних зображень рухомих об’єктів, відзнятих з певною частотою. Під час швидкозмінного перегляду таких зображень у людини створюється враження безперервного руху об’єктів, зображених у кадрі.

Відеофайл — це набір статичних зображень, призначених для почергового виведення з певною частотою.

У плівковому кіно для зберігання всіх кадрів фільму тривалістю одна година при частоті, наприклад, 24 кадри за секунду, потрібно витратити кілометри плівки. Для зберігання такої самої кількості кадрів нестисненого відео знадобляться сотні гігабайтів пам’яті.

Яким же чином повнометражний фільм уміщується на одному компакт-диску або флеш-накопичувачі? Завдяки сучасним технологіям відеофайли можна «стискати», що робить їх обсяг у сотні разів меншими, ніж у разі збереження фільму в покадровому режимі. Для стиснення і відтворення відео використовують спеціальні програми — кодеки (від слів кодувати — декодувати).

Формат відеофайла визначається методом його стиснення. Більшість відеофайлів можуть містити статичні зображення, аудіо та відео різних форматів, анімацію тощо. Такі файли називають медіаконтей-нерами.

Розглянемо формати деяких відеофайлів.

AVI — медіаконтейнер, розроблений спочатку для ОС Windows. Відтворюється на смартфонах, комунікаторах тощо.

WMV — формат компанії Microsoft. Може містити аудіо- і відеодані. Відтворюється плеєрами MPlayer, Windows Media Player та ін.

MOV — формат компанії Apple для QuickTime-плеєра. Може містити відео, анімацію, графіку. Підтримує будь-які аудіо- і відеокодеки.

MPG — часто вживаний формат завдяки невеликим втратам під час стиснення та сумісності з багатьма програмами і пристроями.

MP4 — формат для зберігання відео, аудіо та деяких видів анімації. Підтримує багатоканальний звук. Найчастіше використовується в портативних пристроях і для передачі відеофайлів в Інтернеті.

ASF — формат компанії Microsoft. Використовується для передачі відео в Інтернеті. Підтримує практично всі відеокодеки.

MKV (Matroska) — формат за можливостями перевищує AVI, може зберігати інформацію про титри, навігаційні меню тощо. У контейнер MKV можна впакувати відео і аудіо найрізноманітніших форматів.

WebM — відкритий формат (не вимагає ліцензії) компанії Google для веб-медіа. Спрощений аналог MKV з функціями, потрібними для мережі. Підтримується більшістю сучасних веб-браузерів і медіаплеєрів.

Формати аудіофайлів

Людина отримала змогу зберігати і відтворювати звукові повідомлення, коли навчилася записувати звуковий «слід» на грамплатівках, магнітофонних стрічках тощо. Такий звукозапис називають аналоговим.

Цифровим звукозаписом називають подання звуку у вигляді двійкового коду.

Для зберігання оцифрованого звуку в аудіофайлах також використовують різні технології стиснення.

Розглянемо формати деяких аудіофайлів (див. таблицю):

Піктограма

Аудіофайл

Особливості

WAV, AIFF

Без стиснення

APE, FLAC

Стиснення без втрат якості

MP3, Ogg

Стиснення з втратами якості за рахунок виключення частот, що не сприймаються людським вухом

Існує значно більше форматів відео- та аудіофайлів, ніж ми розглянули. Їхня кількість зростає, оскільки вони створюються для різних пристроїв і мають різне призначення. Крім того, технології опрацювання мультимедійних даних розвиваються, це також приводить до появи нових форматів файлів і «відмирання» застарілих.

Питання для самоперевірки

1. Що таке фільм?

2. Навіщо «стискають» цифрове відео?

3. Назвіть відомі вам формати відео.

4. Що таке цифровий звукозапис?

5. Назвіть відомі вам формати аудіофайлів.

6. Чому існує велика кількість відео- та аудіоформатів?

Вправа 10

1. Відтворіть на комп’ютері музичний аудіофайл. Запишіть у зошиті, які дані (окрім власне звукових) відображаються медіа-плеєром під час прослуховування.

2. Знайдіть в Інтернеті відеофільм О. Довженка «Земля» для завантаження. Запишіть у зошиті формат і розмір відеофайла; тривалість фільму.

3. Поясніть, чому саме цей формат відеофайла використовується для передавання відео в Інтернеті.

Комп’ютерне тестування

Виконайте тестове завдання 10 з автоматичною перевіркою на сайті interactive.ranok.com.ua.

 

Це матеріал з підручника Інформатика 8 клас Бондаренко

 

Категорія: Інформатика

Автор: admin от 7-10-2016, 20:17, Переглядів: 5375