Народна Освіта » Всесвітня Історія » § 16. Англія та Франція у XII-XV століттях

НАРОДНА ОСВІТА

§ 16. Англія та Франція у XII-XV століттях

1. Англія у XII— IV ст. Генріх Плантагенет

Яким чином вдалося Генріху II зміцнити королівську владу? Як це вплинуло на подальший розвиток Англії?

У другій половині XII ст. англійський престол обіймав Генріх II Плантагенет (1154—1189). Генріх був талановитим правителем, мав пудову пам’ять і володів шістьма мовами, утім, не знав англійської.

Водночас був невибагливим, нехтував зручностями та виявляв неабияку енергію і працьовитість. Завдяки вдалому одруженню, мав великі земельні володіння не тільки в Англії, а й у Франції.

Для зміцнення влади Генріх збільшив повноваження шерифів — відданих королю управителів графств, і запровадив важливі реформи. Військова — полягала в частковому або навіть повному звільненні феодалів від військової служби. Натомість із них утримували спеціальний податок — "щитові гроші", на які король наймав армію, підпорядковану тільки йому. Унаслідок цієї реформи, залежність короля від феодалів значно зменшувалась.

Суть судової реформи полягала в тому, що кожна вільна людина могла за певну' платню перенести розгляд своєї справи із суду феодала до суду короля. Розслідування в королівському суді проводили 12 місцевих жителів, які присягали на Біблії в тому, що чесно вестимуть справу. Відтак цей суд назвали судом присяжних.

Так в Англії поступово складалося загальне право — єдині для всієї країни закони.

На початку XIII ст. з одним із наступників Генріха II королем Іоанном Безземельним була підписана своєрідна угода з народом Англії — Велика хартія вольностей (з її змістом і значенням ви детально ознайомитеся під час наступного практичного заняття).

А вже у другій половині XIII ст. Англія пережила громадянську війну між прихильниками обмеження влади короля і військами монарха. Армія баронів, городян та рицарів під проводом графа Симона де Монфора здобула перемогу' над військом короля. У 1265 р. Монфор, аби мати підтримку населення, уперше скликав парламент. Тому' Англія вважається батьківщиною європейського парламентаризму.


 

 

2. Франція у ХII — XIV ст. Філіп IV Красивий

Працюючи з текстом у парах, виділіть і коротко запишіть основні події, з якими пов’язано правління Філіппа IV Красивого. Порівняйте свої записи.

У X ст. західнофранкське королівство стало називатися Францією. Важливу роль у житті королівства Франції у XII-XIII ст. відіграли королі Філіпп Ц Август і Людовик ЇХ Святий. Обидва монарха намагалися подолати роздробленість країни, зміцнити королівську' владу, суд і грошову систему.

їхнього наступника Філіппа IV (1285 —1314) за гарну' зовнішність прозвали Красивим. Він був рішучим та жорстоким політиком і досягав мети за бу'дь-яку ціну'. За часи його правління до королівства були приєднані багаті графства на півдні Франції — Шампань і Наварра.

Філіппу' IV постійно бракувало грошей. Він навіть оподаткував землі монастирів, за що був відлучений від церкви папою римським.

У 1302 р. Філіпп IV, щоб заручитися підтримкою всіх станів у своїй політиці, учерше скликав Генеральні штати.

Генеральні штати — станово-представницький орган Франції, де окремо засідали представники трьох станів. Традиційно основна функція зводилася до питань прийняття нових податків.

Генеральні штати стали підтримкою королівської влади у Франції. Як Філіп пояснює причини скликання Генеральних штатів?

 

Із грамоти Філіпа IV Красивого про запрошення представників від міст на генеральш штати

Бажаючи обговорити з прелатами (прелат — представник вищого духеенства), баронами та іншими нашими і нашого королівства підданими складні питання, наказуємо містам і містечкам обрати по два чи три з кращих і досвідчених людей, які мають з’явитися в неділю, перед Вербним тижнем до Парижа для спільного з ними обговорення, прийняття до відома, виконання, схвалення того, що вже нами було вирішено.

 

 

3. Найтриваліша війна в історї людства

Обговоріть: які були причини Столітньої війни? Чому французькі війська тривалий час зазнавали поразки? Чому Франція змогла здобути перемогу?

У XIV ст. розпочалася Столітня війна (1337—1453).

Столітня війна (1337—1453) — війна між Англією і Францією, найтриваліша в історії людства. Завершилася перемогою Франції.

Вона була викликана кількома причинами. Англійський король мріяв зайняти французький престол. А Франція — приєднати південно-західні землі, перебування яких під владою Англії заважало французьким правителям завершити об’єднання країни. Крім того, і Англія, і Франція мріяли захопити економічно розвинену Фландрію (Фландрія — історична область у Північно-Західній Європі (сучасні Нідерланди, Бельгія, Франція); у середні віки — невелика феодальна держава).

У 1337 р. Англія оголосила війну Франції. Невелика, але організована й дисциплінована англійська армія, вдало поєднуючи дії піхоти і рицарства, виявилася більш підготовленою до військових дій. Французька армія, хоч і була чисельніше за англійську, проте не мала єдиного командування, зневажала військову дисципліну', а феодали зверхньо ставилися до селян.

У початковий період війни англійська армія і флот здобули кілька важливих перемог: потопили більшу частину' французького флоту, розгромили французьку армію біля Кресі, що дало змогу захопити порт Кале — "морські ворота Франції", а в 1356 р. при Нуатьє — навіть полонили французького короля.

Покажіть на карті території Англії та Франції напередодні війни. Знайдіть Фландрію та поясніть чому, через цю територію виникали суперечки між Англією та Францією. Покажіть місця вказаних у тексті битв й оцініть масштаб військових дій у перший період війни.

Столітня війна (1337-1453 рр.). Карта

 

Завантажити карту Столітня війна (1337-1453 рр.)

 

Захоплення Кале дало можливість англійцям закріпитися у Фландрії. звідки вони нападали на французькі області, спалювали та грабували міста і села. Для Франції настали складні часи: її армія була знищена, скарбниця спорожніла, значну частішу країни захопили англійці. Але французи не здавалися.

Роздивіться малюнки і розкажіть про зображене. Яке враження вони на вас слравляють?Які наслідки, на вашу дутику, така довготривала війна мала для населення?

Війна тривала із змінним успіхом для обох країн. Проте в 1415 р. Англія розгромила французьке військо під Атенкуром і нав’язала французам мирний договір, за яким Франція й Англія об'єднувалися, а правителем держави тимчасово ставав англійський король.

Однак спадкоємець французького престолу — дофін (дофін — титул спадкоємців французького престолу) Карл VII, продовжив боротьбу. Доля Франції вирішувалася під стінами фортеці Орлеан, яку англійці тримали в облозі. І тут до Карпа VII з’явилася вісімнадцятирічна дівчина на ім’я Жанна д’Арк.

Глибоко віруюча Жанна, була впевнена, що саме її обрано Богом для спасіння Франції. їй вдалося переконати в цьому' й військових, тож вона отримала загін і за підтримки досвідчених воєначальників нанесла кілька поразок англійцям. Її хоробрість і впевненість у перемозі так надихнули воїнів, що за десять днів квітня — травня 1429 р. було знято облогу з Орлеана, яка перед там тривала більше ніж півроку. Відтоді Жанну стали називати Орлеанською дівою.

Жанва переконала Карла VII вирушити в похід на Реймс — місто, де здавна коронувалися французькі королі. Під пас церемонії коронації поблизу короля стояла Жанна з прапором у руках.

Проте в наступному році Жанну захопили в полон бургундці“ і продали її англійцям. Проти неї був організований судовий процес, на якому дівчину звинуватили в чаклунстві, пояснюючи перемоги французів допомогою диявола. На слідстві дівчина відповідала на всі запитання вчених богословів мужньо і розумно. Однак Жанну д’Арк спалили в Руані, так і не довівши П впни.

Розкажіть історію Жанни, спираючись на текст та ілюстрації. Які думки, почуття вона у вас викликає? Поясніть, чому Жанна д'Арк вважається національною героїнею Франції.

Після загибелі Жанни д’Арк визвольна війна розгорнулася з новою силою. Король Карл VU створив постійну армію, збільшив артилерію і зміцнив дисципліну. Французька армія успішно виганяла англійців з країни. У 1453 р. Столітня війна завершилася, територію Франції було визволено, лише портом Кале ще століття володали англійці.

Бургундія — середньовічна держава на сході сучасної Франції. Буртундці були противниками Карла VII.


 

 

4. Наслідки Столітньої війни для Англії та Франції

Поріеняйте наслідки Столітньої війни для Англії та Франції.

Завдяки перемозі над Англією Франції вдалося завершити об’єднання країни. Наприкінці XV ст. поступово склалися і поширилися єдина французька мова та французька культура.

А до Англії повернулися тисячі розчарованих людей, для яких війна була справою їхнього життя. Незабаром почалася кровопролитна боротьба за владу, яку вели два впливові феодальні роди Ланкастерів і Йорків. За родовими емблемами суперників ця війна дістала назву війни Червоної і Білої троянд (1455—1486). Війна завершилася перемогою Генріха VII Тюдора, далекого родича Ланкастерів. Одружившись Із представницею династії Йорків, Генріх VII замирився з їхніми прибічниками і поєднав у своєму гербі обидві троянди — червону й білу. До влади прийшла нова династія Тюдорів, яка правила Англією до початку XVII ст.

1. Коли і навіщо було скликано англійський парламент?

2. Що таке Генеральні штати і за яких обставин їх було скликано вперше?

3. Чому війну між Англією і Францією називають Столітньою, скільки років насправді вона тривала?

4. Чому протистояння в англійському суспільстві в XV столітті отримало назву війни Червоної і Білої троянд? 5 6 7 8

5. Визначте основні напрями політики французьких і англійських монархів в XII—XV ст.

6. Опишіть життя мешканців Франції та Англії у воєнний час.

7. Яку подію в історії Столітньої війни слід вважати переломною? Поясніть, чому ви так вважаєте.

8. Чому кінцеву перемогу у війні здобули французи? Висловте та обґрунтуйте свою думку.

1. Уявіть, що вам запропонували написати сценарій науково-популярного фільму про Столітню війну. Напишіть його сценарій за таким планом:

• причини війни;

• хід війни;

• наслідки війни.

2. Дізнайтеся, яке відображення знайшла доля Жанни д’Арк у кінематографі. По можливості, подивіться один із фільмів, присвячених цій героїні. Порівняйте кінематографічний та історичний образи.

Генріх II Плантагенет і Томас Бекет

Намагаючись посилити свій вплив і на англійську церкву, Генріх II зробив її очільником свого друга Томаса Бекета. Ставши архієпископом, Томас Бекет різко перемінився: вірний слуга короля заходився заперечувати право монарха обкладати церкву новими податками і втручатися в її справи. Це викликало роздратування монарха: "Невже не знайдеться хтось, хто позбавив би мене від цього попа!" — вигукнув якось Генріх II. Заклик був почутий придворними і неводовзі Томаса Бекета вбили біля вівтаря Кентерберійського собору. Цей злочин обурив країну, папа римський погрожував королеві відлученням. Генріху II довелося покаятися. А Томаса Бекета згодом оголосили святим.

Філіпп IV Красивий і орден тамплієрів

У постійних пошуках грошей Філіпп IV Красивий звернувся до рицарського ордену тамплієрів, що був великим землевласником, надавав позики королям, феодалам та купцям і зрештою став найбільшим кредитором і банкіром Європи. Крім того, орден будував дороги, церкви і замки.

Філіпп заборгував тамплієрам значні суми. Не бажаючи їх віддавати, король вирішив знищити орден. Його було розпущено, а його верхівку і голову — великого магістра — спалили на вогнищі. Перед смертю великий магістр прокляв Філіппа IV і папу, який схвалив розправу над тамплієрами. Дивно, але і папа, і зовсім не старий Філіпп IV неедоезі померли. Ходили чутки, що в могилу їх звело прокляття великого магістра.

 

Готуємося до практичного заняття

Пригадайте і поясніть:

1. Чому з XI ст. до складу Англії входили землі Франції?

2. Які реформи провів Генріх II Плантагенет?

Автор: admin от 18-11-2015, 01:30, Переглядів: 10426