Народна Освіта » Біологія » Межі фітоценозу

НАРОДНА ОСВІТА

Межі фітоценозу

Під час геоботанічних досліджень вивчають не тільки видовий склад, покриття та інші особливості фітоценозу, а й його межі та межі контурного окреслення фітоценозу й прилеглих до нього інших природних і культурних рослинних угруповань.

За контурним окресленням розрізняють прямолінійні суцільні межі фітоценозу: каймисті,дифузні та мозаїчні.

Прямолінійні суцільні межі фітоценозу часто можна спостерігати на стику річок та їх приток, у підніжжях гір, по скелястих виступах,урвищах, ярах. Подібні межі мають зарості осок, рогози. Такі межі фітоценозу чітко співвідносяться з поширенням певного типу грунту,водного дзеркала,потужністю водного шару тощо. Подібне «прямолінійне окреслення мають культурні угіддя. Щоправда, межі останніх визначає людина, вичленовуючи в структурі землекористування ділянки під плантації виноградників,поля пшениці, кукурудзи, лучні угіддя, грядки для вирощування городини тощо.

Каймистими називаються межі такого фітоценозу, який виявляється у вигляді кайми або смужки і що сформувався між двома різними фітоценозами. Наприклад, смуга (кайма) пухівко- во-сфагнового гідрофільного фітоценозу між лісоболотним сосново-сфагновим і злаково-різнотравним лучним фітоценозом. У заплаві річки нерідко можна побачити піщану косу або смугу (кайму), що відділяє гідрофільні осокові болотисті угруповання від більш ксерофільних злаково-різнотравних.

Дифузні межі мають болотні, степові та лісові фітоценози. Тут одні фітоценози проникають на територію інших. Причиною цього є геоморфологічні,едафічні,гідрологічні та інші екологічні фактори, які обумовлюють, з одного боку, розвиток і проникнення окремих видів на суміжні території ценозів, а з другого — розростання і поширення фітоценозів на суміжні території або їхніх фрагментів. Прикладом цього можуть бути вільхові ліси, які по видолинках проникають на низинні болота, часто в чагарникові чи відкриті трав’янисті фітоценози.

Мозаїчні межі формуються внаслідок проникнення окремих фрагментів якогось фітоценозу на територію сусідніх фітоценозів. Такі межі мають острівний характер взаємопроникнення. Наприклад,суцільна межа поширення ялинових лісів проходить по

 

території Білорусії північніше р. Прип’яті, але невеликими острівцями вони трапляються за її межами на Українському Поліссі, часто на заболочених грунтах або болотах, утворюючи мозаїчне вкраплення ялинників серед соснових та вільхових лісів.

 

Категорія: Біологія

Автор: admin от 6-01-2013, 01:48, Переглядів: 3520