Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Ознайомлення з професіями деревообробної промисловості

НАРОДНА ОСВІТА

Ознайомлення з професіями деревообробної промисловості

Тема: Ознайомлення з професіями деревообробної промисловості

Опорні поняття: навчання, знання, професія, тесля, столяр, столярна майстерня, деревообробна промисловість.

У яких професіях сучасного виробництва використовуються знанняу які ви отримали на уроках трудового навчання? Пригадаймо малюнок 8 на сторінці 22. Бачимо, що деревина як конструкційний матеріал використовується й у будівництві, й у виробництві меблів, виготовленні різних транспортних засобів (принаймні, не як конструкційний, а як оздоблювальний матеріал), у легкій промисловості для виготовлення іграшок та інших предметів побуту. І оскільки справжня майстерність завжди починаються з якихось простих трудових прийомів та операцій, то із впевненістю можна сказати, що ті досвідчені майстри, які працюють у деревообробній промисловості, теж починали з найпростішого, бо не можна оволодіти чимось складним, не маючи базових, найпростіших знань та вмінь.

Однією з давніх затребуваних і поважних професій, пов'язаних із обробкою деревини, є професія тесляра.

Теслярами, або теслями, називають фахівців, що займаються грубою обробкою деревини* спорудженням дерев'яних будинків та будівельного риштування (різноманітних допоміжних споруд ддя будівництва, огорож, парканів), виготовленням простих дерев’яних меблів (мал. 111).

Навчаючись у столярній майстерні, ви ознайомлюєтеся з простими способами обробки деревини та виготовленням деяких простих виробів із деревних матеріалів, з використанням теслярського і столярного інструменту.

Багато виробів потребують тоншої, ніж при теслярських роботах, обробки деревини, такі завдання на виробництві виконують фахівці за професією столяр

(мал. 11 2). Столяр виготовляє вироби із деревини, які потребують дуже точної та ретельної обробки, а також оздоблення. До таких виробів належать деталі морських та річкових суден, залізничних вагонів, автомобільних кузовів, столярні вироби для будівництва (двері, вікна), меблі, іграшки, дитячі майданчики тощо. Зазвичай і столяр, і тесля на виробництві працюють здебільшого електрифікованим інструментом, але й такі прості знаряддя праці, з якими учні працюють у шкільній майстерні, теж залишаються на озброєнні робітників цих професій.

Столяр і тесля повинні вміти визначати за зовнішнім виглядом деревини її породу та конструктивні характеристики. Добре володіти ручним та електрифікованим інструментом, вміти працювати на верстатах деревообробної промисловості та вміти їх обслуговувати і налагоджувати.

Столяр і тесляр є найпоширенішими з цілої низки професій у дерзвообробній промисловості. А починають перелік професій, пов'язаних з деревообробкою, робітники, які працюють у лісовій промисловості, — вальни-ки лісу. Вальтіки лісу відбирають та спилюють дерева, форма, розміри та порода яких відповідають вимогам якості до деревних матеріалів, що будуть отримані в результаті їх переробки. Вони також готують стовбури дерев до подальшого транспортування до місць переробки, звільняючи їх від гілок та ріжучи на колоди (хлисти) по-т рі бн ої до вжи н и.

Далі настає черга працювати операторам (трактористам) трелювальних машин, які збирають підготовлені хлисти до купи і вивозять їх із заготівельної ділянки лісу (мал. 113).

Коли деревина у вигляді колод надходить на деревообробні підприємства, беруться до роботи оператори з керування та обслуговування пилорам.

Пилорама - це механізм, призначений для розпилювання колод деревини на пиломатеріали, тобто бруси та дошки (див. мал. ().

Налагоджуючи окремі частини пилорами, оператор керує процесом розпилювання колод та контролює дотримання заданих розмірів кінцевої продукції. Механізми пилорами налаштовані таким чином, що процеси пиляння та пересування колоди вздовж пили здійснюються автоматично (мал. 114).

Лише після того, як отримані бруси та дошки буде висушено, їх зможуть використовувати для своїх виробів столярі та теслі.

Запитання та завдання!

1.    Які знання ви отримали на уроках трудового навчання?

2.    Які ти знаєш професії, пов'язані з обробкою деревини?

3.    Які роботи виконують теслярі?

4.    Які вироби виготовляють столярі?

5.    За участі яких робітників деревина потрапляє до деревообробних підприємств?

 

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:34, Переглядів: 9345