Народна Освіта » Хімія » Мило, його мийна дія. Синтетичні мийні засоби

НАРОДНА ОСВІТА

Мило, його мийна дія. Синтетичні мийні засоби

Який хімічний склад мила? Чи ліпші синтетичні мийні засоби змивають, чи безпечні вони?

image161Опрацювавши цей перегреф, ви пригадаєте з курсу фізики, що твке поверхневий натяг рідини, суть явище змочування; яка природа водневого зв'язку, зможете оцінити вплив синтетичних мийних засобів не довкілля, усвідомити иеобхідюсть дотримання превил безпечного поводження З НИМИ.

Мило - чи не найдавніший препарат побутової хімії, ефективний засіб особистої гігієни, його ви­користання є одним з критеріїв цивілізованості (мал. 20.1).

Дізнайтеся більше.,. Археологи поблизу річок Тигр та Єфрат знайшли один з перших рецептів мила, датований 2500 р. до н. е. Він був записа­ний клинописом на глиняних табличках. Шумери використовували, мило як засіб для укладки во­лосся, як антисептик для лікування ран та для очищення шкур перед їхнім фарбуванням.

Мила - солі, утворені аніонами залишків вищих карбонових кислот і катіонами І лужних елементів - Натрію, Калію1, J

Один з найдавніших способів добування мила - лужний гідроліз жирів (мал. 20.2).

Склад мила зумовлює його властивості як поверхнево-активної речовини (ПАР, детергент). Аби зрозуміти суть цього поняття, пригадаймо; поверхне­вий натяг визначає силу зчеплення між молекулами води і геометричну форму поверхні, краплю наприклад (мал. 20.8).

Як вам уже відомо з курсу хімії основної школи, вода - полярний розчин­ник, тому неполярні речовини, наприклад жири, у ній не розчиняються (мал. 20.4).

image162

ПАР знижують поверхневії# натяг я* межі поділу, наприклад вода (рідина) - олія (рідина), вони відіграють роль своєрідного •містка* між взасмомерозчинними ноляр - нами і неполярними речовинами. Чим це зумовлено? Поверхнево-активні речовини містять у своєму складі ян гідрофільні, так і гідрофобні групи (розтлумачте ці терміни).

image163Молекули ПАР на межі поверхонь вода - повітря вишиковуються так, що гідрофільні групи спрямовані у воду, а гідрофобні ви­штовхуються з неї. У результаті поверхня води вкривається «частоколом» з молекул детергенту (мал. 20.5). Така поверхня мас менший натяг і, як наслідок, вищу змочу­вальну здатність.

image164Аби пересвідчитися в цьому, виконаймо простий дослід. З тонкого мідного дроту зро­бімо плоску спіраль у кілька витків. Злегка змастимо її олією і дуже обережно помістимо на поверхню води. Завдяки поверхневому натягу води і незмочуванню нею жирної поверхні спіраль не потоне (пригадайте, торік ви дізналися, що сірка плаваї на поверхні води, оскільки не змочується нею, незважаючи на більшу порівняно з водою гус тину). Тепер піпеткою помістімо в середину витка спіралі краплю мильно­го розчину. Спіраль негайно почне обертатися: розтікаючись по поверхні, мильний розчин доходитиме до кінця спіралі, виходитиме, що зумовить BH» никнення невеликої реактивної тяги. Коли спіраль зупиниться, капнімо мильний розчин ще раз - обертальний рух відновиться, Заміна мила у роз­чині на іншу поверхнево-активну речовину зумовить аміну швидкості руху спіралі. Якщо помістити в центр спіралі краплю розчину кухонної солі, кругового руху не буде зовсім. Натомість унаслідок добавляння розчину прального J порошку спіраль швидко потоне, бо синте­тичний мийний засіб змиє шар олії.

Мийна дів мила - здатність очищати по­верхні твердих тіл від забруднень. Процеси миття та прання (мал. 20.6) ґрунтуються на видаленні неполярних забруднюючих речо­вин з твердої поверхні та переміщенні їх у полярну водну фазу.

Найпоширеніші забруднення - жирові плівки, що містять частинки пилу, сажі тощо (пригадайте, чи вдалими були ваші спроби відмити жирний посуд без застосу - вання мийних засобів). Яким чином мило миє, легко зрозуміти з малюнка 20.7.

Асортимент сучасних синтетичних мийних засобів (СМЗ) вражає розмаїттям (назвіть товарні форми випуску цих засобів побуто-

image165

Mm. 20.7. м»ц>і*в Of» мищ, t. ПароФобмі вуеваеояммв іруш у CkMUV мшякуям мммі!«•полярна, г доофільм» іарбввсиміїм - помфми 2. Іймвяа - чврмикв бруду, о*онаиа мошушиї ПАР U«D ЛОрИГкЧЯВВІ 40 *В* Гідрофобними І pyrqpNM з, Уйісдіао» IaMMQfljI a молчсуггаї ні дріргіжу iMCTMMi врив» вівмремвоеіьоі л> яомщМ тілмі W і у тчтщ/$ Фщтсй 'т суєт* • зі яотреоям у рсании

 

Воі хімії і наведіть кілька прикладш). НрЩрдшгрц^кіг»?мн компонентами СМЗ е поверхнево-вктивні речовими. Як добавки застосовують мИЦлісмльні й за­пашні речовини, консерванти. IwrtfiiTOpii королі і, аитноксидя яппі, засоби про­ти утворенви накипу, барвники тощо.

Синтетичні мийні s#ocHhit SX ва багаторазово пересвідчувалися на влас­ному повсякденному досвіді, значно ефективніші за мило. Зокрема й тому, що не втрачають мийної д ії у твердій воді. Це не єдина перевага СМЗ порів­няно з милом. Аби перевірити слушність цього твердження, виконайте до» слід1.

Порівняння властивостей bus і синтетичних мийних засобів

Виготовте тверду воду {пригадайте, лона містить катіони Магнію і Кальцію), Для цього розчиніть у водопровідній воді трохи натуральної морської солі або гіркої соді «Варва­ра ». Воду, збагачену катіонами Кальцію, можна одержати дією оцту на, яєчну шкаралупу або крейду. Змішавши одержані розчини, матимете тверду воду.

Розчиніть у теплій воді мильну стружку. Подібним чином виготовте розчин прального порошку.

У пляшечку налийте трохи розчину мила, закоркуйте і добре стру­сіть. Чи виникла піна1 Добавте твердо! води і знову струсіть. Опишіть спостережувані зміни.

TmcI домі мамі му днмуИ врщяби» • імючмнм r*tw«i*ew мнімм іманбу*

ПщшшшЬтш Mmiimti *лтт**гт* $ ямиумМ Qtto - мвлн І СМШ.

*  Н« кирягт^аим )МмфмммнНІ іяммвиярмі ммір НІ* «ммммн(имимі

|WiMW фМММфіШМвіїу .і. MHMWtWP рМвИИМ* MptjWMHII У ММИМ* pWWWMK WM і CWMtM1MWWBl Ifftflf MMWfllB, WMMW M MWMWHMMM в Wlifllt ItWMHifb* BMtf MWWMWl I WWMMU ЩЩйЛш M MlS MM1M «ММІМНМ* рММИММ MMi MWWIk AfWRf'

|мии>,

Чшщ ялишmrjmwh /інгіиу §Лвтшшт$ шщФїи m&t Умнмимі раннії обміну упюрмиїді ш^шчіяв) cow Іммйл і Малим 2<‘1?HwOOO і Cef* ^«С,?И,*аОО|*С#4 SCuHmCOO* і Hf' * (СиНм<ХК)і, Мі»

Це іумоїш WHIiHf TPffrt^f BMTfWTH ММгіДМ ЦМІІ I TMfMttA N0« Hl ВІДМІїу ВІД МИЛІ, ПАР f CMNIMnMMWX МИТНИХ MMWlUl яв (wryvn •

Квтітммя КальціюI MindB, тому b ммрмеш^иі їм німина у tail будь-вкої твердості.

Особливості сучаоиии СМІ. Це. wfWQvii^ tiu Лагемюфумігіюиі її ніспь. Hiitpmnfn, n*miw засоби ддв варите t yaiacpniiMrt мі мишммво го праная, ддв пріяии дуже ибруммоі бинті* томких і вмгмоумвнеку» Bimrx тканим, орівві І іНУІ іншії і кми'ятіимам І бм нього, мсобн мі низькотемпературного вражим тощо.

ДіїиаДтаоа більша... ТЧіММЮ» 0ЮНММЙНоИІ ягмомц амкаристммм • мий НИХ звообвк 6ІЯМІІ І ФюіМіГЩ, Mg) OflpWHQTb П^МКМіу WMpMl і іШШ і ** TWrrriflnr іфпгпюпгму аплтчтмі ti 1 пгпмрппі Hrl TYif WMWl рамним Hf дйо і NB шкодить шкірі

image166Мийна ефектмввіегь більшості ПАР оосшівтбі * лужному середнім ті І їв присутності рівних мнпрохітів. U Hfcf причини MBiHw і yd СМ8 добівлвютії неорганічні «оді: сульфіти, кір* боиатя, поліфоофіги тощо. Cimc поліфоофе- ти у складі синтетичних MHftHHX засобі! стають причиною евтрофіKlgit водойм (ми.

20.8), до яинх потрапляють CTtmd води.

Адже надлишок цих сполук Фосфору при­зводить до масового розвитку мікроскопіч­них водоростей ті інших мікрооргіиііиід, І також бактерій, що роїклідівть відперлі органічні рештки. Внаслідок цього витрача­ється значна кількість кисню, і до юдв потрапляють токсичні продукт розпаду, що призводить до погіршання умої прожн - віиия гідробіонтів.

Мал. 20.в. ЄігрофМацМ водойм - момкічм пихо Поліфоофіпі месою 1 г стимулюють утвореним водоростей ммоою 5-Ю юі

Захист довкілля від забруднення синтеТМЧИИМИ мийними исобшм * НА. гальна і складна проблема. Один зі шляхів Q розв'язання • використання пральних порошків, що яв містять подіфосфвтів. Важливо ретельно очищу» вати комунальні стічні води, адже саме вони * головні джерела надходжен­ня сполук Фосфору до природних водойм. У побуті і на виробництві слід ощадливо використовувати мийні засоби» дотримуючись рекомендацій, на­ведених в інструкції.

■ ПРО головне шшшшшшяшшяшшшшявшт

^ Мяла - солі, утворені аніовами залишків вищих карбонових кислот і катіонами лужних елементів — Натрію, Калію.

►  Склад миля зумовлює його властивості як поверхнево-активної речо­вини.

►  Поверхнево-активні речовини місять у своєму складі як гідрофільні, так і гідрофобні групи.

►  Процеси миття тя прання ґрунтуються ия видаленні неполярних за­бруднюючих речоаяи а твердої поверхні та переміщенні Yx в полярну водну фазу.

^ СМЗ на відміну від мила не втрачають мийної здатності в твердій воді.

►  Сучасні СМЗ багатофункціональні.

F Захист довкілля від забруднення синтетичними мийними засобами ** нагальна і складна проблема.

image167

 

Творча майстерня

Мило ручного виготовлення наразі набуло неабиякої популярності. Дізнайтеся з додаткових джерел інформації, як його безпечно зварити в домашніх умовах. Порадьтеся з учителем хімії, батьками, залучіть до співпраці однокласників, аби виготовити власноруч: а) мило; б) мильні «бомбочки». Ваші вироби можуть стати сувенірами до свята.

Категорія: Хімія

Автор: admin от 18-05-2013, 23:26, Переглядів: 11930