Народна Освіта » Світова література » Джон Донн - Щоб мучить мене читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Джон Донн - Щоб мучить мене читати онлайн

Джон Донн

 

1572-1631 рр.

Він не боявся писати про те, що людина складається не тільки з розуму, а й з тіла й душі. Він ретельно зображував усі битви, тривоги, угоди, поразки й перемоги цієї тристоронньої війни.

Ричард Брук

Сторінки життя та творчості

Постать Джона Донна — багатогранна, а його поезія — емоційна й глибоко інтелектуальна. Його творчість відображає різні прояви людської натури, складність духовного буття особистості. Це дало підстави його наступникам визнати митця очільником літературної школи англійських «ноетів-метафізиків».

Коментарі    «Метафізична поезія» — течія в ліриці бароко, що яскраво пред

ставлена в англійській літературі XVII ст. Для неї характерні посилена увага до філософських питань, абстрактність образів і міркувань, схильність до інтелектуалізації лірики та ін. Метою поетів-«метафізиків» було не лише висловлювання певної думки, а й відтворення адекватного їй емоційного стану, напруження почуттів Головними темами «метафізичної поезії» є співвідношення вічного й тлінного, високого та ницого, душі й тіла, божественного та диявольського тощо. Основні образи у творах «метафізиків» — Смерть, Час, Бог, Людина, Світ та ін.

 

Джон Донн народився 1572 р. (день і місяць народження точно не відомі) в католицькій родині. Його батько, теж на ім'я Джон, був торговцем. Мати, Елізабет Хейвуд, високосвічеиа жінка, донька драматурга, дала прекрасну освіту дітям удома. Джон навчався в коледжі Харт Холл в Оксфорді, згодом закінчив Оксфордський університет і вивчав право в корпорації Ліикольз-Іпи. У 1596 1599 рр. брав участь у військових походах лорда Ессекса в Іспанію та Італію. Після повернення намагався зробити кар’єру за часів правління королеви Єлизавети І. До цієї мети він значно наблизився після свого призначення па посаду секретаря Томаса Еджертоиа, лорда-храпителя державної печатки Англії. Джон Доїш став членом парламенту і землевласником, а його вірші, що поширювалися в списках, привернули до нього увагу сучасників. Але

світській кар'єрі Дж. Донна навалила пристрасна любов поета до Ніні Мор, племінниці сера Еджєртона. 1601 р. він таємно ви він юну Ени н дому і без дозволу родичів одружився з нею. Цей вчинок, який розцінювався як зрада свого покровителя, назавжди начинив перед ним двері у вищий світ.

 

Після цього настав тяжкий чотирнадцятирічний період боротьби я пестатками й спробами повернути втрачені можливості. Твори письменника того часу відображають його конфлікт ія світом і глибокі душевні протиріччя, унаслідок яких він перейшов в англіканську віру.

Джон Дони із сім’єю жив переважно на рахунок благодійності меценатів, імена яких він увічнив у своїх поезіях. За підтримки короля Якова І поет нарешті прийняв сан священика англіканської церкви, у 1615 р. отримав ступінь доктора богослов’я в Кембриджському університеті, а з 1621 р. став настоятелем собору святого Павла в Лондоні. Яскраві проповіді поета були помітним явищем в релігійному житті Англії того часу. Його мали призначити єпископом, але 1631 р. Дж. Донн помер.

За життя письменник не друкував своїх творів (окрім двох віршів). Утім, він ніколи не переставав писати поезії, що згодом ввійшли до збірки «Вірші», надрукованої після смерті митця 1633 р. Вона складається з любовних поєній «Лісні та сонети», циклу «Священні сонети», поеми «Анатомія світу», а також численних елегій, сатири, послань і епіграм. Лірика Дж. Донна ввібрала в себе пристрасть земного кохання й духовні пошуки, звеличення Бога та поетизацію людського існування.

Українською мовою окремі вірші Дж. Донна в різні роки перекладали Д. Павличко, В. Коптілов, Л. Череватенко, Б. Завідняк, В. Марач та ін.

«ЩОБ МУЧИТЬ МЕНЕ...»

Коментарі Ліричний герой Дж. Донна переймається світоглядними питаннями, шукаючи смисл свого існування. І чи увінчаються ці пошуки перемогою, духовним спасінням?.. Це філософське питання поет залишає на розсуд читачам

Щоб мучить мене, крайнощі у всім Зійшлися; я клубок із протиріч;

В душі моїй зустрілись день і ніч;

Веселий щойно враз стаю сумним,

Впадаю в гріх й розкаююсь у нім,

Любов кляпу й хвалу їй шлю навстріч;

Вогонь я й лід, жену й тікаю нріч;

Німий в мольбі, великий у малім.

Я зневажав ще вчора небеса Молюсь сьогодні й Богові лещу,

А завтра вже від страху затремчу Й набожність потім знов моя згаса.

Коли тремтів від страху я ті дні Спасіння, може, принесуть мені.

(Переклад з англійської Володимира Марана)

Робота з текстом

Осмислюємо прочитане. 1. Охарактеризуйте емоційний стан ліричного героя вірша Дж. Донна. 2. Які філософські питання його хвилюють? 3. Знайдіть у вірші художні образи, характерні для доби бароко. Розкрийте їх зміст.

Для обговорення. Як ви вважаєте, чи схиляється ліричний герой Дж Донна під ударами долі?

Краса слова

•-->#Ч--

Головна ознака філософської поезії Дж. Донна — відображення напруження почуттів і глибокої роботи розуму, спрямованого в безкінечність в очікуванні духовного одкровення. У ліриці митця поєднуються світські та релігійні мотиви. Він описує стан людини бароко, яка живе напруженим внутрішнім життям, уміє цінувати почуття, усвідомлює безмежність земного світу й водночас іде нелегким шляхом до Бога, до вічних цінностей. Однак, які б трагічні колізії не спіткали ліричного героя, він ніколи не втрачає величі духу. Поет стверджує можливість морального прозріння й осяяння людини завдяки роботі її душі й розуму. Тому його поезія позбавлена трагічної безвиході. На думку поета С. Колріджа, Дж. Донн «здійснив духовний прорив у сферу безкінечної Вічності».

Перевірте себе. 1. Доведіть, що поезія Дж. Донна є філософською. 2. Назвіть провідні теми й мотиви в ліриці митця. 3. Розкрийте ознаки бароко, що знайшли втілення у творчості поета

 

Це матеріал з Підручника Світова Література 8 Клас Ніколенко

 

Автор: evg01 от 25-08-2016, 19:55, посмотрело: 16386