Народна Освіта » § 25. Сервірування стола

НАРОДНА ОСВІТА

§ 25. Сервірування стола

1.    Пригадай, що називається харчуванням. У чому його сутність?

2.    Які продукти харчування тобі відомі?

3.    Які, на твою думку, особливості вживання їжі людиною?

Задоволення від уживання їжі залежить не лише від якості продуктів, з яких вона приготовлена, а й від правильного розміщення її на столі, можливості вільного і зручного користування всім, що знаходиться на ньому.

Сервірування - це правила розставляння в певному порядку на столі посуду, приборів, страв (мал. 198).

Правильно сервірований стіл має велике значення для культури харчування. Сервірувати стіл потрібно так, щоб прибори та страви, які розміщені на ньому, мали привабливий вигляд. Одночасно потрібно подбати, щоб на ньому було все необхідне і нічого зайвого, щоб усім, хто знаходиться за столом, вистачало індивідуального посуду і було зручно сидіти.

Стіл накривають добре випрасуваною скатеркою, яка повинна гармоніювати за кольором із серветками, тарілками, іншими приборами та посудом.

Під скатерку рекомендується покласти фланель або іншу товсту і м’яку тканину, яка пом’якшує стук тарілок і приборів.

Застосовують різні способи оформлення стола серветками. Серветки із тканини розміщують на закусочній тарілці або поряд з нею, а паперові укладають у серветницю, яку ставлять у центрі стола.

Перед вживанням їжі велику серветку розстилають на колінах, щоб не забруднити їжею одяг.

Правильне сервірування стола багато в чому залежить від вибору та розміщення столового посуду.

У центрі стола ставлять хлібницю з хлібом, судок з приправами та інші страви, які будуть вживати всі присутні за столом.

Перед подаванням їжі супові тарілки господиня тримає на підсобному столику, на якому вона наповнює тарілки і передає їх гостям. До сніданку ставляться тільки закусочна і пиріжкова тарілки. Якщо ж подаються м’ясні і рибні страви, бажано, щоб кожен гість мав дві закусочні тарілки.

Супові тарілки і порційні горщики ставлять обов’язково на підставку - дрібну тарілку, але не на скатертину.

Вершкове масло подають на стіл не в маслянках, а на невеликих тарілочках у вигляді заздалегідь нарізаних кубиків, брусків, кульок тощо.

Цукорниці й тарілочки з тонко нарізаним лимоном ставляться у двох-трьох місцях великого столу.

Вази різних форм для вінегретів, паштетів і салатів рекомендується використовувати, якщо за обіднім столом присутня велика кількість гостей.

Для яєць призначена порцелянова або пластмасова чарочка зі спеціальною ложечкою.

Використаний ніж, металеві лопатки, кондитерські щипці та інші прибори після вживання їжі на скатертину не кладуть.

Якщо за столом сидять п’ять-шість осіб, господар або господиня можуть вільно передавати гостям тарілки зі стравами, а якщо людей за столом більше - зручніше страви розносити. При цьому потрібно додержуватися таких правил: якщо страви розкладені по тарілках, їх подають гостеві з правого боку. Якщо страва подається на блюді і гість сам повинен покласти її на свою тарілку, до нього слід підходити з лівого боку.

Для кожної особи за столом ставлять окрему мілку тарілку (на обід - дві: глибоку і мілку), зверху якої розміщують закусочну тарілку. Прибори кладуть не ближче ніж за 2 см від краю стола. Ніж кладуть з правого боку тарілки, лезом до тарілки, виделку - з лівого боку, гострими кінцями вгору (мал. 199).

Ложки і ложечки кладуть з правого боку випуклою стороною донизу. Розташовують їх з урахуванням послідовності подавання страв. Якщо у переліку страв передбачені голубці, котлети -ножі не подають, а виделку кладуть з правого боку тарілки.

На обід спочатку подають холодні закуски. Після цього прибирають використаний посуд і ставлять на стіл глибокі тарілки. Перші страви подають у супниці, з яких розливають гарячі страви по тарілках. Прибравши посуд після вживання їжі, а також спеції, залишки закусок та інших страв, подають солодощі і чай або каву, які готують у присутності гостей.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6

Сервірування стола

Обладнання і матеріали:    малюнки,    таблиці,    скатерка,

серветки, посуд, прибори.

Послідовність виконання роботи

1. Розглянь на малюнку сервірування стола й орієнтовно визнач, які страви подаватимуть.

2.    На власний розсуд намалюй у робочому зошиті схему розміщення столових приборів для сніданку, обіду чи вечері, до меню яких входять перші, другі чи треті страви, а також хліб, вершкове масло, запіканка з підливою, кава.

3.    Обґрунтуй доцільність розробленого варіанта сервірування.

посуд повсякденного, святкового користування, сервірування.

1.    З якою метою сервірують стіл?

2.    Що спочатку кладуть на стіл при сервіруванні?

3.    Що ставлять у центрі стола?

4.    Коли на столі не потрібен ніж?

Категорія: ---

Автор: admin от 10-11-2013, 17:54, Переглядів: 7996