Народна Освіта » Фізика » Вклад українських вчених у фізику

НАРОДНА ОСВІТА

Вклад українських вчених у фізику

Внесок у розвиток фізики вчених, біографії яких пов'язані з Україною

1.  Юрій Васильович Кондратюк — справжнє ім’я Олександр Гнатович Шаргей (1897—1941) народився в Полтаві, де перед Першою світовою війною закінчив гімназію. Під час війни був мобілізований до армії білих, а потім, щоб уникнути переслідувань за це з боку червоних, скористався чужими документами.

Захопившись проблемами майбутніх міжпланетних польотів, Ю. Кондратюк незалежно від К. Е. Ціолковського вивів основне рівняння руху ракети; обґрунтував переваги багатоступеневої ракети; розв’язав ряд проблем динаміки космічних ракет; розробив траєкторію майбутнього польоту до Місяця (з переходом космічного корабля у режим супутника Місяця та з відокремленням від нього спускного апарата). Ухилившись від запрошення працювати з С. П. Корольовим у групі вивчення реактивного руху (бо цю групу «опікали» органи внутрішніх справ, перевірку яких Кондратюк не витримав би), перекваліфікувався і проектував зерносховища (працював деякий час у Харкові) та вітряні електростанції. Загинув у народному ополченні під час війни.

2.  Академік Сергій Павлович Корольов (1907—1966) народився на Житомирщині, в Одесі одержав середню освіту, продовжив навчання в Києві та Москві. Захоплювався конструюванням планерів і літаків, а потім ракезі*

Керував (на посаді Головного конструктора) створенням космічних кораблів та організацією їх польотів (автоматичні космічні кораблі «Луна», «Венера», «Марс», пілотовані кораблі систем «Восток» і «Восход»).

3. З Україною (а конкретно — з Харковом) була пов’язана наукова і педагогічна діяльність майбутнього Нобелівського лауреата й академіка Лева Давидовича Ландау (1908—1968). Він мешкав у Харкові з 1932 до 1937 р., керував теоретичним відділом Фізико-технічного інституту, працював у Політехнічному інституті та університеті.

Л. Д. Ландау створив теорії надплинності зрідженого гелію, надпровідності матеріалів, доменної структури феромагнетиків, надпровідності нейтронних зірок та багато інших.

4. Дмитро Дмитрович Іваненко (1904—1994) народився в Полтаві, навчався в Полтаві й Ленінграді. З 1929 до 1931 р. керував теоретичним відділом, у Харківському фізико-технічному інституті.

Незалежно від німецького теоретика В. Гейзенберга Д. Іваненко розробив теорію нейтронно-протонної будови атомних ядер. У співавторстві з іншими вченими створив всесвітньо визнані теорії: обмінних сил, оболонкової структури ядер та інші.

5. Георгій Антонович ГамовДжордж Гамов (1904 — 1968) народився в Одесі. Здобув там вищу освіту, вчився у Ленінграді, був членом-кореспондентом Академії Наук СРСР, а з 1934 р. до кінця життя працював у СІЛА. Він

—   один з «трьох мушкетерів» (Ландау — «Дау», Іваненко

—   «Дімус», Гамов — «Джоні»), які в 30-ті роки XX ст. вийшли на арену світової теоретичної фізики. Гамов розробив теорії Нобелівського рівня: «тунельного ефекту» в ядрах (пояснення а -розпаду), «великого вибуху» (початку виникнення Всесвіту); він також першим розшифрував генетичний код ДНК. Знаходячись у США, Дж. Гамов завжди пам’ятав своє походження (його предки були запорізькими козаками) й активно спілкувався з радянськими вченими.

6. Іван Пулюй — Іван Павлович Пулюй (1845—1918) народився на території Австрії, у Галичині (у Гримайлові, поблизу Тарнополя, — саме так називався тоді нинішній Тернопіль). Навчався у Тарнополі в гімназії, потім у Віденському і Страсбурзькому університетах.

І.   Пулюй плідно займався прикладною і теоретичною електротехнікою, керував створенням електростанцій в Австрії. Був одним із дослідників «катодних променів» (електронних пучків). Як й інші дослідники (Крукс, Ленард, Гудспід), створив трубку власної конструкції. (Усі згадані вчені в процесі дослідів фактично раніше В. Рентгена мали справу з Х-променями (які потім було названо рентгенівськими), але не зрозуміли, що катодні трубки випромінюють додаткові до катодних промені. Рентген йершим зумів «почути тихий шепіт природи».) Отже, Іван Пулюй (українець за походженням) був «біля витоків» відкриття рентгенівських променів.

Уже після відкриття Рентгена Пулюй досліджував властивості Х-променів7 сконструював власну рентгенівську трубку і робив знімки на.замовлення медиків. Учений провадив також велику просвітницьку роботу, спрямовану на благо українського народу.

Категорія: Фізика

Автор: admin от 15-02-2013, 23:08, Переглядів: 3342