Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Загальні відомості про свердління. Прийоми сверд ління фанери та ДВП

НАРОДНА ОСВІТА

Загальні відомості про свердління. Прийоми сверд ління фанери та ДВП

Тема: Загальні відомості про свердління. Прийоми сверд ління фанери та ДВП

Опорні поняття: свердління, свердло, будова свердла, коловорот, дриль, патрон.

 

Свердління — один з видів отримання та обробки отворів різанням за допомогою спеціального інструмента — свердла.

Свердління можна виконувати вручну, електрифікованим інструментом та на свердлильному верстаті.

Свердлом називають дворізцевий інструмент з обертовим рухом різання та осьовим переміщенням подачі (мал. 56).

Свердло складається з ріжучої частики, робочої частики та хвостовика (мал. 57). Різальна частина утворена двома різальними крайками. Вони відрізняються формою від зубців ножівки, але виконують ту саму функцію — зрізають частину матеріалу, заглиблюючись у нього й утворюючи ци ліндричний отвір. Робоча части-

на являє собою гвинт Архімеда, утворений спіралвною4 поверхнею та канавкою, за допомогою яких виводитвся стружка із зони різання.

Різні види свердел характери зуют вся, зокрема, формою їх хвостової частини. Хвостовик свердла, призначений для його закріплення у пристроях, за допомогою яких здійснюєтеся свердління (коловорот та механічний ручний дрилв), здебілвшого має циліндричну форму. Саме такими свердлами ви і будете користуватисв у 5 класі.

 

На хвостовику свердла витиснуто цифри та літери. Число вказує на діаметр свердла в міліметрах. Літери та цифри, нанесені єдиною групою, вказуютв на матеріал, з якого виготовлено свердло з циліндричним хвостовиком. Промислові ст в випускає свердла різних типів і розмірів, у шкілвній майстерні зазвичай є набори свердел (мал. 58), і ученв завжди може підібрати свердло потрібного діаметра.

Розглянемо види свердел, з якими можемо зустрітися під час практичної роботи у

'шкільних майстернях (головна різниця між ними буде полягати у будові різальної частини).

Свердлик і'буравчик) (мал. 59) призначений для ручного свердління в деревних матеріалах отворів діаметром 3—5 мім (утримується в руці за допомогою рукоятки). На малюнку 60 наведено зображення свердел, для роботи якими вже потрібні пристосування, в яких вони кріпляться: аложкове свердло для отримання в деталях з деревини отворів різної глибини, воно має вид подовженого коритця з гострими краями; б — центрове перове свердло, що застосовується для отримання неглибоких отворів у деревині; вспіральне свердло для свердління металу та деревини; гспіральне центрове свердло з підрізними кромками для свердління тонких листових деревних матеріалів (фанера і ДВП) та глибоких отворів у деревині механізованим способом.

На малюнку 61 показано зовнішній вигляд так званого * пробкового» свердла (а), яке застосовується для свердління глухих отворів, то. зенківки (інструмент для розширення верхньої частини отворів) (б).

Свердла наведених видів можуть мати хвостовик циліндричної форми, як показано на малюнку 58. Розглянемо основні пристрої, якими зазвичай користуються для свердління отворів за допомогою свердел.

Для ручного свердління використовують коловорот або різні види ручних дрилів, у патронах яких закріплюють свердла.

Коловоротімал. 62, я), яким ми користуватимемося, має П-подібний колінчастий стрижень круглого перерізу з рукояткою в середній частині. Верх колінчастого стрижня завершує упор — рукоятка, що обертається, нижню частину — патрон для закріплення свердла Коловорот може бути обладнаний перемикачем для роботи яку прямому, гак й у зворотному напрямі.

Ручний дриль (мал. 62, б і в) із зубчатою передачею служить для свердління отворів різних діаметрів. Свердло з циліндричним хвостовиком закріплюють у патроні. У дрилі є зубчастий механізм, який передае обертання від рукоятки 2 до патрона 4. Напрям обертання свердла має бути таким, щоб його ріжучі крайки врізалися в оброблюваний матеріал і зрізали стружку. 8а рахунок зубчатої передачі швидкість свердлення ручним дрилем перевищу© швидкість свердлення коловоротом.

Запитання та завдання!

1.    Щ о являє собою процес свердління?

2.    Які елементи будови свердла ви знаєте?

3.    Назвіть найбільш застосовувані типи свердеп.

4.    Назвіть виді пристосувань для свердпіння отворів вручну.

5.    Назвіть відмінності у будові та застосуванні коловорота і ручного дриля.

Цікаво знати

  • Архімедів гвинт — один із перших типів насосів, водопідйомна машина, вал із гвинтовою поверхнею, встановлений у похилій трубі, нижній кінець якої занурений у воду. При обертанні (наприклад, від вітряного чи іншого двигуна) гвинтова поверхня вала переміщає воду по трубі на висоту до чотирьох, метрів. Гвинт дотепер використовується для підйому води в дельті Нілу в Єгипті. Архімед народився у 287 р. до н. е. у грецькому місті Сіракузи. Створив теорію п 'я™ механізмів (важіль, кпин, блок, нескінченний гвинт, лебідка).
  • Які весь теслярський інструмент, перші свердла було винайдено у Стародавньому Єгипті, це був бурав з ручкою для обертання.
  • Термін «спіральний» походить від латинського слова, яке означає «згин», «звивина; термін «центровий» — від грецького слова, яке в перекладі означає «вістря».
  • На початку нашої ери у Стародавньому Римі було винайдено лучковий бурав — прообраз коловорота, а сам коловорот (пристрій з патроном для зміни свердеп, верхнім упором та колінчастим валом для зручності обертання) з'явився у XV ст.
  • Перші механічні (із шестерінчастою передачею) дрилі з'явилися у середині позаминулого століття. Термін «патрон» — латинського походження. У перекладі значить «захисник».

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:13, Переглядів: 7555