Народна Освіта » Хімія » Ізомери. Теорія хімічної будови органічних сполук О.М. Бутлерова

НАРОДНА ОСВІТА

Ізомери. Теорія хімічної будови органічних сполук О.М. Бутлерова

Валер ФрідріхЧому за однакового хімічного складу молекул фруктоза чи не втричі солодша за глюкозу? Чим зумовлене розмаїття органічних сполук і від чого залежать їхні властивості? У пошуку відповідей на ці та багато інших важливих запи­тань вам допоможе матеріал першого і наступних параграфів підручника.

Опрацювавши цей параграф, ви пригадаєте найважливіші наукові методи пізнання; дізнаєтеся, які речовини називають ізомерами і в чому суть явища ізомерії; пере­свідчитеся, що теорія є вищою формою наукових знань; зможете осягнути зміст основного положення теорії хімічної будови й у подальшому застосувати набуті знання для пояснення багатоманітності органічних речовин.

Лібіх Юстус та Берцеліус Йєнс ЯкобІзомери - речовини з однаковим якісним і кількісним складом, але різною будовою і різ­ними властивостями. Яка причина ізомерії (від грец. — рівної, однакової міри) - явища існуван­ня ізомерів, як його було відкрито? Bh, звичайно, пам’ятаєте, що хімічний аналіз і синтез - науко ві методи пізнання, які допомагають науковцям- хімікам осягнути таємниці світу речовин і їхніх перетворень. Зокрема, ці методи широко ви­користовували Ф. Велер (мал. 1.1) і Ю. Лібіх (мал. 1.2). На початку XIX ст. вони експеримен­тальним шляхом виявили, що ізоціанатна (HCNO) і фульмінатна (від лат. fulmen - блискав­ка, тривіальна назва - гримуча кислота) кислоти мають однаковий якісний і кількісний хімічний склад. Однак їхні властивості істотно різняться.

Властивості солей фульмінатної та ізоціанатної кислот також різні. Приміром, аргентум(І) фуль­мінат (тривіальна назва - гримуче срібло) легко вибухає, тож ще від часів Наполеона його вико­ристовують як детонатор. Натомість аргентум(І) ізоціанат - порівняно стійка сполука.

Така відмінність у властивостях зацікавила й збентежила Й.Я. Берцеліу- са (мал. 1.3), який систематично досліджував елементний склад органічних сполук. Він піддав сумніву достовірність експериментальних даних, здобу­тих і оприлюднених німецькими колегами. Однак результати повторних хі­мічних аналізів, виконаних Ю. Лібіхом, були більш ніж переконливими.

Бутлеров ОлександрЗгодом Ф. Велер довів, що якісний і кількісний склад сечовини, яку він синтезував з неорганічних речовин, такий самий, як і в амоній ізоціанату.

У подальшому було виявлено ще чимало подібних фактів, які потребували наукового пояснення.

Чому виникають нові теорії? Причину цього ми визначили в попередньому пункті — від­криття явищ, які не можна пояснити в межах існуючих теоретичних уявлень. Для пояснення існування ізомерів Й.Я. Берцеліус висунув гі­потезу: відмінності у властивостях сполук однакового складу зумовлені тим, що в їхніх молекулах атоми сполучені в різній послідов­ності. Це припущення було частково обґрунто­ване тогочасними знаннями і потребувало по­дальшої перевірки, підтвердження, пояснення.

Гіпотеза Й.Я. Берцеліуса була лише пред­течею створення О.М. Бутлеровим (мал. 1.4) теорії, яка логічно й досконало відобразила та обґрунтувала систему наукових фактів, пов’язаних з існуванням ізомерів. Підхід

О.М. Бутлерова ґрунтувався на провідних на­укових ідеях того часу:

  • запровадження 1852 р. Б. Франкладом по­няття «сполучна сила», що стало фундамен­том для розвитку вчення про валентність:
  • зауваження 1854 р. А. Кекуле (одночасно з А. Купером) здатності атомів Карбону сполучатися в ланцюги;
  • визнання на першому Міжнародному з'їзді хіміків 1860 р. у м. Карлсруе (Німеччина) існування атомів і молекул.

 

Приклади моделей молекул органічних речовинОднак погляд О.М. Бутлерова на будову молекул був принципово новим.

Дізнайтеся більше... Свої міркування із цього питання О.М. Буглеров упер* ше виклав перед науковою громадськістю на З'їзді німецьких природо­дослідників і лікарів у м. Шпейері (1861). У доповіді «Про хімічну будову речо­вини» Олександр Михайлович зазначав: «...я назвав би хімічною будовою хімічний зв'язок, або спосіб взаємного сполучення атомів у складному тілі. Хімічну натуру складної частинки зумовлює натура елементарних складових частин, кількість їх і хімічна будова». Ці твердження донині не втратили своєї актуальності.

Сучасне формулювання основного положення теорії хімічної будови ор­ганічних речовин таке:

Властивості органічних речовин залежать не лише від їхнього якісного і кількісного складу, а й від будови молекул.

Осягнути зміст поняття хімічна будова вам допоможе моделювання. Цей науковий метод пізнання відомий вам не лише з основної школи, а й з по­всякденного життя (наведіть приклади). Тож пригадаймо за схемою, зобра­женою на малюнку 1.5, деякі різновиди моделей молекул.

Теорія хімічної будови - наріжний камінь наукового фундаменту орга­нічної хімії. Перш ніж це стало загальновідомою і беззаперечною істиною, О.М. Бутлеров багаторазово експериментально перевірив сформульовані ним теоретичні положення. Таким чином науковець не лише пояснив яви­ще ізомерії, а й передбачив існування різноманітних ізомерів. Він блискуче підтвердив свої припущення син­тезом низки сполук, які до того часу не були відомі (приклад наведено на малюнку 1,6).

спирти-ізомериВажливим є висновок О.М. Бутле- рова, який викладено у статті «Про різні способи пояснення деяких видів ізомерії». Науковець наголошував: якщо за однакового складу речовини виявляють різні властивості, то й хі­мічна будова в них різна. Тож за влас­тивостями речовини можна судити про Ti хімічну будову, а за будовою - спрогнозувати властивості. Тобто теорія (від грец. - розгляд, досліджен­ня) - це система знань, яка має перед- бачувальну силу стосовно певного явища (поміркуйте, чому створення О.М. Бутлеровим теорії хімічної будо­ви порівнюють з науковим подвигом Д.І. Менделєєва).

структура молекул Дізнайтеся більше... 2008 р. було засновано Золоту медаль імені О.М. Бут- лерова, яку Російська академія наук присуджує за видатні праці в галузі органічної хімії.

На прикладі наукового доробку О.М. Бутлерова ви мали нагоду пересвід­читися, що теорії формулюють, розробляють і перевіряють згідно з науко­вим методом. Теорія хімічної будови органічних сполук О.М. Бутлерова дає цілісне уявлення про закономірності й істотні зв’язки між складом, бу­довою і застосуванням органічних речовин, тобто є вищою формою наукових знань.

Наукові ідеї О.М. Бутлерова щодо залежності властивостей органічних речовин від будови їхніх молекул згодом дістали блискуче підтвердження і розвиток завдяки дослідженням, здійсненим багатьма наступними поко­ліннями хіміків в усьому світі. Аналі­зуючи схему, зображену на малюнку 1.5, ви, напевно, звернули увагу, що структурна формула не надає всієї інформації про будову молекули. На­томість за масштабними і кулестерж- невими моделями можна дістати уявлення щодо просторового роз­ташування атомів у молекулі (прига­дайте з курсу хімії основної школи форми молекул метану, етилену (етену ), ацетилену (етину ), ДНК).

Використання новітніх комп’ютер­них програм дає змогу створити моде­лі, що відображають розподіл елек­тронної густини в молекулах (мал. 1.7). Це полегшує прогнозування ймовірності існування речовин, передбачення їхніх властивостей і, як наслідок, галузей застосування. He менш важливим є значення моделювання для ви­бору раціональних способів добування і розробляння стратегій створення новітніх матеріалів, ефективних лікарських засобів.

Дізнайтеся більше... «Великий хімік». Саме це було написано на дошці, яку наказала повісити на груди Сашкові Бутлерову адміністрація Казанської гімназії. Так було покарано юного хіміка за скоєння вибуху в пансіоні цього навчального закладу. За іронією долі напис виявився пророчим: ім’я творця теорії хімічної будови назавжди вписано в історію хімічної науки.

 

► Теорія - вища форма наукових знань.

► Ізомери — речовини з однаковим якісним і кількісним складом, але різною будовою і різними властивостями.

► Ізомерія — явище існування ізомерів.

► Властивості речовин залежать не лише від їхнього якісного і кількіс­ного складу, а й від хімічної будови молекул.

 

Завдання для самоперевірки
Доведено, що аромат ванілі заспокоює і зменшує стрес. Цей запах також викорис­товують для ароматизування помешкань і... відлякування комарів. Речовина, що зумов­лює запах ванілі, - ванілін (1). Поміркуйте й поясніть, чи можливо, аби речовина (2) з та­ким самим якісним і кількісним складом практично не мала запаху.
рисунок

 

Творча майстерня

Візитну картку завжди асоціюють з її господарем. На візитівці, що зберігається в музеї Казанської хімічної школи, містяться лише повні прізвище, ім'я та по батькові

О.М. Бутлерова. Впадає в око, що лівий нижній куток картки був загнутий (про що це свідчить?).

Використовуючи додаткові джерела інформації, дізнайтеся більше про наукові здобутки і особистість О.М. Бутлерова. З огляду на нові знання розробіть дизайни візитівок, що мали б, на вашу думку, найточніше відображати: а) наукові досягнення; б) захоплення; в) особистісні риси (або все разом) Олександра Михайловича. Обґрунтуйте свій підхід.

З'ясуйте, який дотепний жарт Бутлерова був пов'язаний з візитівкою, точніше — її відсутністю. Подайте цю інформацію у формі коміксу.

Категорія: Хімія

Автор: admin от 4-05-2013, 00:23, Переглядів: 10887