Народна Освіта » Географія » § 18. Рудні та нерудні корисні копалини

НАРОДНА ОСВІТА

§ 18. Рудні та нерудні корисні копалини

Ви дізнаєтесь:

які рудні та нерудні корисні копалини є в надрах України

Пригадайте:

які ресурси Землі є невідновлюваними

У паш час у зв’язку з прискореним розвитком науки й виробництва велике значения має забезпечення країни рудними та нерудними корисними копалинами.

Багатство надр України зумовлює активний видобуток корисних копалин та подальше їх використання в різних сферах господарської діяльності. Майже всі мінеральні ресурси є невідновлюваними, тому постає проблема їх раціонального використання.

Рудні (металеві) корисні копалини.

Рудні корисні копалини — гірські породи та мінерали, із яких видобувають метали.

Від давніх часів па території України люди видобували руди для виготовлення знарядь праці, зброї, прикрас. І в наш час без металів та їхніх сплавів важко уявити світ. Автомобілі, літаки, кораблі, верстати, будівельні конструкції та багато інших пристроїв і мліпна неможливо було б створити бса металів.

Руди в природному вигляді зовсім не схожі па метали, які ми звикли бачити. Для виплавляння з них металів використовують спеціальні технології, які лежать в основі металургійної галузі.

Особливо багаті надра нашої країни па запаси залізних та марганцевих руд (відповідно 5% та 20% від світових запасів), які є основою для виплавки чавуну та сталі.

Гї

Залізні руди па території України зосереджені в Криворізькому залізорудному басейні. Кременчуцькому та Білозерському залізорудних районах. Керченському басейні (рис. 1).

Загальні запаси залізних руд у надрах нашої країни складають близько 28 млрд тонн. Найбільшим за запасами (18,7 млрд тонн) е Криворізький залізорудний басейн (Кривбас), який сформувався в центральній частині Українського щита. Вивчення криворізьких залізних руд і подальше освоения було започатковане академіком В. Зуєвим, який уперше в 1781 р. описав відслонення залізистих порід по берегах річки Сак сатан і. Нині тут відкрито 60 родовищ, із яких шахтним способом видобувають багаті па вміст заліза (понад 46%) червоні залізняки та відкритим способом — залізисті кварцити (вміст заліза від 20%) (рис. 2, 3).

Геологічним продовженням Кривбасу па північно-східному схилі Українського щита є Кременчуцький залізорудний район. Він являє собою смугу довжиною 45 км із метаморфізовапих залізистих порід. їх видобуток ведеться відкритим способом.

Вілозерський залізорудний район па південному схилі щита відрізняється багатими на вміст заліза рудами, які видобувають шахтним способом, та є одним із найперспективпіших в Україні.

У Керченському басейні залізні руди мають осадове походження та залягають близько до поверхні. їх активне освоєння в радянські часи призвело до виснаження родовищ, тому видобуток руд там припинено.

Незамінним елементом у виробництві сталі є марганець. Україні належить провідне місце у світі за запасами марганцевих руд (близько 2,2 млрд тонн), які більшою мірою зосереджені в осадовому чохлі Українського щита в межах унікального Придніпровського марганцеворудного басейну. Марганцеві руди залягають горизонтальними пластами па глибинах від 15 до 170 м, що дозволяє вести розробку як відкритим, так і шахтним способами. Вопи містять від 27 до 33% чистого металу.

До найважливіших родовищ кольорових металів належать поклади титанових руд — ільменітів.

Титан — дуже легкий та міцний метал, який широко застосовують у будівництві літаків, космічних апаратів, суден. Титан € незамінним при виготовленні медичного обладнання, альпіністського спорядження тощо.

Найбільші розвідані родовища титанових руд — Іриіанське (Житомирська область) і Самотканське (Дніпропетровська область) — розташовані в межах Українського щита.

У магматичних породах Донецької височини та Вулкапічпого хребта Карпат виявлені одні з найбільших у світі родовища ртутної руди — кіноварі (Микитівське та Вишківське родовища).

На берегах Південного Бугу розташований Побузький гірничорудний район. Із ним пов'язані численні родовища нікелевих та кобальтових руд. Також у цьом>т районі проводиться детальна розвідка першого в Україпі родовища хромітових руд — Капітанівського.

В Україні також є значні запаси уранових руд, розвідапі родовища свинцю, цинку, алюмінію, міді, золота.

Нерудні (неметалеві) корисні копалини.

В Україні розробляються понад 2000 родовищ нерудних корисних копалин. Однією з головних особливостей нерудної сировини, па відміну від паливних та рудних корисних копалин, є її багатоцільове призначення. Родовища кам’яної солі розробляються в Донбасі (Ар-те мінське, Слов’янське) і Закарпатті (Солотвинське). У Передкарпат-ті видобувають калійні солі (Калуське та Стебниківське родовища), самородну сірку (Яворівське, Я хінське, Роздольське родовища).

Надзвичайно багата Україна запасами будівельної сировини: глин, пісків, вапняків, крейди, гранітів, лабрадориту тощо. Підприємства чорної металургії повпою мірою забезпечені різноманітними нерудними матеріалами. До таких належать флюсові вапняки, вогнетривкі глини, доломіти, піски формувальні. У породах Українського щита залягають поклади графіту світового значення. Найбільші запаси зосереджені в Заваллівському родовищі Кіровоградської області.

Також Україна відома своїми родовищами коштовного та напівкоштовного каміння. Є великі поклади бурштину па Поліссі, запаси топазів, берилу, гірського кришталю, гранатів па Волині, рожевого кварцу та мармурового оніксу в Придністров'ї.

Серед країн Європи Україна виділяється багатими запасами мінеральних вод та грязей, які використовують для лікування та оздоровлення. Найбільш відомими джерелами мінеральних вод с Труска-вецьке, Полянське, Свалявське, Лужанське, Хмільник, Миргородське, Березівське, Куяльницьке. Лікувальні властивості грязей застосовують в оздоровчих закладах Причорномор'я, Приазов’я, Криму.

Проблеми раціонального використання мінеральних ресурсів. Одним із найважливіших напрямків раціонального використання корисних копалин є зменшення їх втрат під час розробки. Щорічно в Україні видобувають близько 1,5 млрд тони мінеральної сировини, а використовують лише 12%. Заощадити мінеральні ресурси мояшп за рахунок вдосконалення технології їх видобутку. Це дозволить комплексно переробляти сировину, вилучаючи всі корисні інгредієнти, а відходи використовувати як будівельні матеріали. Так, порожні породи з вугільних та інших шахт застосовують під час будівництва шляхів сполучення, дамб, виробництва будівельних конструкцій, заповнення відпрацьованих шахт та кар’єрів тощо.

0

До державного фонда корисних копалин України тепер включають і техногенні родовища, якими е відходи добування, збагачення та перероблення мінеральної сировини.

Із метою забезпечення раціонального комплексного використання надр в Україні прийнятий Закон «Про охорону навколишнього природного середовища* та відповідно до нього розроблений Кодекс України «Про надра».

Головне

Рудні корисні копалини України різноманітні: вопи представлені залізними, марганцевими, титановими, нікелевими, алюмінієвими, урановими, ртутними рудами тощо. Більшість із них пов'язана з магматичними та метаморфічними породами Українського щита.

За запасами нерудних корисних копалин паша країна посідає важливе місце у світі.

Раціональне використання корисних копалин базується на комплексному підході до їх вивчеппя та розробки родовищ, використанні сировини без втрат.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Що таке рудні корисні копалини? У чому проявляються головні закономірності їх залягання? У яких сферах людської діяльності їх використовують? 2. Назвіть і покажіть на карті в атласі основні басейни та райони розміщення залізних і марганцевих руд в Україні. 3. Родовища яких кольорових металів виявлені в надрах України? 4. Якими видами нерудної сировини забезпечена Україна?

Поміркуйте

Які родовища рудних та нерудних корисних копалин є у вашій місцевості? Запропонуйте власні заходи щодо їхнього раціонального використання.

Практична робота 4

Встановлення за картами (тектонічною, геологічною, фізичною) зв'язків між тектонічними структурами; рельєфом, геологічною будовою та корисними копалинами у межах України (закінчення)

За карюю іекюнічної будови іа карюсхемию на рис. 1, с. 87 усіановіїь зв'язок між тектонічними структурами та рудними корисними копалинами. Результати занесіть у четвертий стовпчик таблиці на с. 70.

Дослідження

Використання продуктів переробки корисних копалин у побуті Проведіть власне дослідження та з'ясуйте, які продукти переробки корисних копалин та як саме використовуються у вас дома. Підготуйте повідомлення.

 

Це матеріал з підручника Географія 8 клас Довгань

 

Категорія: Географія

Автор: admin от 5-08-2016, 19:42, Переглядів: 4383