Народна Освіта » Фізика » § 14. Пароутворення і конденсація рідин

НАРОДНА ОСВІТА

§ 14. Пароутворення і конденсація рідин

Явища випаровування рідин і їх конденсації відомі вам з початкової школи, курсу природознавства, географії. Випаровуванням називається явище перетворення рідини в пару, а конденсацією — перетворення пари в рідину.

Випаровування супроводиться поглинанням енергії, конденсація — її виділенням . Переконаємося в цьому на такому досліді.

 

Візьмемо дві однакові пробірки, які закриті корками. У першу пробірку наллємо трохи води і з’єднаємо її з другою пробіркою з допомогою U-подібної скляної трубки (мал. 27).

Поставимо    порожню

пробірку у стакан з холодною водою, а іншу підігріємо за допомогою спиртівки. Через деякий час побачимо, що у порожній пробірці з’явилася вода. Де вона взялась?

З першої пробірки вода випарувалася у другій пробірці при конденсації пари утворилася вода певної маси.

На стільки ж зменшилася маса води у першій пробірці.

Розглянемо процес випаровування рідини.

При нагріванні внутрішня енергія рідини зростає. Кінетична енергія деяких молекул стає настільки великою, що сили міжмолекулярної взаємодії не можуть їх втримати всередині рідини. Найбільш швидкі молекули вилітають за межі її об’єму і утворюють пару. Молекули рідини, які утворили пару, частково повертаються всередину рідини. Інші ж молекули залишають рідину. Стан, при якому кількість молекул, що залишили рідину, дорівнює кількості молекул, які повернулися в неї з пари, називається динамічною рівновагою.

Розглянемо від чого залежить випаровування рідини. Капнемо на листок паперу невеликі краплі ефіру і води. Змочена ефіром частина листка висохне швидше. Випаровування рідини залежить від сили притягання між її молекулами, тобто від роду рідини.

Швидкі молекули є, наприклад, у воді при OOi при 20 Ό. Тобто випаровування води (рідини) відбувається при будь-якій температурі. Калюжі висихають і восени, і влітку. Проте влітку це відбувається значно швидше. Рідина випаровується тим швидше, чим вища її температура.

Під час вітру калюжі влітку висихають значно швидше, ніж при тихій погоді. Вода в мисці випаровується швидше, ніж така сама маса води, налита в склянку (температура води та навколишнього повітря в обох випадках однакові). Отже, швидкість випаровування рідини залежить від площі її поверхні.

Під час випаровування рідини вона охолоджується. Під час конденсації пари в навколишнє середовище виділяється теплота. Таким чином, у спеку водойми охолоджують повітря, при зниженні температури обігрівають його (Подумайте, чому).

Ця властивість води має велике значення у природі. З водойм у навколишнє середовище випаровується

вода. В атмосфері завжди є водяна пара. Піднімаючись вгору, пара конденсується і утворює маленькі крапельки рідини. Ці крапельки води утворюють хмари. Коли крапельки об’єднуються і утворюють важкі краплі, ті падають на землю у вигляді дощу. При швидкому підйомі пари в область низьких температур краплі не встигають утворитися. Замість них утворюються кристалічні форми — сніжинки. У безхмарні морозні ночі при температурі земної поверхні нижче 0 C може утворюватися іній.

Перехід речовини з рідкого стану в газоподібний називається випаровуванням. Перехід речовини з газоподібного стану в рідкий називається конденсацією. Випаровування та конденсація супроводжуються зміною внутрішньої енергії тіл.

1. Яке явище називають випаровуванням? Конденсацією? 2. Як залежить інтенсивність пароутворення від температури? *3. На основі яких загальних закономірностей природи будете пояснювати взаємозв’язок у довкіллі явищ випаровування і конденсації.

? 1. Влітку випав град. Незважаючи на високу температуру навколишнього повітря, градини розтанули повільно. Чому? 2. На рослині утворюється часом іній. Це їй шкодить чи приносить користь? Обґрунтуйте. 3. Поясніть, чому білизна швидше висохне при вітряній погоді?

 

Це матеріал з підручника Фізика 8 клас Гуз

 

Категорія: Фізика

Автор: evg от 7-08-2016, 13:58, посмотрело: 772