Народна Освіта » Українська література » Пісня про славного козака Байду твір-роздум

НАРОДНА ОСВІТА

Пісня про славного козака Байду твір-роздум

Пісня про славного козака Байду
У «Пісні про славного козака Байду» розкривається одна із сторінок історії українського народу — боротьба проти татарських нападників. За тих далеких , часів татарські і турецькі військові загони нападали на українські землі, грабували, палили міста і села, вбивали людей. Молодь забирали в полон, а потім продавали в рабство. Український народ героїчно боровся з ворогами. Особливо; уславилися своєю мужністю козаки. Вони громили ворожі війська, знищували флот, розбивали в’язниці і визволяли полонених. Бувало, що козаки-месники потрапляли в полон. Один із таких випадків зображено у «Пісні про славного  козака Байду». Його ототожнюють із першим запорозьким гетьманом Дмитром Вишневецьким. В одному з боїв Вишневецький потрапив у полон до молдав-ського царя, який передав його туркам. Полоненим козакам татарські і турецькі ватажки часто пропонували стати до них на службу, обіцяючи за це багатство і владу. Турецький султан теж вмовляє Байду зрадити Батьківщину:


«Ой ти, Байдо, та славнесенький!
Будь мені лицар та вірнесенький...»


Але мужній козак не погодився на вмовляння і був узятий на жорстокі тор-1 тури. Зрада Батьківщини ганебна, а ганьба для козака була страшніша за кату- ! вання й смерть. Славний козак Байда — мужня, смілива, відважна людина. Це справжній син рідної землі, народний герой, який вміє захистити свою честь і свій народ. Він уособлює військову доблесть й честь, мужність та лицарство. Султан Селім II учинив жорстоку розправу над козаком і наказав підвісити його, иі'іепивши гаком за ребро:


«Візьміть Байду, і зв’яжіте,
На гак ребром зачепіте!»


Історики зазначають, що Байда Вишневецький, почеплений на гак, жив ще гри дні. Турки вбили його стрілами, не стерпівши лихослів’я завзятого козака.
Мене дуже вразила мужність козака Байди. Я зрозуміла, що дух волелюбності, мужності живе в нашому народові. Цей образ втілює найкращі риси української нації, учить нас любити рідну Україну, і якщо буде потрібно, стати на її іахист. Я дуже пишаюся, що моя країна незалежна. І до цієї незалежності нас ішли славетні герої, з-поміж яких — сміливий, мужній козак Байда.

Автор: admin от 15-12-2012, 12:03, Переглядів: 3602