Народна Освіта » Українська література » Іван Драч. Біографія, життєвий і творчий шлях

НАРОДНА ОСВІТА

Іван Драч. Біографія, життєвий і творчий шлях

Іван ДрачІван Федорович Драч народився 17 жовтня 1936 року в селі Теліженцях Тетіївського району на Київщині. Після закінчення Тетіївської серед­ньої школи викладав російську мову й літературу в сільській школі. Пізніше працював інструктором Тетіївського райкому комсомолу. Відбувши службу в армії (1955-1958), став студентом філологічного факультету Київського університету. Перейшов на заочне відділення, працював у редакції «Літера­турної газети» (тепер «Літературна Україна»). Там надрукував свою поему «Ніж у сонці» (1961), яку прихильно зустріли читачі. Наступного року видав окрему книжку поезій «Соняшник». Драч навчався також на Вищих сценар­них курсах у Москві (1962-1964).

Він мав певний стосунок до шістдесятницького опозиційного руху, од­нак після арештів шістдесятників радянським режимом, у травні 1966 року написав відкритий лист, у якому покаявся за свої зв’язки з дисидентами.

Поет постійно нагадував про себе читачам: з'явилися книжки «Проту­беранці серця» (1965), «Балади буднів» (1967), «До джерел» (1972), «Ко­рінь і крона» (1974), «Київське небо» (1976), «Дума про вчителя» (1977), «Шабля і хустина» (1981), «Драматичні поеми» (1982), «Київський оберіг» (1983), «Храм сонця» (1988) та ін.

Драч певний час працював у сценарній майстерні кіностудії ім. О. До­вженка, він є автором кіносценаріїв «Криниця для спраглих», «Камінний хрест» (за мотивами творів В. Стефаника), «Іду до тебе» (про долю Лесі Українки) та ін.

З кінця 80-х років минулого століття іі до теперішнього часу Драч ак­тивно займається політикою. Він був у керівництві Народного руху України, депутатом Верховної Ради, входив до різних партій та організацій.

«Драч — поет інтелектуальний. При такій просто приголомшуючій ще­дрості образів, помітно одночасно, наче б вони перейшли сказати б через ана­літичний інтелект, який все одмірян і зважив, всюди тонко поклавши міру...

Взагалі кажучи, Драч руйнує соцреалістичну систему образності, побу­довану на фальшивій засаді, що вона належить до колективного вжитку всіх поетів і на спростаченні до загальнозрозумілості (пишеться, мовляв, для на­роду), сам виходячи з протилежної і єдино сшійнятної засади — неповтор­ності образу. Цим він найбільш вирізняється серед усіх шістдесятників».

Мітки: біографія, конспект по біографії, біографія коротко, детально.


Завдання для самоперевірки:

Початковий рівень

  1. Дайте визначення балади.
  2. До якого літературного покоління належить І. Драч?

Середній рівень

  1.  Що символізує сонце в баладі І. Драча?
  2.  Що втілилося в образі калини для ліричного героя твору «Лист до калини»?

Достатній рівень

  1. Розкрийте ідейний зміст «Балади про соняшник».
  2. У чому полягає філософський зміст балади «Крила»?

Балада — ліро-епічний твір із драматичним напруженим сюже­том, у якому нерідко наявні елементи фантастики. В укра­їнській поезії балада поширилась у XlX столітті у творчості иоетів-романтиків П. Гулака-Артемовського, Л. Боровиков- ського, І. Вагилевича, Т. Шевченка та ін. У другій половині XX століття до жанру балади найчастіше звертався І. Драч (збірка «Балади буднів»).

 

Мітки: питання для контрольної роботи, самостійної роботи, запитання та завдання по творчості.

Автор: admin от 27-04-2013, 13:29, Переглядів: 16730