Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Оздоблення виробів із фанери та ДВП. Види оздоблення виробів із фанери та ДВП

НАРОДНА ОСВІТА

Оздоблення виробів із фанери та ДВП. Види оздоблення виробів із фанери та ДВП

Тема: Оздоблення виробів із фанери та ДВП. Види оздоблення виробів із фанери та ДВП

Опорні поняття: оздоблення, лаки, текстура, шпаклювання, ґрунтування, фарби, випалювання.

 

Метою оздоблення є надання поверхні виробу гарного зовнішнього вигляду та захист деревинних матеріалів, з яких зроблено виріб, від вологи, пилу тощо.

Які бувають види оздоблення?

У найбільш загальному вигляді всі види оздоблення можна поділити натакі: прозоре, не прозоре та художнє. До прозорих видів оздоблення відносять лакування.

Лаками називають розчин плівкоутворюючих речовин в органічних розчинниках або воді, що після висихання

утворює тверду прозору однорідну плі вку.

Головною метою прозорого лакування є збереження та виявлення природної текстури та кольору деревини.

Покриття прозорими матеріалами зазвичай застосовується для оздоблення поверхні деревини цінних порід (дуб, бук, горіх). Лаки, які використовують для прозорого оздоблення виробів, поділяються на групи залежно від характеру утворення захисної плівки. В одних лаків вона утворюється за рахунок випаровування розчинника (нітролаки), внаслідок чого вони мають дуже різкий запах. Інші ж утворюють плівку за рахунок поступового переходу рідини у твердий стан (масляні лаки).

Чимось це схоже нате, як вода на морозі перетворюється в лід, от тільки лак після застигання вже не зможе стати рідким. Для застигання потрібна не низька, а достатньо висока температура— не нижче 18 °С, інакше він буде сохнути дуже довго. На виробництві навіть застосовують спеціальні сушильні шафи, у яких температура підтримується в межах 60 — 70 °С.

На противагу масляним, нітролак швидко висихає, утворюючи плівки, придатні для полірування. Тому ці лаки мають широке застосування для оздоблення столярних виробів на виробництві, де важливим є скорочення витрат часу на технологічні процеси.

Нітролаки у свою чергу поділяються на прозорі та матові. Прояорі лаки утворюють ня поверхні деревини блискуче покриття, яке зберігає колір та текстуру деревини. Матові лаки утворюють на поверхні шовковисте покриття, яке частково приховує природні ознаки дерева.

Непрозорі способи оздоблення деревини (фарбування) застосовують для виробів з деревини, котра не має гарної текстури (тополя, липа), або коли на поверхні матеріалу наявні значні дефекти (сучки, тріщини та сколи), хоча можливе використання непрозорого покриття поверхні виробу із цінних порід деревини, якщо хочуть досягти певного художнього чи стилістичного рішення.

Непрозоре оздоблення деревини фарбами та емалями виконують по зашпакльованій та заґрунтованій поверхні.

Шпаклювання — технологічна операція, пов’язана із замазуванням тріщин та сучків пастоподібною масою (шпаклівкою) за допомогою шпателя.

Шпатель — гумова, дерев’яна, пластмасова або сталева пластина з ручкою.

Ґрунтування - технологічна операція, пов’язана з покриттям виробу розрідженими сумішами оліфи або лаків (ґрунтовками).

Ґрунтовка закриває пори деревинних матеріалів та збільшує зчеплення фарби з поверхнею виробу.

Для непрозорого оздоблення виробів з деревини частіше за все використовують масляні та емалеві фарби.

Масляні фарби це суміш пігмеїітіо (бароникіо) о олі фою (прозорою рідиною на основі рослинних масел).

Емалеві фарби — це суміш пігментів (барвників) та лаків.

Емалеві фарби поділяють на масляні (виготовлені на основі масляних лаків) та нітроемалі (виготовлені на основі нітролаків).

До художнього оздоблення виробів з деревинних матеріалів відносять також випалювання то.розпис.

Випалювання— нанесення на ретельно відшліфовану поверхню фанери або ДВП малюнка, шляхом зміни кольору деревини за рахунок її горіння в місцях торкання до неї розжареного пера випалювача.

Випалювач — електричний прилад з ручкою, у якій зафіксовано нагрівальний елемент (перо).

Розпис фарбами виконують по відшліфованій та заґрунтованій поверхні художніми пензликами з натуральним або штучним ворсом (мал. 93).

8а формою вони можуть бути круглими або плоскими. Вибір форми пензлика залежить від вибору техніки або стилю, у якому буде проводитися розпис. Для розпису треба використовувати укриваючі види фарб.

Укриваюча здатність — це здатність фарби при нанесенні її тонким рівномірним шаром на поверхню виробу робити невидимими кольори, розташовані під нею.

До фарб з гарними укриваючими властивостями належать гуаш та акрилові і темперні художні фарби (мал. 94).

Останні дві з названих видів фарб після висихання стають достатньо водостійкими. Хоча, за умови покриття шаром лаку, їх усі можна використовувати для розпису поверхні виробів із ДВП та фанери.

 

Запитання та завдання

1.    Яка мета остаточного оздоблення виробу?

2.    Які види оздоблювальних робіт ви знаете?

3.    Кол и засто с ову ють п ро з ор е л аку ван н я?

4.    Які технологічні операції передують процесу оздоблення вир обу ф арбу в ан н я м ?

5.    Виконати на папері малюнки за власним задумом з метою їх подальшого використання як основи для розпису фарбами та вип алюван ня н а ви робах з ф анери та ДВП.

Цікаво знати

•    Термін «поліоування» переклздається з грецької як «оздоблення».

•    Термін «шпатель» німецького походження, і в перекладі оз н ач ае «л о п аточ ка».

•    Термін «ґрунт» німецького походження, і в перекладі означає «основа».

 

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:29, Переглядів: 9321