Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Способи реалізації проекту

НАРОДНА ОСВІТА

Способи реалізації проекту

Тема: Способи реалізації проекту

Опорні поняття: бізнес-план, технологічність, економічність, ергономіка, безпека, екологічні сть, конструювання.

 

Перш ніж приступити до проектування виробу, доцільно розробити бізнес-план (бізнес — від англійського business — справа, заняття) на цей виріб. Під бізнесом розуміється будь-який вид діяльності, що приносить дохід або інші особисті вигоди. У виробництві виготовляються тільки ті вироби, на які є попит. Таким чином, виконуючи індивідуальний творчий проект, ви повинні спільно з учителем підібрати такий виріб, на який є попит, тобто він може бути використаний для реалізації у школі або вдома.

Для того щоб бути упевненим у тому, що ваш виріб буде потрібним кому-небудь, розробляється бізнес-план.

Бізнес-план - це документ, що містить обґрунтування основних кроків, які передбачається здійснити для реалізації будь-якого проекту.

Розробка бізнес-плану — це обов’язкова практика для людей, що займаються підприємництвом, які прагнуть отримати прибуток від своєїдіяльності.

Велике значення при проектуванні виробів має приділятися вимогам технологій, що використовуються у процесі реалізації проекту. Нижче представлені основні вимоги, які треба враховувати під час виготовлення виробів.

Технологічність дає змогу виготовити виріб на універсальному устаткуванні легко і просто, без зайвих вит рат.

Технологічною вважають деталь, виготовлену з найменшими витратами праці, наприклад тільки механічною обробкою.

Нетехнологічними вважаються деталі, конструкції яких вимагають ручної обробки, хоча можна було б обійтися і без неї. Технологічність тісно пов'язана з економічністю виготовлення деталей і виробів. Іноді вони відповідають одна одній, іноді входять у суперечність.

Економічність вимагає виготовлення виробу з найменшими витратами, з отриманням найбільшого прибутку під час експлуатації виробу або реалізації технології. Економічність вступає в суперечність із точністю виготовлення деталі або виробу. Чим вищою є точність, тим більше часу, енергії, людських сил буде потрібно на виготовлення деталі, тим дорожчою вона буде. Тому точність виготовлення має бути такою, щоб вартість деталі не була дуже високою.

Ергономічність передбачає виготовлення такого виробу, який би обслуговувався людиною з найменшими витратами енергії і рухів та був зручним у використанні.

Безпечність передбачає створення й експлуатацію виробів без порушення життєдіяльності людини. Під час використанні виробу має виключатись можливість травматизму.

Екологічність проекту по лягає у виготовленні й експлуатації виробів без істотних змін у навколишньому сере до ви щі.

На прикладі виробів із деревини розглянемо один з найважливіших етапів розробки виробу — процес конструювання і моделювання.

Процес створення конструкції ви робу відповідно до розробленого проекту чи розрахунків за ескізом, кресленням чи технічним описом називається конструюванням.

Конструювання — це один з етапів створення виробу. Конструювання є частиною проектування і буде необхідним елементом майбутнього творчого проекту.

Цей процес складається з двох етапів: логічного і практичного'. Під час логічного етапу розв'язують такі конструктивні завдання, як доцільність створення, простота, оригінальність виробу, його міцність, надійність, від по-

Відні габарити, низька собі вартість, послідовність виготовлення окремих елементів та виробу загалом. Завершується конструювання виробу його художнім оздобленням. Практичний етап передбачає виготовлення оригіналу виробу, а за потреби — виготовлення його макета або моделі.

Зазвичай конструювання починають із зорового уявлення про виріб, складання його ескізів, технічних малюнків, креслень. Потім підбирають потрібні матеріали.

Далі виготовляють дослідний зразок виробу або сам виріб, випробовують його на міцність і працездатність, допрацьовують з урахуванням недоліків. За результатами випробувань у разі потреби вносять зміни в конструкцію і технологію виготовлення зразка, виготовляють досконаліший варіант виробу та випробовують його. Так повторюють до створення виробу, що відповідає його призначенню.

 

Перед розробником (конструктором) у процесі конструювання виникає кілька варіантів виробу. Багатоваріантність у конструюванні називають варіативністю. Варіативність властива як конструкції виробу, так і його зовнішньому вигляду — дизайну. (Слово «дизайн» у переклад з англійської означає «задум, проект, малюнок».) Дизайн і художнє конструювання доволі близькі за з мі ст о м терміни. На м а лк> н -ку 164 показано варіативність м ожл и ви х к он ст ру кт ор с ь ки х рішень декоративної кухонної дошки.

Красивий і модний виріб, продуманий з погляду технічної естетики (краси), простоти й безпеки обслуговування й експлуатації, має підвищений попит і цінується дорожче. Ось чому опрацьовують кілька варіантів виробу, обирають нгай більш вдалі з них. Так з'являються різні конструкції столів, стільців, крісел та інших виробів з деревини, фанери, ДВП тощо.

Під час конструювання виробів важливо підібрати для них потрібні матеріали, щоб виріб був міцним і дешевим, міг бути легко й швидко виготовлений, відповідав п о ст ав л е н и м в и м о гам.

Якщо з однієї заготівки можна виготовити кілька деталей, то треба намагатися зробити їх якомога більше й щоб вони були однаково міцними.

На малюнку 165 наведено варіанти розташування зображення кухонної дошки на обраному для розмічання заготовки деревини, фанери чи ДВП. Неекономно виготовляти вироби з дошки, як показано на малюнку 160, а. Схема розмітки розкрою, наведена на малюнку 165, б, також є доволі витратною. 8а схемою розкрою, показаною на малюнку 165,    верхній виріб

може буде бракованим. Але якщо заготівкою буде фанера, то найбільшу кількість виробів отримаємо саме за цією схемою.

Одним із прийомів конструювання є моделювання виробів.

Моделлю називають зменшений або збільшений зразок (копію) виробу, який виготовляють, щоб зрозуміти його будову і принцип дії. («Модель» — від латинського «міра, зразок, норма». «Копія» — від латинського «множина».)

Діти часто будують моделі будівель, автомобілів, тракторів, човнів і кораблів, паперових літаків тощо. Якщо виготовлені моделі можуть пересуватися, плавати, літати, їх називають діючими. Моделі, які справжні вироби, виготовляють за ескізами, технічними малюнками й кресленнями.

Моделлю кухонної дошки можна вважати її шаблон, виготовлений, наприклад, із картону з метою багаторазового і зручного розмічання звготовок.

Запитання та завдання|

1.    Для чого розробляється бізнес-план?

2.    Назвіть основні вимоги до проектування виробів.

3.    Що називають технологічністю виробу?

4.    Якім вимогам мас задовольняти екологічний виріб?

5.    На малюнку 166 зображено лоток /, по якому з певним інтервалом скочуються кульки. Треба сконструювати простий пристрій з мінімальною кількістю деталей, який би по черзі спрямовував кульки то в лоток 2, то в лоток 3. На малюнку 167 показано можливий варіант розв'язку цієї конструкторської задачі. Поясніть, як працює такий перемикач.

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:46, Переглядів: 3735