Народна Освіта » Українська література » Марко Вовчок «Максим Гримач» - аналіз твору, критика

НАРОДНА ОСВІТА

Марко Вовчок «Максим Гримач» - аналіз твору, критика

Марко Вовчок

(1833-1907)

«Максим Гримач»

Справжнє ім’я письменниці: Марія Олександрівна Вілінська

Історія написання: тема кохання в нерівності хвилювала письменницю, зважаючи на нелегку долю самої письменниці; твір був написаний у Немирові й увійшов до першого тому оповідань Марка Вовчка, що був виданий П. Кулішем.

Рік створення: 1856-1857.

Збірка: «Народні оповідання».

Рід: епос.

Жанр: оповідання баладного характеру.

Тематичний різновид жанру: соціально-побутове оповідання.

Тема: патріархальні стосунки в козацькій сім’ї; кохання Мотрі й Семена в умовах соціальної нерівності.

Ідея: утвердження думки про те, що майнова нерівність може призвести до нещастя; співчуття батькові, який страждає через втрату доньки, яку сам занапастив вимогою одружитися лише з рівним, багатим.

Мотиви: «нещасне кохання нерівних»; «страждання батька»; «батьки й діти»; «самогубство».

Образи: людей: Максим Гримач — багатий чоловік; Катря та Тетяна — його доньки; Семен — бідняк, який працює в чесного хазяїна, кохає Катрю, мріє про одруження, але випадково гине під час бурі на Дніпрі; природи: Дніпро, буря.

Композиція (сюжет): твір складається з 5 частин, кожна з яких відповідає певному композиційному елементу: (І) (експозиція) у часи, коли Україна була під Польщею й Росією біля Черкас на Дніпрі живе багач-козак Максим, у якого дві доньки (Катря, як королівна, Тетяна, як ясочка) — (II) (зав’язка) знайомство із Семеном, якого покохала старша дочка Тримача Катря — (III) (розвиток дії) Катря відмовляє женихам — Максим не погоджується на її шлюб із Семеном — хлопець іде на заробітки — Катря чекає цілу зиму коханого — (IV) (кульмінація) Катря дізнається, що Семен загинув під час бурі на Дніпрі — (V) (розв’язка) Катря топиться — (епілог) Максим Гримач у жалобі за дочкою — весілля Тетяни, яка виросла — горе батька вічне.

Художні засоби виразності: епітет, порівняння, метафора, персоніфікація, риторична фігура, паралелізм (почуття людини зіставляються з природою).

 

Цей матеріал взято з книги Довідник ЗНО з української мови та літератури

 

Автор: admin от 15-08-2014, 20:56, Переглядів: 9268