Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Оздоблення виробів аплікацією: § 6. Аплікація як вид художнього оздоблення виробів. Види аплікації та ЇЇ застосування

НАРОДНА ОСВІТА

Оздоблення виробів аплікацією: § 6. Аплікація як вид художнього оздоблення виробів. Види аплікації та ЇЇ застосування

1.    Історія виникнення аплікації.

2.    Загальні відомості про аплікацію.

3.    Види аплікації.

4.    Інструменти та матеріали для виготовлення аплікації.

Історія виникнення аплікації

Для того щоб оздобити одяг, побутові речі, люди з давніх-давен виконували аплікації.

Аплікація виникла понад дві тисячі років тому, коли кочівники прикрашали предмети домашнього вжитку, одяг, взуття, упряж й житло візерунками зі шматочків шкіри, хутра, повсті, берести.

Основним матеріалом для виготовлення аплікації в давнину були шкіра тварин і вовна.

Пізніше для оздоблення почали використовувати різні тканини (вовну, шовк, оксамит), хутро, шнури, тасьму, бісер, лелітки (блискучі кружальця). Кравці та ткачі виготовляли смуги тканих, вишитих орнаментів, які нашивали на одяг. Яскравими аплікаціями з оксамиту, сукна та шкіри оздоблювали шатра, господарський інвентар.

І сьогодні аплікацією прикрашають найрізноманітніші за призначенням вироби: одяг, речі для дому та відпочинку. Часто застосовують аплікацію і при оформленні інтер’єру.

Аплікації, виготовлені руками наших майстрів, відомі далеко за межами України, зокрема, аплікація з оксамиту народного художника України Михайла Біласа «Гуцульське весілля», що вражає яскравістю кольорів.

Це цікаво

Техніку кравецької аплікації широко використовували в Давньому Єгипті, а пізніше — в інших країнах.

Модними були льняні туніки з нашитими тканими медаль-йонами-аплікаціями. Сюжети медальйонів були різні: зображення місцевих чи грецьких богів, диких звірів, рослинні, пізніше християнські мотиви. їх виготовляли в техніці, подібній до сучасного гобелена.

А які чудові візерунки із сукна та шкіри прикрашали і прикрашають одяг карпатського населення (мал. 32): корсети, фартухи, спідниці, свитки, кожухи, а в деяких селах — і рушники.

Гарно доповнюють вони і сучасне стилізоване вбрання — свитки, кептарики тощо.

Загальні відомості про аплікацію

Аплікація є найбільш простим та доступним видом декоративного мистецтва. Аплікація — це накладання, наклеювання, нашивання на основний фон окремо вирізаних частин якого-небудь малюнка: мотивів із тканини, шкіри або інших матеріалів. Аплікацією можна ефектно прикрасити виріб або використати під час оновлення одягу (закрити аплікацією місце плями, потертості, пошкодження тощо).

Аплікація (з лат. аррІісаНо — прикладання, приєднання) — виготовлення різних художніх зображень нашиванням або наклеюванням на основу різноманітних матеріалів (тканини, паперу, шкіри тощо); виріб, оздоблений таким способом.

Це цікаво

Сьогодні торговельна мережа пропонує термоаплікації із зображенням квітів, птахів, героїв мультиплікації, шевронів* із логотипами* відомих брендів*. Такі аплікації достатньо приклеїти за допомогою праски або пришити.

Існують такі види аплікації:

•    предметна, сюжетна;

•    одноколірна, багатоколірна;

•    декоративна (орнаментальна);

•    пласка, об’ємна;

•    абстрактна;

•    силуетна тощо.

Усі види аплікацій виконують на певній основі. Основа — це матеріал, на який накладають аплікацію. Матеріал для основи має бути більш щільним за фактурою, ніж деталі аплікації. Окремі елементи аплікації, залежно від матеріалу, можна пришивати (вручну чи на швейній машині) або приклеювати.

Предметна аплікація — це зображення окремих предметів (мал. 33).

Сюжетна аплікація відображає події, явища, складається з декількох різних фігур (мал. 34).

Декоративну аплікацію можна складати з геометричних і рослинних елементів та візерунків народного орнаменту (мал. 35).

Пласку аплікацію виконують вирізуванням деталей із тканини, шкіри та інших матеріалів і нашиванням або наклеюванням їх на основу (мал. 36).

В об’ємній аплікації пришивають чи приклеюють на основу тільки частини окремих елементів. Крім того, об’ємну аплікацію виготовляють, підкладаючи під деталі аплікації вату, синтепон, ватин, шматочки байки, фланелі тощо (мал. 37).

Абстрактна аплікація передбачає спрощене зображення загальної картини, позбавленої конкретності (мал. 38).

Силуетна аплікація полягає в зображенні певних силуетів людей, тварин, птахів, рослин, предметів (мал. 39).

Аплікації можуть бути простими і складними, тобто складатись із декількох або багатьох елементів (мал. 40).

Аплікація може бути одношарова або багатошарова. В одношаровій аплікації зображення предметів та їх деталей нашивають або наклеюють на основу в один шар (мал. 41). Багатошарову аплікацію виконують нашиванням або наклеюванням на фон зображень предметів та їх деталей у два-три шари (мал. 42).

Інструменти, пристосування та матеріали для виготовлення аплікації

Для виготовлення аплікації необхідні відповідні інструменти, пристосування* та матеріали (мал. 43): тканина, копіювальний папір (а), калька, лінійка (б), сантиметрова стрічка (в), гольник (г), нитки для вишивання (ґ) та шиття (5), полотно для вишивання (е), п’яльця (є), крейда (ж), кілочок (з), наперсток (і), ножиці для паперу, тканини і ниток (и), клей (тс), голки для вишивання та шиття (л), олівець (м), гумка.

Технікою аплікації можна виготовити безліч виробів із різноманітних матеріалів. Тканиною, мереживом, стрічками оздоблюють панно, штори, ковдри, скатертини, покривала, сумки, одяг, меблі тощо.

Аплікацією можна оздобити вироби зі шкіри: сумки, гаманці, скриньки, обкладинки, ремені, прикраси тощо.

Для оздоблення предметів домашнього вжитку використовують папір, ґудзики, намистинки, бісер, природний матеріал.

Аплікація, основа (фон) аплікації, предметна й сюжетна аплікації, декоративна аплікація, пласка та об’ємна апліка-цїі, абстрактна аплікація, силуетна аплікація, матеріали для виготовлення аплікації, інструменти та пристосування для виготовлення аплікацїі.

1.    Що таке аплікація?

2.    Коли виникла техніка аплікації?

3.    Які бувають види аплікації?

4.    Назвіть матеріали для виготовлення аплікації.

5.    Які вироби можна прикрасити аплікацією?

6.    Які інструменти необхідні для виготовлення аплікації з тканини?

Розгляньте малюнки й визначте, з яких матеріалів виготовлено аплікації.

Розглянь разом з дорослими малюнки й визнач види аплікації.

Автор: admin от 23-11-2013, 15:42, Переглядів: 34149