Народна Освіта » Біологія » За рахунок чого і як птахи пристосувалися до різних умов середовища?

НАРОДНА ОСВІТА

За рахунок чого і як птахи пристосувалися до різних умов середовища?

  1. Екологічна пластичність птахів.
  2. «Життєві форми».
  3. Висновок.

Маючи велику екологічну пластичність, тобто здатність при­стосовуватися до найрізноманітніших ландшафтних і кліматич­них умов, птахи розселилися по всій земній кулі, утворивши в різ­них її регіонах специфічні «життєві форми».

На узбережжі морів і океанів, на великих річках і озерах меш­кають численні водоплавні птахи. Пристосування цих птахів до умов середовища такі: на задніх кінцівках — суцільні або розділе­ні плавальні перетинки; пір’я змащується жировою змазкою; під шкірою — товстий шар жиру, що надійно захищає тіло від надмір­ної тепловіддачі; форма тіла видовжена, лапи виступають далеко назад, що забезпечує швидке пересування у воді та під водою

На річках, озерах, болотах живуть птахи іншого типу. Не всі вони можуть плавати і пірнати, але основне місце їхнього перебу­вання — очеретяні, осокові хащі. Задні кінцівки у них з довгими гнучкими пальцями, що дає їм змогу: ходити по лататтю, як по землі (пастушкові); на довгих ногах, як на ходулях, легко і зручно ходити мілководними болотами та косами (чаплі, журавлі, леле­ки). Деякі птахи живуть у заростях, але основний вид пересуван­ня і пошуку їжі — плавання (лебеді, гуси, Качки).

У лісових птахів зовсім інші пристосувальні ознаки. Найкращі дереволази — дятли, повзики — лазять по стовбурах і гілках дерев за допомогою міцних зігнутих кігтів, підпираючись жорсткими, твердими стерновими перами. Міцний дзьоб і довгий язик допома­гають їм видобувати з щілин кори і деревини поживу, видовбува­ти в деревині глибокі дупла для гнізд.

Лісових птахів дуже багато, особливо у вологих тропічних лі­сах. Серед них є комахоїдні, м’ясоїдні та зерноїдні види, що зу­стрічаються в лісах різного типу, де вони займають різні яруси рослинності. Ці птахи мають різну форму дзьоба, різне забарвлен­ня, голос та різний спосіб життя.

Птахи відкритих просторів та високогір’їв також мають спе­цифічну будову дзьоба, довжину шиї, форму і довжину крил, що відповідає характеру їх життя і дозволяє конкурувати з близьки­ми видами.

За способом живлення можна розрізнити такі життєві фор­ми птахів: травоїдні, зерноїдні, комахоїдні, хижі тощо. Усі вони мають певні специфічні пристосування до пошуків, захоплення, обробки та перетравлювання їжі. Серед хижих і комахоїдних пта­хів є види швидкого польоту (серпокрильці, ластівки, соколи), які можуть розвивати під час полювання за здобиччю величезну швидкість. Існують й такі, які більше пересуваються на ногах, ніж літають (деркач). Є птахи, які зовсім не літають, але вони теж добре пристосовані до навколишнього середовища: пінгвіни чудо­во плавають і пірнають, страуси швидко бігають.

Висновок: широко розселившись, птахи пристосувалися до різних умов існування, вживання різних видів кормів, використо­вуючи при цьому різні способи їх добування. В результаті цього виникли різні екологічні групи птахів, що дуже відрізняються за зовнішніми ознаками, зберігаючи при цьому анатомічну однорід­ність.

Запам’ятай: екологічна пластичність, екологічні групи птахів

Категорія: Біологія

Автор: admin от 5-03-2013, 22:34, Переглядів: 21435