Народна Освіта » Художня культура » Подія 2. Силуети зоряної флотилії

НАРОДНА ОСВІТА

Подія 2. Силуети зоряної флотилії

Уявляю, як хочеться тобі скоріше побачити космічні кораблі, щ;о вирушать у далекі мандри галактиками Всесвіту. Поглянь, он височать виразними силуетами на тлі неба величезні лайнери. Зоряна флотилія готова до старту.

У якому зорельоті тобі хотілося б подорожувати? Спробуймо намалювати його за допомогою силуету.

Скарбничка мистецької мудрості

Силует — вид графічної техніки, площинне однотонне зображення фігур і предметів. Форма силуету сприймається площинно через тональний контраст зображення і фону. При цьому форма узагальнюється, найхарактерніші її риси підкреслюються. Пляма і контур — лінія, що їюкреслює, набувають у зображенні силуету виключного значення. Вони хоч і обмежують художника у засобах виразності, проте спонукають його до пошуку виразного художнього образу.

Мистецтво силуету побудовано на контрасті двох кольорів — чорного і білого. Проте іноді художники вводять у свої композиції додаткові кольори: розфарбовують деталі або — найчастіше в пейзажах — тло. Силуети бувають мальованими (тушшю чи білилами) або вирізаними (з паперу, картону, тканин) та наклеєними на контрастний фон.

Мистецтво планети Земля

У техніці силуету часто виконують портрет, а також інші зображення: фігуру, пейзаж, ілюстрацію, побутову замальовку, батальну сцену.

Виражальні властивості силуету, використовують також в архітектурі, скульптурі, живописі, декоративному мистецтві.

Силуетне зображення може бути симетричним і асиметричним. Симетрія вимагає точної відповідності розташування елементів цілого ш;одо прямої лінії (осі симетрії), тоді вона дзеркальна, або ш;одо центру, тоді — осьова. Симетрична форма завжди впорядкована. Асиметрія — це відсутність або порушення симетрії.

І з джерела народної творч ості    

Виконати зображення у дзеркальній симетрії з паперу дуже просто: достатньо скласти аркуш навпіл і вирізати будь-який силует — отримаємо два симетричні зображення. Таким способом здавна народні майстри створюють симетричні витинанки. Проте паперові силуети бувають і асиметричними.

Роздивися симетричну та асиметричну витинанки.

_Космічні фантазії

Один і той самий предмет, залежно від того, як ми на нього дивимося, може виглядати симетричним чи асиметричним. Фронтальне положення або вигляд «прямо» (людини лицем, будинку фасадом) симетричне, а бокове (у профіль) — асиметричне.

Роздивися симетричні та асиметричні зображення зорельотів.

Визнач симетричні та асиметричні силуети космічних кораблів.

Практичне завдання    

Створи композицію «Силуети зоря мої флотилії» або «Зорельоти на старті» в техніці силуету.

ПорадиJ

Спочатку виконай ескізи композиції. Силуети космічних кораблів можуть бути симетричними й асиметричними. Композицію можна виконати за допомогою аплікації або використати графічні матеріали: чорну туш і пензлик для великих площин та перо для деталей, або товстий чорний маркер для замальовування силуету і гелеву ручку для уточнення частин малюнку. Крім традиційного для силуету чорного і білого кольорів, можна використати й інші, але обов’язково такі, щоб зберегти силу контрасту — світлого на темному чи темного на світлому.

Словник-путівник

Силует — вирізане зображення або контурний малюнок, заповнені одним тоном, що контрастує із тлом.

Контраст — зіставлення протилежних за характером зображень, що посилює вплив кожного з них.

Тло (фон) — частина образотворчоїабо декоративної композиції, що виконує допоміжну роль у вирішенні задуму (навколишнє середовище, дальній план).

Симетрія — дзеркальне відображення частин одного цілого по обидва боки від центра або осі симетрії.

Вісь симетрії— уявна лінія поділу, що розділяє предмет на дві абсолютно однакові частини, які є наче дзеркальним відображенням одна одної

Асиметрія — відсутність або порушення симетрії.

 

Запитання і завдання

1.    Завдяки яким художнім засобам досягається виразність силуету?

2.    Які особливості побудови симетричної та асиметричної форми?

З *. Самостіійна пошукова робота.

Пригадай природні форми. Намалюй силуетне симетричне та асиметричне зображення однієї і тієї ж рослини.

Г Художній проект для допитливих

Спробуй вирізати силуетні портрети друзів, близьких. Використай вдалі варіанти для оформлення вітальних листівок.

 

(з підручника О. Калініченко, Л. Масол Образотворче Мистецтво)

Автор: admin от 6-11-2013, 00:36, Переглядів: 7240