Народна Освіта » Географія » Клімат материків

НАРОДНА ОСВІТА

Клімат материків

Які чинники впливають на формування клімату материків.

Про кліматичні пояси й типи клімату материків.

Які чинники впливають на формування клімату материків. З географії 6-го класу ви знаєте, що клімат нашої планети надзвичайно різноманітний

і визначається насамперед кількістю сонячного випромінювання, розподіл якого пов’язаний з формою Землі та її рухом навколо своєї осі та Сонця. Унаслідок цього кількість сонячної енергії зменшується від екватора до полюсів, що загалом і визначає зниження температури повітря в такому самому напрямку.

Другий важливий чинник формування клімату - панівні на певній території повітряні маси - великі об’єми повітря тропосфери з певними властивостями: температурою, вологістю, запиленістю. Цих властивостей повітряна маса набуває від більш-менш однорідної підстильної поверхні, над якою вона утримується тривалий час. Повітряні маси мають значні розміри. За температурою розрізняють теплі й холодні повітряні маси, а за вмістом водяної пари - сухі (континентальні, утворюються над великими ділянками суходолу) й вологі (морські, утворюються над морями й океанами).

Залежно від широти місцевості розрізняють п’ять типів повітряних мас: екваторіальну, тропічні, помірні, полярні (арктичну та антарктичну). Полярні повітряні маси формуються у високих полярних широтах і відрізняються низькими температурами, малим вмістом водяної пари в повітрі, значною прозорістю. Помірні повітряні маси утворюються в помірних широтах обох півкуль. Вони можуть бути морськими й континентальними. їхня температура й вологість змінюються протягом року за сезонами.

Тропічні повітряні маси формуються в тропічних широтах як у Північній, так і в Південній півкулях. Морське тропічне повітря має досить високу температуру і є вологим, континентальне - гаряче й сухе, а місцями значно запилене. Екваторіальна повітряна маса формується поблизу екватора над океаном і суходолом і відрізняється значним умістом водяної пари та високою температурою.

Повітряні маси постійно переміщуються як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямку, внаслідок чого між повітряною масою та земною поверхнею відбувається постійний обмін теплом і вологою (мал. 11). Рухаючись, великі маси повітря втрачають запаси вологи й тепла або поповнюються ними і, таким чином, змінюють свої властивості. Постійне переміщення повітряних мас з різними властивостями визначає кількість атмосферних опадів і режим випадання їх на материках.

МОЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

Проаналізуйте кліматичну карту світу і визначте, у якому напрямку переміщуються повітряні маси в екваторіальних, тропічних, помірних і полярних широтах. Які, на вашу думку, повітряні маси сприятимуть формуванню опадів, а які ні. Позначте стрілочками напрямки переміщення повітряних мас на різних широтах.

Надзвичайно важливим чинником формування клімату є так звана підстильна земна поверхня. Залежно від кольору і прозорості земна поверхня материків по-різному поглинає сонячні промені й віддає накопичене тепло, а тому по-різному нагрівається і випаровує вологу. Через це різні підстильні поверхні материків (поверхня вкритої льодом і снігом Антарктиди, чи поверхня Африки з кам’янистими й піщаними пустелями, чи розорані ділянки степів Європи) будуть мати різні кліматичні умови (і температурні, і щодо кількості атмосферних опадів).

Про кліматичні пояси і типи клімату материків. На Землі існує багато типів клімату, основні з яких ви знаєте з географії 6-го класу. Головними показниками типу клімату є середні температури найтеплішого й найхолод-нішого місяців року, річна амплітуда коливання температури, річна кількість опадів і режим їх випадання. Типи клімату за цими показниками ви аналізували, користуючись кліматичними діаграмами. Сформовані вміння тепер застосовуватимете й вивчаючи типи клімату кожного материка.

Щоб з’ясувати закономірності поширення кліматичних поясів і типів клімату на материках, слід скористатися тематичною картою атласу «Кліматичні пояси й області Землі».

Типи клімату низьких широт. У низьких широтах розташована частина земної кулі між двома тропіками, що майже збігається з жарким тепловим поясом і характеризується високими температурами протягом року. Це дійсно найбільш «прогріті» широти земної кулі (мал. 12). За картою кліматичних поясів і областей видно, що тут простягаються екваторіальний, субекваторіальні й тропічні кліматичні пояси Землі. Екваторіальний тип клімату формується під впливом екваторіальної повітряної маси. Вона визначає панування тут упродовж року жаркої і вологої погоди, а отже, і таких самих властивостей клімату.

кліматодіаграми клімату низьких широт

Субекваторіальний тип клімату формують дві повітряні маси - екваторіальна й тропічна, унаслідок чого існує два сезони року: вологий і сухий. У субекваторіальних поясах обох півкуль влітку панує екваторіальне повітря, яке на півроку приносить із собою жарку й вологу погоду. Узимку сюди з півночі надходить тропічне повітря, з яким пов’язана суха

і жарка погода.

У тропічних кліматичних поясах Землі формується кілька типів клімату (див. карту атласу). Це пов’язано з розташуванням території у внутрішніх частинах материків чи на їхніх окраїнах. Так, континентальний тропічний тип клімату завдяки впливу тропічної повітряної маси є дуже жарким і сухим. Тут упродовж року переважає високий атмосферний тиск і суха, безхмарна погода. Цей тип клімату часто називають пустельним, бо такі кліматичні умови стали причиною виникнення тут найбільших пустель світу. Тропічний вологий тип клімату характерний для східних узбереж материків і формується внаслідок дії мусонів. Тропічний клімат західних берегів континентів формується внаслідок дії пасатів над холодними океанічними течіями. Він відрізняється незначними амплітудами коливання річної температури, малою кількістю опадів, але високою відносною вологістю повітря (80-90 %).

Охарактеризовані типи клімату притаманні насамперед південним материкам, що розташовані переважно в тропічних широтах між двома тропіками. Це - Африка, Південна Америка, Австралія.

типи клімату середніх широт спостерігаються між тропіком і Полярним колом обох півкуль. Головною особливістю температурних умов цієї території є їхня зміна за сезонами від додатних до від’ємних величин (мал. 13). За картою кліматичних поясів і областей видно, що в середніх широтах простягаються субтропічні та помірні кліматичні пояси. Типи клімату в цих поясах також змінюються залежно від розміщення території.

кліматодіаграми клімату середніх широт

У субтропічному поясі у внутрішніх частинах материків формується континентальний субтропічний тип клімату зі спекотним літом (інколи температура піднімається до 30 °С і вище) і нестійкою зимою із частими опадами й навіть снігопадами. Субтропічний клімат східних берегів материків має риси мусонного клімату: з вологим літом і сухим холодним зимовим сезоном. Субтропічний клімат західних берегів материків називається середземноморським. Для нього характерна відносно тепла й волога зима та жарке і сухе літо.

Типи клімату помірних кліматичних поясів також суттєво відрізняються залежно від розташування території. Так, у Північній півкулі завдяки великій протяжності Євразії та Північної Америки переважають континентальні типи клімату. У Південній півкулі, де майже немає суходолу й формується значна кількість опадів, панує океанічний (вологий) тип клімату. Загалом же в помірних широтах взаємодіють між собою різні повітряні маси - помірні континентальні й помірні морські, помірні

і тропічні, помірні та арктичні. Тому типи погод у цьому кліматичному поясі найрізноманітніші, що зумовлюють й різні типи клімату.

Аномальна спека в європейському Середземномор’ї скоро стане звичайним явищем. Так вважають вчені, наголошуючи, що для Європейських країн аномально спекотне літо стає звичайною справою. Причиною цього, на їхню думку, є посилення впливу на клімат особливо Південної Європи тропічного сухого повітря. Нині спекотних днів у середньому три, а через 10 років їх стане 14, до 2060-2090 років може сягати 40.

На східних окраїнах материків у помірному поясі формується мусонний тип клімату. Для нього характерне щорічне чергування двох сезонів - теплого вологого й холодного сухого. На вологий з рясними дощами

літній сезон припадає в десятки разів більше опадів, ніж на сухий. Наприклад, на Тихоокеанському узбережжі Росії і Північно-Східного Китаю влітку подекуди випадає до 95 % річної кількості опадів. Середня липнева температура перевищує +20 °С, а взимку - опускається нижче -20 °С. Такі кліматичні умови пов’язані з особливостями нагрівання суходолу та води влітку і взимку. Улітку суходіл тепліший, а море - холодніше, тому повітряні маси переміщуються з моря на суходіл. Узимку всі процеси відбуваються у зворотному напрямку.

Типи клімату високих широт. У високих широтах розташовані субарктичний і субантарктичний перехідні кліматичні пояси, а також арктичний і антарктичний пояси. Кліматичні умови цих територій вирізняються насамперед низькими температурами (мал. 14). Континентальний субарктичний тип клімату формується переважно в Північній півкулі. Для нього характерні значні амплітуди річної температури (понад 50°) і незначна кількість опадів. Тут сформувався полюс холоду Північної півкулі в Оймяконській котловині (-70 °С). Океанічний субполярний тип клімату характерний для обох півкуль. Він характеризується незначним коливанням температури протягом року. Тут опади випадають цілий рік.

Океанічний арктичний тип клімату формується в полярних областях Північної півкулі над арктичною кригою. Середні температури в центрі Арктики становлять -40 °С, опадів випадає мало, хоча відносна вологість висока - майже 100 %. У Південній півкулі над Антарктидою формується континентальний антарктичний тип клімату з найсуво-рішими кліматичними умовами на Землі. Тут температура впродовж року від’ємна, а взимку може знижуватися майже до -90 °С. Інша особливість цього клімату - стічні вітри, які дмуть із центральної, найбільш холодної частини Антарктиди до узбережжя і досягають часто ураганної сили. Подібний тип клімату в арктичному кліматичному поясі спостерігається на великих островах і архіпелагах, наприклад на острові Гренландія.

кліматодіаграми клімату високих широт

Помірні типи клімату найбільше характерні для так званих північних материків - Північної Америки та Євразії, які мають великі розміри території. Крім того, південні та північні окраїни цих материків відрізняються відповідно субтропічними та субарктичними типами клімату. Єдиним материком, на якому переважає тип клімату високих широт, є Антарктида.

ЧИ ЗНАЮ

1.  Які чинники впливають на формування клімату материків?

2.  Скільки типів клімату існує в екваторіальному кліматичному поясі?

ЧИ РОЗУМІЮ

3.  Чим відрізняється клімат західних і східних узбереж південних материків?

4.  Чим відрізняється клімат помірних поясів Південної і Північної півкуль?

ЧИ ПОЯСНЮЮ

5.  Чому типи клімату Києва і Парижа, які знаходяться в одному кліматичному поясі, суттєво відрізняються?

6.  Чим пояснюються різні кліматичні умови в Антарктиді та в Арктиці?

ЧИ ВМІЮ

7.  Визначте за картою кліматичних поясів тип клімату вашого населеного пункту.

8.  Проаналізуйте кліматодіаграми (мал. 12-14). Чим відрізняються однакові типи клімату в різних півкулях?

 

Це матеріал з підручника Географія за 7 клас Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш.

 

Категорія: Географія

Автор: admin от 28-08-2015, 17:26, Переглядів: 5867