Народна Освіта » Біологія » Характерні особливості класу Ссавці

НАРОДНА ОСВІТА

Характерні особливості класу Ссавці

План відповіді:

  1. Ссавці — найвища група тваринного світу.
  2. Характерні риси ссавців:

а)   диференціювання тіла;

б)   похідні шкіри;

в)   осьовий скелет;

г)   травний канал;

д)   органи виділення;

е)   органи дихання;

ж)  кровоносна система;

з)   нервова система, органи чуттів;

и)  розмноження, вигодовування

3. Висновок

Ссавці, або звірі,— найвища група тваринного світу, що на­раховує близько 4000 сучасних видів, поширених по всій земній

кулі. Серед ссавців є наземні, підземні, деревні й водяні тварини.

Довжина тіла від 35 мм до 33 м (синій кит), маса від 2 г до 163 т. Характерні риси представників класу.

  1. Тіло поділяється на гцлову, шию, тулуб, хвіст та кінцівки. Тулуб більшості наземних ссавців, на відміну від плазунів, високо піднятий над землею, бо кінцівки розміщені під тулу­бом. Переміщення тварин по суходолу стає більш досконалим. Рухливість голови забезпечується гнучкою шиєю. Хвіст неве­ликий і чітко відмежований від тулуба.
  2. Похідними шкіри є волосся, кігті, нігті, рога, копита і зало­зи (потові, сальні, молочні). Молочні залози — це видозмінені потові залози. Тіло вкрите шерстю, яка оберігає шкіру від ме­ханічних пошкоджень, впливів вологи і відіграє важливу роль у підтримуванні сталої температури тіла.
  3. Осьовий скелет, як і в плазунів, має 5 відділів; грудні хребці зчленовуються з ребрами. Череп має крупну мозкову коробку і меншу кількість кісток. У всіх ссавців є кісткове піднебіння.
  4. У ссавців є передротова порожнина, обмежена губами і зубами, вони диференційовані на різці, ікла, корінні. Зуби служать не тільки для утримання здобичі, але й для подрібнення їжі. Травний канал, за винятком найнижчих форм, закінчується самостійним анальним отвором. До складу кишок входять тов­стий та тонкий кишечник.
Кровоносна система собакиОргани виділення — парні тазові нирки. Сечовий міхур від­кривається назовні отвором.

Органи дихання — легені. Вони мають альвеолярну структуру. Дихання забезпечується рухами грудної клітки, в яких беруть участь міжреберні м’язи і діафрагма — м’язова перетинка між грудною і черевного порожнинами.

Кровоносна система має два кола кровообігу. Серце чотири­камерне. Артеріальна і венозна кров розділені повністю. Ссав­ці — теплокровні тварини.

Найбільш досконалого розвитку досягає нервова система. Збільшення об’єму переднього мозку відбувається за рахунок розростання кори великих півкуль. Вона стає найвищим від­ділом центральної нервової системи, що координує роботу ін­ших відділів мозку і всього організму.

З органів чуттів провідна роль у ссавців належить органам нюху. Орган слуху має три відділи: внутрішнє вухо (завиток та кортіїв орган), середнє вухо (барабанна перетинка і три слухові кісточки) і зовнішнє вухо (зовнішній слуховий прохід і вушна раковина). Розвинені органи зору (кольоровий зір розвинений слабо), смаку, дотику. Ссавцям притаманні складні форми по­ведінки.

Ссавці роздільностатеві, розмноження статеве, запліднення внутрішнє. Розвиток прямий і відбувається в матці. Усі представники класу вигодовують малят молоком. У них добре розвинена турбота про потомство.

Висновок: посісти панівне місце у тваринному світі ссавцям дозволили ознаки прогресивного характеру: волосяний покрив, ди­ференціація кори великих півкуль: наявність матки; живородін­ня і вигодовування малят молоком.

Запам’ятай: шерсть, молочні залози, діафрагма, матка.

Категорія: Біологія

Автор: admin от 13-02-2013, 22:54, Переглядів: 9687