Народна Освіта » Художня культура » Культура Угорщини. Художня культура 11 клас

НАРОДНА ОСВІТА

Культура Угорщини. Художня культура 11 клас

Угорська художня культура є невід'ємною частиною європейсько­го культурного простору й водночас унікальною з точки зору націо­нальних особливостей.

Угорщина — країна музики й танців. Тут виникла запальна су­міш самобутньої угорської музики з ледь уловимим відтінком при­страсних циганських мотивів. Мелодика народної угорської музики простежується у творчості багатьох провідних європейських компози­торів: Гайдна, Бетховена, Шуберта, Брамса. Музика Угорщини XIX ст. передусім пов'язана з іменами Ф. Ліста, видатного композитора- романтика, та Ф. Еркеля, автора національного гімну і творця угор­ської національної опери. Початок XX ст. відзначений творчістю відо­мого угорського митця, «короля оперети» І. Кальмана.

Танець «чардаш» — душа угорського народу

Угорський народний танець ЧардашЧардаш — традиційний угорський народний танець. Його назва в перекладі з угорської озна­чає «заїжджий двір», «трактир». З'явившись в Угорщині, чардаш був поширений циганськими музичними ансамблями і в інших країнах: Сло­ваччині, Словенії, Хорватії, Чехії.

Відмінною ознакою чардашу є значна варіа­ція його темпу. Починаючись із повільного лірич­ного вступу танцю по колу (ласо), він завершуєть­ся у вкрай стрімкому ритмі парного танцю (фриш).

Чардаш танцюють і чоловіки, і жінки. До темати­ки чардашу зверталися у своїй творчості такі ком­позитори, як В. Монті, Й. Брамс, П. Чайковський,

Й. Штраус, Ф. Ліст та ін.

Творчість Імре Кальмана — «короля оперети»

Імре Кальман. Сцена з оперети "Сільва"Музика Кальмана не має аналогів в опереті за своєю святковіс­тю, досконалістю мелодики й оркестрування. У ній помітно відчутні народні угорські мотиви.

Одним із найвидатніших творів композитора є оперета «Сільва». Основу мелодійності цього твору, який називають «оперетою всіх ча­сів і народів», становлять романтичні арії та дуети, яскраві танцю­вальні ритми. Театралам важко уявити афішу музичного театру без ці­єї назви. Мабуть, саме тому «Сільва» не сходить з афіш світової музичної сцени з першого дня прем'єри у Відні в 1915 р.

Один з останніх шедеврів І. Кальмана — «Фіалка Монмартра» — був поставлений 1931 р. в Парижі. Цей твір угорський композитор присвятив своїй молодій дружині, російській актрисі В. Макінській.

Загалом творчий доробок Кальмана становлять 20 оперет, серед яких найвідоміші — «Баядера», «Маріца», «Принцеса цирку», «Ма­ленький король» та ін.

Творчість Кальмана є дуже шанованою в Україні. Його славетні оперети входять до репертуару багатьох українських театрів музичної комедії (Київ, Одеса, Харків, Львів, Донецьк та ін.).

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

  • Створіть альбом «Імена славетних українських співаків, виконавців провідних ролей в оперетах І. Кальмана».
  • Перегляньте оперети І. Кальмана (у театрі, у вигляді кіноверсії чи те- леверсії).

Автор: admin от 25-02-2013, 23:29, Переглядів: 5167