Народна Освіта » Основи здоров'я » Соціальні аспекти статевого дозрівання. Спілкування хлопців і дівчат. Принципи рівноправного спілкування

НАРОДНА ОСВІТА

Соціальні аспекти статевого дозрівання. Спілкування хлопців і дівчат. Принципи рівноправного спілкування

Обміркуйте й обговоріть ситуацію. Восьмикласник ігор прийшов до батька й сказав: «Я люблю Марину, але їй подобається сергій. Що мені робити?». Батько подумав і відповів: «Нічого не робити. треба просто пережити це й подорослішати». А що б ви порадили Ігореві?

Соціальні аспекти статевого дозрівання

Соціальна зрілість — це один з необхідних етапів розвитку особистості. Цьому етапу притаманне самостійне соціальне становлення людини. Ви, восьмикласники, уже перебуваєте на шляху до соціальної зрілості, готуєтеся взяти на себе обов’язки дорослої людини, але ще не можете цього робити.

Дорослішання — складний процес, який вимагає фізичних і духовних зусиль. Ваше дорослішання відбувається одночасно зі статевим дозріванням. Людина має дозріти біологічно, психологічно й соціально, для того щоб вона могла створити сім’ю й виховувати дітей.

У цьому віці в кожного підлітка з’являється інтерес до представників протилежної статі. Ви хочете, щоб вас помічали, хочете бути в центрі уваги однолітків, хочете, щоб вас кохали. Як поводитися, щоб спілкування приносило радість, було насиченим і цікавим?

Слід знати, що поведінка людини формується в межах певної культури. Існують правила поведінки, які регламентують стосунки між людьми. Наприклад, є правила знайомства, правила спілкування, правила поведінки в конфліктній ситуації.

Культура людини виявляється в усіх її діях, навіть у дрібницях. Наприклад, культурний чоловік у дверях завжди пропустить жінку вперед, поступиться їй місцем у транспорті, подасть руку, коли вона виходить з автобуса.

Людина може окультурювати й одухотворяти свої стосунки з іншими людьми.

Соціальне дорослішання допомагає особистості людини розкритися в усьому її розмаїтті. Закохавшись, ви можете саме завдяки своїм почуттям почати писати вірші, робити успіхи в спорті, грати на гітарі, створювати власні пісні, малювати, перемагати на олімпіадах. Можете навіть здійснювати подвиги. Це і є одухотворенням ваших стосунків з коханою людиною.

Постарайтеся розібратися в культурних традиціях, притаманних суспільству, у якому ви живете. Дізнайтеся, як у межах цієї культури будуються стосунки між статями. Почитайте любовну лірику відомих поетів. Усе це допоможе вам обрати свій стиль спілкування й правильно побудувати стосунки з протилежною статтю.

Спілкування хлопців і дівчат. Принципи рівноправного спілкування

Стосунки між чоловіком і жінкою ґрунтуються насамперед на таких поняттях, як любов, повага, відданість, відповідальність одне за одного.

Підлітковий вік — це час відкриттів та одкровень, час фізичного розвитку й інтелектуального зростання, емоційної піднесеності, щасливий час бурхливого, неспокійного переходу від дитинства до зрілого стану. Це час першої закоханості, яка приносить і радощі, і прикрощі. З’являються нові почуття, з якими потрібно навчитися жити.

Чому, наприклад, однокласник, на якого ви раніше не звертали уваги, раптом починає вас цікавити? Чому, коли ви з ним розмовляєте, у вас раптом починає дрижати голос і ви говорите якісь нісенітниці? Чому звичайна однокласниця, яку ви смикали за кіски, раптом здається вам неймовірною красунею? Варто із цим спокійно розібратися й визначити, як саме будувати свої стосунки з тими, хто вам подобається, надалі.

Найкраще будувати їх на дружніх засадах. Дружба — це близькі стосунки, засновані на взаємній довірі, прихильності, спільних інтересах, рівноправному спілкуванні.

Загалом, пошук друга — це важливий момент у житті підлітка. До того ж це вже не той друг дитинства, з яким можна просто бувати разом, гратися, навчатися й навіть мати спільні інтереси. Підліткові потрібен друг, який може його зрозуміти, може поспівчувати. Друг, який буде з вами відвертий, надійний, зможе зберігати таємниці. Саме на засадах такої дружби можна й потрібно будувати стосунки між юнаками й дівчатами.

В умовах довірчого спілкування можна краще пізнати характер одне одного, стати частиною її (або його) повсякденного життя, дізнатися про плани і мрії. Коли ви закохані, то дуже важливо порівняти свій характер, свою поведінку, своє життя із життям когось іншого. Без емоційного спілкування таке збагачення життєвим досвідом, звичайно ж, неможливе. У парі підлітки навчаються правильно спілкуватися. Наприклад, того, щоб не «тягнути ковдру на себе», не вести розмову переважно про себе і свої проблеми, а слухати іншого, хоча б стільки ж часу, скільки він слухає тебе. Ситуація підліткової закоханості — це саме та ситуація, у якій підліток дорослішає, набуває досвіду, який буде корисним усе життя.

Однак не забувайте про деякі важливі правила стосунків. Не слід забувати, що кожен з вас — вільна особистість, яка має право на саморозвиток, розуміння, турботу. Необхідно вміти рахуватися з коханою людиною, думати про її життя, її плани, здоров’я, адже ви любите її. Важливо, щоб це було взаємно — кожен любить іншого, враховує його інтереси, у жодному разі не шкодить йому, не вимагає якихось жертв для себе, не ставить свої інтереси вище, дотримується принципу рівноправності у стосунках.

Знайдіть необхідну інформацію і розв'яжіть проблему. У п'єсі драматурга Євгена Шварца «звичайне диво» є такий монолог: «Хто сміє розумувати чи щось провіщати, коли високі почуття опановують людину? злиденні, беззбройні люди скидають королів з престолу з любові до ближнього. з любові до батьківщини солдати топчуть смерть ногами, і та втікає не оглядаючись. Мудреці здіймаються в небо і поринають у самісіньке пекло — з любові до істини. землю перебудовують з любові до прекрасного. а ти що зробив з любові до дівчини?». Як ви вважаєте, якою має бути відповідь: що треба робити, коли ти закохався?

Опорні точки. дорослішання — складний процес, який відбувається одночасно зі статевим дозріванням. Людина має дозріти біологічно, психологічно й соціально для того, щоб вона могла створити сім'ю й виховувати дітей. соціальне дорослішання допомагає особистості людини розкритися в усьому її розмаїтті, у тому числі й у стосунках з коханою людиною.

Запитання для повторення й обговорення

I рівень

1. Що таке дружба?

2. Що таке любов?

II рівень

3. На яких засадах формуються стосунки між хлопцями і дівчатами?

III рівень

4. доведіть, що поведінка людини, у тому числі і статева, формується в межах певної культури.

IV рівень

5. доведіть, що дорослішання — складний процес, який вимагає фізичних і духовних зусиль.

6. Як поводитися з коханим (коханою), щоб спілкування приносило радість, було насиченим і цікавим?

 

Це матеріал з підручника Основи здоров'я 8 клас Тагліна (нова програма)

 

Категорія: Основи здоров'я

Автор: admin от 27-09-2016, 07:26, Переглядів: 5792