Народна Освіта » Основи здоров'я » Конфлікти і здоров'я. Причини виникнення і стадії розвитку конфліктів

НАРОДНА ОСВІТА

Конфлікти і здоров'я. Причини виникнення і стадії розвитку конфліктів

Дізнаєшся про причини виникнення конфліктів; основні стадії розвитку конфліктів; як запобігати розпалюванню конфлікту

Пригадай

Чому виникають конфлікти?

Чи можливо жити без конфліктів?

Причини виникнення конфліктів

Ти вже знаєш, що конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів чи поглядів. Конфлікти виникають, якщо погляди однієї людини суперечать поглядам іншої. Розбіжності загострюються, якщо люди не вміють спілкуватися доброзичливо, не можуть стримати негативні емоції.

Конфлікти поглядів можна розв’язати, якщо ставитися до поглядів, смаків та вподобань інших толерантно. Ти знаєш, що не варто сперечатися про те, які книжки або фільми кращі, який одяг носити, яку музику слухати. У кожного свій смак. І це право слід поважати. А щоб уникнути конфліктів, потрібно шукати те, що об’єднує.

Наприклад, якщо читаєте різні книжки або дивитися різні фільми, обміняйтеся враженнями. Не наполягай на своїй точці зору, а спокійно її вислови. Запропонуй послухати диск з улюбленою музикою. Поясни, чим вона подобається. Можливо, хтось зацікавиться, а ти знайдеш однодумців. Навіть якщо кожен обстоюватиме свою думку, стосунки не зруйнуються, конфлікт не переросте у сварку. Завжди пам’ятай народну мудрість: «Про смаки не сперечаються».

Конфлікти інтересів виникають, якщо цілі, потреби, інтереси двох осіб або груп людей зіштовхуються. Це може бути, наприклад, боротьба за лідерство в класі чи протистояння груп підлітків у дворі. Категоричність у судженнях, властива підліткам, сприятиме виникненню конфлікту. Якщо зволікати з розв’язанням проблеми або, навпаки, нав’язувати власну точку зору, незважаючи на інтереси інших, чи ображати співрозмовника, конфлікт загостриться і триватиме довго.

Конфліктні ситуації можуть виникати часто. Їх розв’язання залежатиме від твого вміння ефективно й толерантно спілкуватися, чемної поведінки.

Стадії розвитку конфліктів

У конфлікті виділяють п’ять стадій.

Усвідомлення конфлікту. Один з учасників недоброзичливо ставиться до іншого, він уникає спілкування

Протистояння. Один з учасників відкрито заявляє про свою точку зору, виявляє власні емоції. Інший у відповідь захищається або нападає

^4^)Ескалація конфлікту. Сторони відкрито заявляють про свої позиції і висувають претензії одна одній. На цій стадії не завжди усвідомлюють причину конфлікту. Зростає емоційне напруження. Учасники конфлікту ображають одне одного. Слова або дії, що розпалюють конфлікт, називають конфліктогенами. Це — зневага, образи, глузування, хизування, брехливість, ігнорування іншої сторони, постійне перебивання співрозмовника

і^)3авершення конфлікту. У разі конструктивного розв’язання сторони досягають компромісу й задоволені результатом. Іноді конфлікт згасає, тому що сторони втрачають інтерес до проблеми або один з учасників відсторонюється від її розв’язання. Такий конфлікт залишається нерозв’язаним. Якщо сторони збережуть почуття образи, то С майбутньому конфлікт спалахне з новою силою

Розв’язати конфлікт на стадії протистояння та ескалації дуже важко. Тому вчись не допускати ескалації конфлікту.

Висновок

Конфлікти виникають через суперечність інтересів і поглядів людей. У розвитку конфлікту виділяють п’ять стадій. Потрібно вчитися не допускати ескалації конфлікту, розв’язувати непорозуміння на стадії їх усвідомлення. Розвивати навички ефективного спілкування, ставитися толерантно до смаків і поглядів людей. Поводитися впевнено.

Завдання

1. Що може стати причиною конфліктів?

2. Як розв’язати конфлікт поглядів?

3. Що сприяє розпалюванню конфліктів?

4. Назви стадії розвитку конфлікту.

5. На якій стадії, на твою думку, розв’язати конфлікт найважче? Чому?

6. Які риси характеру слід розвивати підлітку, щоб конфліктів у його житті було менше?

7. Поясни, чи можна уникнути конфліктів у житті.

 

Це матеріал підручника Основи здоров'я 7 клас Бойченко, Василашко

 

Категорія: Основи здоров'я

Автор: admin от 8-02-2017, 14:56, Переглядів: 5613