Народна Освіта » Біологія » § 23. Тип хордові. Розмноження і розвиток птахів. Різноманітність птахів

НАРОДНА ОСВІТА

§ 23. Тип хордові. Розмноження і розвиток птахів. Різноманітність птахів

Ви дізнаєтеся про особливості розмноження представників класу Птахи, про різноманітність птахів. Їх роль у природі й значення для людини.

 

Які птахи є найменшими і найбільшими?

 

Птахи — це роздільностатеві тварини. Причому у багатьох видів самці мають яскравіше оперення з пір’їнами різного розміру і форми на крилах, хвості та голові.

У сизого голуба самець теж відрізняється від самки яскравішим пір’ям на шиї.

Така різниця в будові або розмірах самців і самок у тварин називається статевим диморфізмом.

Статевий диморфізм притаманний усім птахам, але найяскравіше він виражений у курей, фазанів, павичів та райських птахів.

У самців птахів статеві залози — це парні сім’яники, а у самок — непарний яєчник. Самки відкладають яйця, що вкриті жорсткою шкаралупою.

Яйця птахів містять велику кількість поживних речовин, що містяться в білку і жовтку. Жовток підвішений на джгутах і знаходиться у центрі яйця. При цьому нижня частіша жовтка важча, ніж верхня, тому зародок завжди міститься зверху, незалежно від того, як повернуте яйце.

Зовні яйце захищене вапняною шкаралупою, яка має багато мікроскопічних пор. Через пори здійснюється газообмін зародка. Шкаралупа часто має колір, відмінний від білого, та вкрита цятками. Це дозволяє маскувати гніздо з яйцями у траві або чагарнику.

Птахи, як правило, самки, насиджують яйця, вкриваючи їх своїм тілом. Проте у сизого голуба яйця по черзі насиджують двоє батьків.

Розвиток яйця у гнізді відбувається досить швидко. Так у ворон, сорок і галон- яйця розвиваються до 19 діб, у курей — 21 добу, мартинів — 23-26 діб, у великих хижаків — до 2-х місяців. У сизого голуба пташенята вилуплюються через 16-19 діб після відкладання яєць.

У голуба пташенята вилуплюються голі й беззахисні. Пізніше вони вкриваються пухом, а через 35-37 діб починають самостійно літати. Такі пташенята називаються гніздовими. Гніздові пташенята — у співочих птахів, дятлів та папуг.

У курей, фазанів, качок, гусей, лебедів пташенята відразу після вилуплювання можуть самостійно бігати і слідувати за батьками. Такі пташенята називаються виводковими.

Для виведення пташенят птахи будують гнізда, які відрізняються будовою і розміщенням.

Так жайворонки та вівсянки будують гнізда на землі, маскуючи їх поміж травою. Багато співочих птахів будують гнізда з гілочок на бокових пагонах дерев поблизу стовбура або на кінцях тоненьких гілок.

Деякі птахи, такі як ремез або довгохвоста синиця, сплітають із травинок дуже складні кулясті гнізда з боковим входом.

Велика група птахів гніздиться в дуплах. Дятли видовбують дупла в деревині, інші птахи — синиці, мухоловки — використовують дупла дятлів або природні дупла в стовбурах дерев. Берегові ластівки, щурки і риба.*очки риють норп у берегових урвищах або стінках ярів.

Різноманітність і значення. Клас Птахи налічує близько 8600 сучасних видів. До нього відносяться три надрядп: Страусові, Пінгвіни і Типові птахи.

До над ряду Страусові належать найбільші сучасні птахи, що живуть в Африці, Південній Америці й Австралії. Літати ці птахи не можуть і використовують крила для того, щоб зберігати рівновагу під час бігу та не відриватися від землі.

Найбільший сучасний птах — це африканський страус (мал. 140). Самці досягають висоти 8 м і масп близько 90 кг. Бігає африканський страус із швидкістю до 70 км/год.

М’ясо та яйця африканських страусів їстівні, тому їх часто розводять на спеціальних фермах. Є такі ферми і в Україні.

У Південній Америці живуть страуси нанду, в Австралії — ему і казуари.

Дещо відрізняється від інших страусів ківі. Ківі — це невеликі птахи, масою 2-8 кг, що ведуть нічний спосіб життя. Воші мешкають у Новій Зеландії. У ківі довгий дзьоб, яким вони добувають червів і комах ід землі. Крила у ківі дуже короткі й повністю вкриті пір’ям, тому якийсь час вважали, що це взагалі безкрилі птахи. Ківі — національний птах Нової Зеландії, його зображення є на гербі цієї країни, монетах, поштових марках. У наш час у Новій Зеландії ківі охороняється законом.

До надряду Пінгвіни також належать нвлітаючі птахи. Все їхнє тіло рівномірно вкрите жорстким пір’ям, крила схожі на ласти, а ноги зсунуті назад. і 1о суходолу пінгвіни пересуваються у вертикальному положенні, спираючись на короткий хвіст. При цьому вони схожі на кумедних незграбних людей, а тому користуються популярністю у відвідувачів зоопарків.

Живуть пінгвіни виключно в Південній півкулі — в Південній Африці й Америці, але найбільше видів зустрічається в Антарктиці. Всупереч поширеній думці, пінгвіни мешкають не лише в антарктичних морях. Деякі види зустрічаються в тропіках поблизу екватора.

Полюють пінгвіни в морі. ІІрп цьому вони пудово плавають і пірнають, розвиваючи у воді швидкість до ЗО км/год. Живляться пінгвіни дрібною рибою, ракоподібними та молюсками.

Усього відомо 16 видів пінгвінів, таких як пінгвіни аделі, пінгвіни Гумбольта і найбільший імператорський пінгвін (мал. 141), висотою близько 1,2 м і масою до -15 кг.

Типові птахи об’єднують 24 ряди, які включають більшість сучасних видів птахів. В основному це літаючі птахи, що поширені по всій земній кулі.

До найвідомішпх рядів можна віднести Лелекоподібних (лелеки (мал. 142), чаплі), Горобцеподібних (ворони, сороки, трупіалп (лшл. 143), дрозди, солов’ї, ластівки), Гусеподібних (гуси, качки (хал. 144), лебеді), Журавлеподібнпх (дрохви, журавлі, лиски (лшл. 145)), Куроподібних (кури, павичі, цесарки, фазани (мал. 146)).

Птахи можуть бути хижими, рибоїдними, па-дальникамп, комахоїдними, рослиноїдними.

Поміж хижих птахів є денні (орли, соколи, шуліки) і нічні (сови).

Частина птахів пристосувалася до живлення мертвечиною. Це грифи, і найбільші сучасні літаючі птахи — кондори. Відомо два види кондорів — Кондор андський і Кондор каліфорнійський (лол. 147). Довжина тіла цих птахів сягає 1 м з розмахом крил до З м. Проте маса кондорів відносно невелика — 10-12 кг.

Рибоїдними є такі птахи, як рибалочки, баклани, мартини й пелікани. Комахами живляться синиці та вівчарики.

Є птахи, що живляться і комахами, і рослинною їжею. Так дятел своїм міцним дзьобом роздовбує вражену личинками жуків деревину, довгим язиком ловить личинок і поїдає їх. Проте дятли охоче їдять і насінини із шишок хвойних дерев.

Рослиноїдні птахи живляться насінинами та плодами рослин. Насінинами живляться голуби та багато інших птахів. Серед них є й такі, що навчились видобувати насінини із шишок хвойних рослин (шишкарі) та кісточок вишень (дубоноси). Папуги (мал. 148) живляться соковитими плодами тропічних рослин.

Американські птахи — колібрі (мал. 149) живляться нектаром квітів. ІІри цьому воші запилюють відповідні рослини. Колібрі — найменші сучасні птахи, довжина яких від 5 см, а маса менша, ніж 2 г.

Птахи відіграють величезну роль у природі. Воші винищують безліч комах, гризунів та інших тварин, контролюючи їх чисельність. Самі птахи є здобиччю для інших хижаків. Є серед птахів і промислові види, на які здавна полює людина. Особливо популярне полювання на гусеподібних (крижні або дикі гуси) і куроподібних (фазани, тетерева, глухарі) птахів.

Представники рядів гусеподібних та куроподібних здавна були одомашнені і складають основу такої галузі господарства як птахівниц тво.

У наш час відомі сотні порід домашніх курей, цесарок, качок (лал. 150), гусей, від яких отримують м’ясо, яйця, пір’я та пух.

Курей розводять на птахофабриках, де утримують десятки тисяч особин. Щоб вивести таку кількість курчат, використовують спеціальні інкубатори, в яких підгримують постійну температуру (39 °С) і вологість, необхідні для розвитку зародка в яйці.

Здавна людина приручала і сизих голубів. Спершу їх теж розводили задля м’яса, проте пізніше вивели багато декоративних порід.

Люди знали також про здатність голубів знаходити шлях до своєї оселі й використовували цю здатність для передачі повідомлень. Для цих потреб було виведені породи поштових голубів, яких використовували для передачі інформації аж до середини XX століття.

 

Висновки

1. Птахи — роздільностатеві тварини. їм притаманний статевий диморфізм, коли будова, забарвлення і розміри самців і самок відрізняються.

2. Птахи насиджують яйця, вкриваючи їх своїм тілом.

3. Пташенята, які вилуплюються голі й беззахисні, називаються гніздовими. Пташенята, які відразу після вилуплення можуть самостійно бігати і слідувати за батьками, називаються виводковими.

4. Клас Птахи налічує близько 8600 сучасних видів. До цього класу відносяться надряди Страусові, Пінгвіни й Типові птахи.

 

 Терміни і поняття

Виводкові пташенята, гніздові пташенята, інкубатор, птахівництво, статевий диморфізм.

 

 Контрольні запитання

1. Що ви знаєте про будову яйця птаха? Як зародок птаха дихає?

2. Яка роль птахів у природі та в житті людини?

3. Яких нелітаючих птахів ви знаєте?

4. У чому різниця між гніздовими і виводковими пташенятами? Наведіть приклади.

5. Яких диких птахів свого регіону ви знаєте?

 

 Для допитливих

Не всі птахи насиджують яйця. Звичайно ви знаєте про зозулю, яка підкладає яйця в гнізда птахів інших видів, а пташенят вирощують господарі цього гнізда. Але мова не про зозулю.

В Австралії живуть представники ряду Куроподібні — сміттєві кури, або вели-коноги. На відміну від більшості інших птахів, сміттєві кури не насиджують свої яйця, а будують інкубатори.

Як у більшості куроподібних птахів, сім'я сміттєвих курей складається із самця і кількох самок.

У період розмноження самець згрібає ногами досить велику купу рослинних залишків, діаметром до 15 м і висотою до 6 м. Самки відкладають в неї яйця, а самець їх закопує.

Коли рослинні залишки починають гнисти, то підвищується температура в середині купи. Самець стежить за температурою інкубатора. Для цього він використовує дуже чутливі терморецептори біля дзьоба. Залежно від коливань температури самець або розкопує яйця (знижуючи температуру), або засипає їх сміттям (підвищуючи температуру).

Через два місяці вилуплюються пташенята. Пташенята у куроподібних птахів виводкові, тому через пару годин після вилуплення вони вже здатні бігати, а через добу — літати.

Практична робота

Екологічні групи птахів

Мета роботи: ознайомитися з різноманітністю птахів та їх пристосуванням до умов існування, навчитися розрізняти птахів різних екологічних груп.

Матеріал: опудала, малюнки або слайди птахів різних екологічних груп.

Обладнання, Інструменти та реактиви: таблиці, мультимедійний проектор або інтерактивна дошка.

Хід роботи

1. Ознайомтеся з наведеними узагальненими ознаками, за якими розрізняють представників екологічних груп птахів, що виділені за місцем проживання.

Зовнішні ознаки, за якими відрізняють лісових птахів.

Лісові птахи відрізняються від інших груп тим, що мають короткі ноги, короткі заокруглені крила і довгі хвости. Це дозволяє їм швидко злітати й маневрувати між деревами. Шия у них теж дуже коротка, а очі містяться по боках голови. Лісові птахи України — це синиці, дятли, дрозди, тетереви, сороки, а з хижаків — яструб великий.

Зовнішні ознаки, за якими відрізняють птахів узбереж водойм і боліт.

У птахів узбереж водойм і боліт дуже довгі шиї, ноги та дзьоби. Вони потрібні їм дня того, щоб добувати їжу з води, не змочуючи при цьому тулуб. Живляться вони жабами, рибою, комахами, черв’яками і молюсками. Обережно крокуючи по болотах і берегових обмілинах, такі птахи дзьобом, як пінцетом, вихоплюють здобич з води. До цієї групи відносяться лелеки, чаплі, кулики.

Зовнішні ознаки, за якими відрізняють птахів відкритих місцевостей.

Птахи відкритих місцевостей, як правило, здійснюють сезонні або кормові міграції, тому вони мають дуже сильні крила. Вони мешкають на луках, у степах та пустелях. У них сильні довгі ноги і довга шия, що дозволяє побачити ворога на великій відстані. Типовими птахами відкритих просторів є страуси, із птахів нашої фауни до цієї групи відноситься дрохва. Це найбільший птах України. Живе дрохва в степовій зоні й живиться, в основному, рослинною їжею. У наш час дрохва зустрічається дуже рідко і тому занесена до Червоної книги України.

Зовнішні ознаки, за якими відрізняють водоплавних птахів.

Водоплавні птахи добре плавають і багато пірнають. У них при плюсну те човноподібне тіло, між пальцями на ногах є перетинки, а ноги зміщені до задньої частини тіла. По землі ці птахи пересуваються незграбно, перевалюючись зі сторони в сторону («качиною ходою»). Оперення у них густе й ретельно змащене виділеннями куприкової залози, що перешкоджає його змочуванню. Представники водоплавних птахів — качки, гуси, лебеді, лиски, пелікани.

2. Розгляньте запропоновані учителем опудала, фотографії, малюнки птахів.

3. Користуючись наведеними в 1-му пункті зовнішніми ознаками, визначте, до якої екологічної групи виділеної за місцем проживання, відносяться види птахів, запропоновані вчителем.

4. Накресліть у зошиті і заповніть порівняльну таблицю особливостей будови представників різних екологічних груп птахів.

Особливосте будови представників різних екологічних груп птахів за місцем проживання

5. Дайте відповіді на запитання: 1. Чому у птахів узбереж і боліт довга шия? 2. Чому качки не тонуть? 3. Як лісові птахи літають між деревами? -4. Назвіть водоплавних птахів, яких ви знаете. 5. До якої екологічної групи птахів відноситься африканський страус?

 

 

Це матеріал з підручника Біологія 7 клас Костіков та ін.

 

Категорія: Біологія

Автор: admin от 6-11-2015, 08:53, Переглядів: 3736