Народна Освіта » Географія » § 19. Рудні й нерудні корисні копалини: басейни, райони залягання і видобутку

НАРОДНА ОСВІТА

§ 19. Рудні й нерудні корисні копалини: басейни, райони залягання і видобутку

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕІ

Приклади предметів, які виготовлені з металів.

Чи є у вашій місцевості рудні та нерудні корисні копалини?

І Родовища руд чорних металів. До них належать залізні, марганцеві та хромові руди, з яких виробляють чорні метали.

Залізні руди. В Україні Державним балансом запасів корисних копалин враховано 58 родовищ залізних руд, з яких 31 перебуває на стадії розробки. Найбільше зосередження залізних руд (мал. 41) — це відомий в усьому світі Криворізький залізорудний басейн. Цей басейн розташований у центральній частині Українського щита. Він охоплює площу близько 300 км2 і простягається смугою завдовжки близько 100 км і завширшки 2—7 км уздовж річок Інгулець, Саксагань і Жовта.

Продовженням Криворізького басейну на північ є Кременчуцьке родовище, що так само пов’язане з Українським щитом (його північно-східним схилом). Цей район, у якому знаходиться п’ять родовищ, міститься в межах Полтавської області. Він має загальну площу 150 км і простягається на лівому березі Дніпра майже в меридіональному напрямку смугою завширшки до 3,5 км і завдовжки 45 км.

На півдні Українського щита розташований третій за значенням в Україні залізорудний район - Білозерський. Він має площу майже 1300 Kfvi2 і простягається у Запорізькій області на південь від с. Малої Білозерки смугою до 20 км завширшки і 65 км довжиною.

Керченський залізорудний басейн, що розташований на однойменному півострові, являє собою групу родовищ площею 10—70 км2. Він розміщений здебільшого в Азово-Кубанській западині, де в минулому також були сприятливі умови для осадового нагромадження заліза. Звідси площі, де виявлено поклади залізної руди, продовжуються і на дні Азовського моря.

Марганцеві руди. За обсягом загальних запасів марганцевих руд (мал. 42) Україна посідає у світі друге місце після Південної Африки, а за підтвердженими запасами — перше. Промислові запаси марганцевих руд зосереджені в Придніпровському марганцеворудному басейні. Осадові марганцеві руди утворюють смугу завширшки 25-50 км, що простягається із заходу на схід на 250 км від долини р. Інгулець уздовж Каховського водосховища і на південний схід.

Хромові руди. Запаси хромових руд зосереджені на Побужжі у Kuni-танівському та Липовенківському родовищах.

І Родовища руд кольорових металів. Серед руд кольорових металів в Україні виділяються поклади ртутних (мал. 43), титанових, нікелевих і алюмінієвих руд. За запасами ртутних руд наша країна посідає друге місце у світі. Найбільше в Україні Микитівське родовище ртуті, що поблизу м. Горлівка Донецької області, пов’язане з Донецькою складчастою спорудою. У Закарпатському' прогині відоме Вииіківське родовище (Закарпатська область).

У межах Українського щита розвідано 22 родовища урану. Вони розташовані на території Кіровоградської, Миколаївської та Дніпропетровської областей. Так само з Українським щитом пов’язані й родовища титанових руд, яких налічують 26 родовищ. Найбільші поклади цих руд зосереджені в Іршанському родовищі Житомирської області і Малишів-ському родовищі (басейн р. Самоткань), що на Дніпропетровщині. Український щит приховує і поклади нікелевих руд. В Україні відкрито і розвідано 11 таких родовищ. Найбільшими є Побузька і Дніпропетровська група родовищ. Державним балансом корисних копалин України враховуються запаси алюмінієвих руд Високо нільського (Дніпропетровська обл.) та Смілянського (Черкаська обл.) родовищ.

Родовища поліметалевих руд і золота. В Україні є також запаси і поліметалевих руд (із вмістом свинцю, цинку, а також міді, олова та ін.), що видобувають у Закарпатській області, у Берегівському і Мужіїв-сько.ну родовищах (мал. 44).

В Україні е три золотоносні регіони: Карпати, Український щит, Донбас. Наприклад, у Закарпатті розробляється Мужіївське родовище золота (мат. 44).

У межах Українського щита розвідано окремі незначні перспективні площі вольфрамових, кобатьтових, молібденових та олов’яних руд.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІІІТЕРАКТИВ

За даними сайта Державної служби геологи та надр України (http:// www.geo.gov.ua/) з’ясуйте поточну ситуацію щодо сучасного стану паливних і рудних ресурсів України. 8

прогину. Поклади солей залягають тут у вигляді вузької переривчастої CMjTH завдовжки близько 250 км — від м. Косова на південному сході до

 

м. Трускавця на північному заході. Основні з родовищ калійних солей - Калуш-Голинське, що на Івано-Франківщині, а також Стебницьке у Львівській області.

В Україні виявлені також величезні поклади кам’яної солі, зосереджені в 14 родовищах. Найбільші поклади солі високої якості утворилися у прогинах Донецької складчастої області. Найвідоміші серед родовищ Артемівське, Слов’янське, Новокарфагенське Інше велике родовище — Силотвинське — також належить до прогину і розташоване в Закарпатській западині. Так само з давніх часів добувають кам’яну сіль в Україні з природної ропи соляних озер поблизу Азовського та Чорного морів, у тому числі з відомого озера Сиваш.

У народних повір'ях українців сіль - це Божий дарунок. Очевидно, звідси і походить прикмета, що недобре пішов страх розсипати сіль і звичай зустрічати молодят хлібом і сіллю. Солі приписували властивість відганяти злих духів і навіть чортів. Розсипана на шкірі сіль повинна була берегти домашніх тварин від хвороб. Бахмутську сіль у своїй безсмертній поемі «Енеїда» уславив ще понад 200 років тому поет Іван Котляревський. А Борис Грінченко у своєму «Словнику української мови» дає таке пояснення слова «бахмутка»: «поварена сіль, яку добувають у копальнях Бахмутського повіту».

На межі Східноєвропейської платформи і Передкарпатського прогину в межах Львівської та Івано-Франківської областей розташовані 10 унікальних родовищ (Язівське, Роздольське, Немирівське) самородної сірки Передкарпатського сірконосного басейну. Сірка Tjrr залягає неглибоко ВІД поверхні (до 50 м) І розробляється відкритим способом. 3aCTOCOBJ'K>Tb сірку в хімічній промисловості (для виробництва сірчаної кислоти), у гумовій промисловості, у виробництві сірників, фарб, а також для боротьби зі шкідниказш.

Поблизу смт. Завалля Кіровоградської області розташоване Заваллів-ське родовище графіту.

Широке застосування мають також вогнетривкі глини, з яких, зокрема, виробляють будівельну кераміку' — керамічну плитку', плитку для підлоги, облицювальну' глазуровану плитку, каналізаційні труби тощо. Вогнетривкі глини — це також сировина і для чорної металургії. Великі родовища таких глин експлу'атутоть у' Донбасі та в межах Українського щита. Найкраща за своїми властивостями вогнетривка глина видобувається на Часовояр-ському та Новорийському родовищах, що в Донецькій області.

Найбільші в Україні родовища флюсових вапняків розташовані на півдні Донбасу', де товща цієї металургійної сировини разом з доломітами має поту'жність 150-200 м, простягаючися смугою завдовжки понад

Аквамарин

 

50 км. Кілька родовищ флюсових вапняків розробляють і в західній частині Головного пасма Кримських гір.

В Україні є в достатній кількості й такі цінні корисні копалини, як крейда (Донецька, Харківська, Луганська, Рівненська, Львівська області) і мергель (Донецька, Івано-Франківська області, AP Крим), а також озокерит, який являє собою тверда корисну копалину, що утворюється з нафти. Озокерит використовують у медицині, електротехнічній, текстильній, деревообробній, лакофарбовій та інших галузях промисловості.

В Україні досліджено три родовища озокериту в Передкарпатському крайовому прогині. Так, за розвіданими запасами озокериту Бориславське родовище (Львівська обл.) оцінюється як одне з найбільших у світі. Інші два родовища розташовані в Івано-Франківській області.

У межах Українського щита поширені численні родовища кам’яних будівельних матеріалів. Так, рожеві граніти видобувають у Житомирській області, червоні граніти - у Кіровоградській області, сірі та світло-сірі граніти — у Запорізькій області, темно-сірі граніти - у Вінницькій.

Великої слави як чудовий облицювальний і будівельний матеріал набув сірий ко-ростишівський та червоний коростенський граніти. Назви цих порід нерозривні з містами, біля яких вони видобуваються, — Коростень, Коростишів. Однак навіть той, хто ніколи TjT не бував, міг побачити цю кам’яну красу Житомирщини в чудових підземних палацах київського, харківського або навіть московського метрополітенів.

Не меншу славу здобули собі фіолетово-й синьоокий лабрадорит, найбільші родовища якого — на Житомирщині. Так само широко відомий і смугастий білий, сірий чи рожевий мармур.

І Родовища дорогоцінних і напівдоро-гоцінних каменів. На території України виявлено родовища різних дорогоцінних каменів, як-от: алмаз, рубін, смирагд, топаз тощо (мал. 46).

 

Сапфір

 

Берил

 

Яшма

 

Алмаз

 

Топаз

 

Аметист

 

З моменту відкриття в 1949 р. на нашій території перших алмазів у долині р. Базавлук цей мінерал потім траплявся у понад сотні місць. Найперспективнішими щодо алмазів є окремі райони Українського щита.

За видобутком дорогоцінного каменю топазу Україні належить одне з перших місць у світі. Топази знаходяться в різних місцях виходу на поверхню гірських порід Українського щита. Родовища топазів на Волині належать до найвідоміших у світі. Унікальні кристали масою 68 кг і 117 кг знайдено на Житомирщині.

В Україні є родовища й таких дорогоцінних каменів, як опал, берил з ycHvia різновидами. Надзвичайно рідкісним і найдорожчим різновидом берилу є зелений смаригд, а також прозорий блакитно-зелений аквама рип, що кольорами й справді нагадує морську воду. До групи дорогоцін них каменів належать і різновиди кварцу: фіолетовий аметист, без барвний гірський крииїтиль, чорний моріон.

Надра України містять також дорогоцінні камені органогенного по ходження, як-от бурштин (янтар). Головні його запаси виявлено в оса дових відкладах Українського щита у правобережній частині Полісся (північна частина Волинської, Рівненської, Житомирської і Київсько областей).

У межах Українського щита, а також в окремих районах складчасто системи Українських Карпат і Кримських гір, Донецької складчасто області залягає й різноманітні напівдорогоцінні камені. Серед них, на приклад, схожий на шаруватий пиріг агат, зелений або голубовато-зе лений амазоніт, строката яшма, в’язкий різновид кам’яного вугілля — гагат, рожевий або червоний сердолік, напівпрозорий халцедон, а також скам’яніле деремо та ін.

ГОЛОВНЕ

До основних руд чорних металів належать залізні й марганцеві руди, з яких виробляють чорні метали.

Нерудні корисні копалини поширені по всій території України, але переважно в осадових відкладах.

Основними районами зосередження рудних корисних копалин є Український щит, Закарпатський прогин, Донецька складчаста споруда.

Наша країна недостатньо забезпечена рудами кольорових металів.

Нерудні корисні копалини поширені по всій території України і є найрізноманітнішою та найпоширенішою групою корисних копалин.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1.    Поясніть, де й чому на території України утворилися найбільші рудні басейни.

2.    За картою з’ясуйте, які з адміністративних областей України відносно багаті на руди кольорових металів.

3.    Назвіть найбільші родовища нерудних корисних копалин України.

4.    Знайдіть на карті України і поясніть географічні передумови виникнення назви міст Марганець і Дніпрорудне.

5.    Визначте, які нерудні корисні копалини поширені у вашій області. З якими тектонічними структурами пов’язане їхнє утворення?

 

Це матеріал з Підручника Географія 8 Клас Пестушко

 

Категорія: Географія

Автор: evg01 от 15-08-2016, 13:22, Переглядів: 2743