Народна Освіта » Біологія » § 39. Вегетативна нервова система

НАРОДНА ОСВІТА

§ 39. Вегетативна нервова система

Що вам відомо про людей, які можуть керувати своїм диханням, кровообігом, обміном речовин?

Як вам уже відомо, за функціональними особливостями нервову систему поділяють на дві частини — соматичну та вегетативну. Пригадайте, що таке соматична нервова система.

Будова і функції вегетативної нервової системи. Вегетативна нервова система — частина нервової системи людини, яка керує роботою внутрішніх органів, впливає на обмін речовин і ріст (іл. 109). Вона регулює функції організму автономно, на які майже не можна довільно впливати (підсилювати або послаблювати), наприклад, процеси травлення, дихання, робота залоз зовнішньої та внутрішньої секреції тощо.

Вегетативна нервова система, як і соматична, має центральні та периферичні частини. Центри (ядра) вегетативної нервової системи розміщені в різних відділах центральної нервової системи: середньому і довгастому відділах головного мозку, грудинно-поперековому та крижовому сег

ментах спинного мозку. Периферична частина включає нерви, вузли та сплетення, що відходять від цих центрів.

Вегетативна нервова система сприймає подразнення, які передаються до її центрів по чутливих нервах, які є спільними для вегетативної та соматичної нервової системи. Рухові нервові волокна вегетативної нервової системи тонкі, діаметр їх — 2-7 мкм; збудження до органів-виконавців вони несуть зі швидкістю 10 м/с, що в 10 разів менша за швидкість у соматичних волокнах. Ці волокна, на відміну від соматичних, складаються не з одного, а з двох послідовно з’єднаних нейронів. Тіло першого нейрона, як і рухового, міститься в сірій речовині центральної нервової системи, а другого — у нервових вузлах периферичної нервової системи.

Вегетативна нервова система має два відділи: симпатичний і парасимпатичний, які діють протилежно: підвищена активність одного з них зумовлює гальмування іншого (іл. 109).

Роль вегетативної нервової системи в роботі внутрішніх органів людини. Симпатична нервова система посилює діяльність органу в умовах, які потребують мобілізації фізичних сил. Вона проявляє свою дію в надзвичайних ситуаціях за значного фізичного та емоційного напруження. Результат цієї дії — зростаюче забезпечення працюючих органів киснем і поживними речовинами.

Центральна частина симпатичного відділу міститься в сірій речовині спинного мозку — шийного, усіх грудних і кількох верхніх поперекових сегментах.

Периферична частина симпатичного відділу включає нервові волокна й симпатичні вузли.

Нервові волокна виходять з нервових центрів у складі передніх корінців спинномозкових нервів, а у вузлах утворюють синапси з нейронами, які прямо пов’язані з органами. Нервові вузли розташовані з обох боків хребта. Частина з них утворює два ланцюги, з’єднаних один з одним, а частина — нервові сплетення (іл. 109).

Парасимпатична нервова система забезпечує відновлення ресурсів, витрачених під час роботи і регулює нормальну життєдіяльність людського організму в стані спокою та під час сну. Центральна частина парасимпатичного відділу міститься в ядрах сірої речовини довгастого й середнього відділів стовбура головного мозку та у 2-4 сегментах куприкового відділу спинного мозку. Периферична частина парасимпатичного відділу включає нервові волокна кількох черепно-мозкових (зокрема, блукаючого) та спинномозкових (куприкових сегментів) нервів. їхні нервові вузли розміщені в стінках внутрішніх органів або поблизу них.

Більшість внутрішніх органів мають подвійну іннервацію — у них наявні нервові волокна як симпатичного, так і парасимпатичного відділів. Ці волокна здійснюють на органи взаємопротилежний вплив, завдяки чому забезпечується пристосованість організму до мінливих умов існування (табл. 7). Так, під час роботи чи фізичного навантаження зростає частота дихання і серцебиття, розширюються кровоносні судини серця і головного мозку, що сприяє забезпеченню їх киснем. Сповільнення при цьому рухової активності органів травлення забезпечує краще засвоєння вже розщеплених поживних речовин.

Рівень активності вегетативної нервової системи залежить від фізичного та емоційно-психічного напруження. Узгодження діяльності симпатичного та парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи забезпечують центри підкіркових структур головного мозку. Регуляцію функцій цілісної вегетативної нервової системи здійснює кора великого мозку.

Оіггялк

Бгддгл перетяти Лі

"ЄЇ нерногіоТ онстеии

або функції

Симш/тіячний

Парасммпатични й

Серце

Прискорює і підсилює скорочення

Уповільнює і послаблює скорочення

Кровоносні судини черевних органі]:

Звужує

Не впливає або розширює (у певних органах)

Кровоносні

   

судини серця

Розширює

Звужує

і головного мозку

   

Кров’яний тиск

Підвищує

Знижує

Легені, бронхи

Розширює бронхи, легені, збільшує частоту дихальних рухів

Звужує бронхи, легені,зменшує частоту дихальних рухів

Залози: слинні, ■гранні, шлунка та кишечнику

^мрілііус підлі пАццо г тгаті

й травного соїгу

ЧЛІтГЧТГЇЛР ПІ/ пі ПАІ1ПО СПИІШ

й травного соку

Рухова активність

   

шлунка

Зменшує

Збільшує

та кишечнику

   

Печінка

Викликає розщеплення глікогену до глюкози

Викликає синтез глікогену 3 глюкози

Жовчний міхур

Викликає розслабл ення

Викликає скорочення

Обмін речовин

Підсилює

Зменшує

Зі ниці, ока

Розширює

Звужує

 

Посилює потовиділення,

 

Шкіра.

спричинює виникнення "гусячої шкіри»

Не діє

Таблиця 7

Вплив вегетативної нервової системи на діяльність організму

І

Вегетативна нервова система: симпатична, парасимпатична. Регуляція роботи внутрішніх органів

1. У чому доцільність розподілу функцій між соматичною та вегетативною нервовими системами? 2. Схарактеризуйте симпатичну та парасимпатичну частини вегетативної нервової системи за такими ознаками: центральна частина, периферична частина, контроль функцій.

3. Як впливає симпатична нервова система на серце й шлунок? 4. Як парасимпатична нервова система змінює кров’яний тиск?

5. Чим зумовлена взаємна протилежність симпатичних та парасимпатичних впливів на певні органи? 6. Наведіть приклади того, як рівень активності вегетативної нервової системи залежить від фізичного та емоційно-психічного напруження. 7. Поясніть вислів Гіппократа «Людське тіло є лікарем своїх недуг». 8. Чому у метеозалежних людей у відповідь на зміни погоди реагують різні системи органів?

9. Доведіть роль вегетативної нервової системи у регуляції роботи внутрішніх органів залежно від фізичного навантаження. Виміряйте артеріальний тиск, ЧСС та частоту дихання у стані спокою та після 20 присідань. Як змінились величини після навантаження та відпочинку? Чим це зумовлено? Який показник швидше повертається до норми: кров’яний тиск, частота дихання чи серцебиття? Поясніть чому.

 

Це матеріал з підручника Біологія 8 клас Міщук

 

Категорія: Біологія

Автор: alla1 от 6-07-2016, 14:45, Переглядів: 2236