Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Способи виготовлення деталей

НАРОДНА ОСВІТА

Способи виготовлення деталей

Тема: Способи виготовлення деталей

Опорні поняття: три способи зміни форми виробу, різання, штампування, лиття.

Пригадаємо, як ви працювали з пластиліном або глиною в початковій школі. Коли вам потрібно було відділити від цілого куска пластиліну чи глини її частину, ви брали стек чи ніж і, натискаючи на нього, відділяли частину від цілого, відрізуючи її. Коли треба було отримати певну форму якоїсь частини вашого виробу, ви, не змінюючи кількості пластиліну чи глини, тиснули на потрібний бік вашого виробу, змінюючи його форму. А коли вам було потрібно збільшити кількість пластиліну чи глини у виробі, ви приліплювали шматки один до одного, приєднуючи одну частину до іншої.

Схожі методи застосовують і під час виготовлення виробів з інших матеріалів. Оскільки матеріали, з яких виготовляють більшість виробів, набагато міцніші, твердіші, ніж пластилін чи глина, той інструменти та інші знаряддя праці мають бути більш міцними й твердими, до них треба прикладати значні зусилля.

Із цього можемо зробити висновок, що існують три основні способи зміни форми матеріалів:

  • Знімання шару м'якішого матеріалу більш твердим клиноподібним різцем. Цей спосіб називають різанням* Випилювання виробів із фанери або ДВП також відносять до різання.
  • Зміна форми без зменшення чи збільшення кількості матеріалу, з якого ви гот о в ля еть ся виріб. До такого способу відносять штампування, кування, прокатування, волочіння.
  • Нарощування шару матеріалу, тобто збільшення кількості матеріалу. У виробництві до цього способу відносять лиття, зварювання тощо.

Деталі можна отримувати різанням, штампуванням, литтям тощо.

Під час виготовлення деталей різанням із заготовки за допомогою гострого інструмента забирається надлишок матеріалу, який, як правило, перетворюється у стружку (мал. 152). Таким способом виготовляють велику кількість деталей та виробів. З одним з різновидів такого способу отримання виробів ви вже ознайомились під час вивченні різання фанери або

ДВП.

Листове штампування давно застосовується людством як ефективний спосіб обробки металів тиском. Принцип, який використовує листове штампування, досить простий. Лист металу поміщається між матрицею і пуансоном. Пуансон має ту форму, яку необхідно надати заготівці, а нерухома матриця є його відповідною частиною. Листове штампування полягає в тому, що пуансон повинен втиснути лист металу в матрицю (мал. 153).

Метод штампування трохи нагадує процес виготовлення дітвми пасочок із піску з допомогою формочок (мал. 154), але при штампуванні з металу, оскілвки метал набагато міцніший за вологий пісок, форму (пуансон і матрицю) виготовляють із дуже міцних матеріалів і зусилля для формування деталі у мільйони разів більші.

З листового металу зручно у великій кількості виготовляти деталі простої та складної форми. Для штампування використовують різноманітні преси зі змінними формами. Так, наприклад, виготовляються монети

з металу.

Кування е різновидом штампування — надання матеріалу потрібної форми за допомогою ударів молота

або тиску матриці з увігнутою формою, що в зворотно- ■ му відображенні відтворює форму потрібної деталі чи її частини.

Ковалі кують підкови й інші металеві предмети побуту та виробництва з розжареного до біло-червоного кольору метала молотом на ковадлі (мал. 155). Окрім гарячого кування в умовах великого виробництва використовується холодне кування, коли метал перед ударом не нагрівають. Але такий процес вимагає складного обладнання і значних механічних зусиль.

Деталі складної форми утворюють й за допомогою лиття. На ливарному виробництві розплав лений метал (пластмасу, гуму тощо) заливають у спеціальні форми, які повторюють форму деталі, з наступним охолодженням і затвердінням. Форми доволі часто роблять з піску, рідкого скла, глини. Але можуть бути ви кори сталі й інші матеріали залежно від металу, з якого роблять відливку, та інших виробничих (технологічних) особливостей процесу лиття.

Існує доволі знач на кількість різновидів лиття, що допомагають отримати вироби дуже точних розмірів, великих обсягів тощо.

Ви, звичайно, бачили, що коли горить свічка, то віск або стеарин, що знаходиться поряд з полум'ям, плавиться й крап лягли стікає вниз. Схоже відбувається з металом, але при температурі понад 1000 °С. По.малюнку 156 показано, як розплавлений метал заливають у форму. Після охолодження металу форму розбирають або розбивають і отримують готову чавунну відливку.

Запитання та завдання

1.    Назвіть основні методи зміни форми виробів.

2.    Поясніть послідовність штампування.

3.    Щ о таке матриця і що таке пуансон?

4.    Які з найбільш розпоесюджєнихдеталей, які ви кожен день тримаєте в руках, виготовляють методом штампування?

5.    Кап и для ви готовл єн н я детап ей в и ко ри стовують метод лиття ?

 

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:41, Переглядів: 5400