Народна Освіта » Біологія » § 52. Екологічні групи грибів

НАРОДНА ОСВІТА

§ 52. Екологічні групи грибів

Пригадайте, які організми називають паразитичними. Що таке симбіоз?

Які способи жнвлення притаманні грибам? Ми вже згадували, що всі гриби - гетеротрофи (пригадайте. до гетеротрофних організмів належать багатоклітинні тварини, більшість бактерій та одноклітинних тварин). За характером живлення виділяють кілька екологічних груп грибів.

Багато грибів споживають органічні речовини решток рослин і тварин. Такі організми називають сапротрофами. На малюнку 207 зображено сапротрофний гриб гнойовик чубатий.

Він оселяється на гної, рідше - на ґрунті з високим умістом органічних речовин. Молоді плодові тіла гнойовика чубатого можна в невеликих кількостях вживати в їжу. Але щойно нижній шар шапки гнойовика набуває роже-во-фіалкового кольору, він стає непридатним для споживання.

На ґрунті, у скупченнях органіки (наприклад, на соломі) ростуть різні види пеніцилу (мал. 208).

Гриби-сапротрофи в природі виконують важливі функції. Вони здатні розкладати рештки рослин і тварин, очищуючи від них поверхню ґрунту та підвищуючи його родючість. їх широко використовують у різних галузях господарства, отримуючи ефективні ліки (наприклад, антибіотики) та продукти харчування.

Деякі види грибів-сапротрофів псують продукти харчування та спричиняють харчові отруєння людини. Вони виділяють токсичні для організму людини речовини. їх відносять до групи цвілевих грибів. Це, наприклад, пеніцил, мукор (див. мал. 12, 2) та аспергіл (мал. 209). Розмножуються аспергіл і пеніцил спорами.

Цікаво знати, що аспергіл може спричинити небезпечні захворювання людини зі зниженим імунітетом. З повітрям спори аспергіла потрапляють на слизову дихальних шляхів. Аспергіл уражає легені, призводячи до їх запалення.

Запам’ятайте! Ніколи не споживайте харчові продукти, уражені цвілевими грибами! Такі продукти потрібно негайно знищити.

Цвілеві гриби у вологих приміщеннях можуть псувати різні будівельні матеріали: деревину, штукатурку, кахлі, вироби з пластмас тощо. Підвищена вологість створює сприятливі умови для розвитку цвілі. Клітини цвілевих грибів можуть поглинати лише розчини поживних речовин. При цьому вони виділяють назовні речовини, здатні розщеплювати поверхні, на яких зростають, руйнуючи їх. Тому в приміщеннях слід боротися із зайвою вологою.

Ознайомтеся з будовою цвілевих грибів (на прикладі мукора), виконавши лабораторне дослідження.

Доведемо на практиці
Лабораторне дослідження будова цвілевих грибів

Обладнання, матеріали та об’єкти дослідження: готовий мікропрепарат, таблиці.

Хід роботи

Мал. 211 Фітофтора - небезпечний паразит рослин: 1 - листок картоплі, уражений паразитом; 2 - бульба картоплі, уражена фітофторою; такі овочі стають непридатними для споживання;

3 - плоди помідорів, уражені фітофторою, часто вони не встигають дозріти

Розгляньте готовий мікропрепарат мукора під мікроскопом за малого й великого збільшення. Знайдіть гіфи, утвори, у яких формуються спори. Зверніть увагу на їхні форму та забарвлення.

Шапинкові гриби можуть вступати в симбіоз з кореневою системою різних рослин. Ви, можливо, помічали, що певні види шапинкових грибів трапляються лише під деякими видами дерев. Часто це відображено в їхніх назвах (підберезник, підосичник). Білий гриб (його ще називають боровик) зростає разом з дубами, ялинами, соснами. У сосняках можна знайти лисички, маслюки та ін.

Гіфи гриба обплутують корені рослин і навіть можуть проникати всередину кореня, утворюючи мікоризу (мал. 210). Завдяки цьому гриб отримує від рослини органічні речовини, необхідні йому для забезпечення процесів життєдіяльності: живлення, росту та ін. Гіфи гриба допомагають збільшити площу поверхні кореневої системи рослини.

Серед грибів є й багато паразитів. Вони оселяються на поверхні або всередині рослин, людини, інших грибів. Живляться соками організму хазяїна, спричиняючи різні небезпечні захворювання. Наприклад, фітофтора картопляна (мал. 211) уражає такі культурні рослини, як картопля, помідори, перець, баклажани. Спори паразита зимують на уражених бульбах картоплі, що залишилися в ґрунті. За сприятливих умов міцелій гриба починає швидко розвиватися. Ознакою захворювання є поява темних плям на листках і стеблах рослини. В уражених бульбах з’являються темні ділянки. При сильному ураженні бульби

Мал. 210. Взаємовигідне співжиття рослин і грибів: гіфи гриба проникають у корені рослин або обплутують їх зовні

картоплі перетворюються на водянисту масу з неприємним запахом. Це захворювання, яке ще називають картопляна гниль, може знищувати до 75 % урожаю картоплі.

У помідорів фітофтора вражає всі надземні органи. На стеблах і листках цих рослин з’являються темні плями, засихають суцвіття. На плодах помідорів можна помітити коричнево-бурі плями, і через певний час весь плід розм’якшується.

Узагальнимо знання

За характером живлення серед грибів можна виділити такі основні екологічні форми: сапротрофи, які розкладають органічні рештки; гриби, які живляться за рахунок симбіозу з іншими організмами; гриби-паразити.

Поповніть свій біологічний словник: мікориза, сапротрофи.

Перевірте здобуті знання

Виберіть одну правильну відповідь

Укажіть екологічну групу грибів, які відіграють провідну роль у підвищенні родючості ґрунтів: а) сапротрофи; б) паразити; в) гриби, які вступають у симбіоз з рослинами.

Дайте відповідь на запитання

1.    Які особливості живлення фибів?

2.    Які гриби відносять до сапротрофів? За якими ознаками?

3.    З якими організмами гриби можуть вступати в симбіоз? Як живляться такі організми?

4.    Як живляться гриби-паразити? Наведіть приклади грибів-паразитів.

Завдання (виконувати в групах). Користуючись текстом підручника та додатковими джерелами інформації, серед яких й інтернет-сайти, наведіть приклади грибів різних груп за способом живлення: сапротрофи, живлення завдяки симбіозу з іншими організмами, паразити.

Поміркуйте. Відомо, що деякі гриби-сапротрофи здатні переходити до паразитичного способу життя. Чим це можна пояснити?

 

Це матеріал з підручника Біологія 6 клас Л.І. Остапченко, П.Г. Балан, Н.Ю. Матяш

 

Категорія: Біологія

Автор: admin от 27-09-2014, 20:49, Переглядів: 12000