Народна Освіта » Правознавство » Соціологічні вчення 19 - початку 20 століття

НАРОДНА ОСВІТА

Соціологічні вчення 19 - початку 20 століття

ТЕМА 2. СОЦІОЛОГІЧНІ ВЧЕННЯ XIX - ПОЧАТКУ XX СТ.

План викладу

  1.Соціологічний позитивізм О. Конта

  1. Соціологічний органіцизм Г. Спенсера
  2. Історичний матеріалізм К. Маркса
  3. Натуралістичні школи
  4. Психологічний напрям у соціології
  5. Соціологічна концепція Е. Дюркгейма
  6. Німецька класична соціологія
  7. Політична соціологія

                         Із зіткнення думок народжується істина.

Народна мудрість

Ключові поняття й терміни: соціологічний позитивізм, закон трьох стадій, соціологічний органіцізм, історичний матеріалізм, натуралізм, психологія народів і натовпу, теорія наслідування, інтеракціонізм, інстинктивізм, механічна солідарність, органічна солідарність, аномія, формальна соціологія, «розуміюча» соціологія, соціальна дія, цирку­ляції еліт, залізний закон олігархії.

 

Соціологія є однією з наймолодших наук серед всіх наук про суспільство. Як наукова дисципліна вона сформувалась у XIX ст. Засновники соціології, вважали, що вона, на відмі­ну від інших суспільствознавчих дисциплін (філософії, історії, політекономії), має поєднати в собі знання про конкретні про­цеси, що відбуваються в суспільстві, і стати реальним інстру­ментом активного впливу на всі галузі громадського життя.

Історія соціології як науки нараховує не більше двох сотень років, у той час як передісторія соціологічної дисципліни сягає своїми коріннями глибокої давнини. Із самого початку свого існування людство висувало різноманітні ідеї щодо влаштуван­ня суспільства, управління державою, організації й господарю­вання і т. ін. Ці ідеї накопичувались і формувались у соціальні вчення в рамках філософського знання. Особливістю перших соціальних вчень було те, що суспільство розглядалося в них з позиції його ідеального, найкращого устрою, а не з позиції реальної взаємодії людей. Мислителі, філософи минулих епох, займаючись вивченням суспільства, спиралися не на система­тичне вивчення процесів, які в ньому відбуваються, а на власні враження та вчення попередників. Створені ними соціальні тео­рії були своєрідною формою осмислення і пояснення соціальних явищ свого часу. Ці вчення заклали концептуальні основи роз­витку соціологічної науки, але при цьому залишилися органіч­ною частиною філософської науки. Сукупність соціальних вчень, створених до середини XIX ст., називається протосоціологією.

Виникнення соціології було обумовлено рядом соціаль­них та інтелектуальних чинників. Історичні події, пов'язані з Великою французькою революцією, і крах, філософських раціоналістичних теорій XVIII ст. унаслідок її поразки, швид­кий розвиток капіталізму і наростання соціальних конфліктів поставили перед ученими питання про необхідність реформи теорій про суспільство та пошуку нових методів вивчення со­ціального життя. Виникла гостра потреба у створенні науки про суспільство, яка базувалася б на об'єктивних спостере­женнях і сприяла реальному розв'язанню назрілих соціальних проблем.

 

Н.М. Семке

Категорія: Правознавство

Автор: admin от 3-04-2012, 23:00, Переглядів: 3393