Народна Освіта » Біологія » Особливості будови дощового черв’яка та його значення у природі

НАРОДНА ОСВІТА

Особливості будови дощового черв’яка та його значення у природі

  1. Особливості будови дощового черв'яка.
  2. Значення дощових червів у природі.
  3. Висновок.

Дощовий черв’як належить до типу кільчастих червів. Його тіло розчленовано на однакові сегменти, що йдуть один за одним. Рухається за допомогою щетинок, що зібрані в пучки. Має добре розвинений шкірно-м’язовий мішок, що складається з епітелію (шкіри), шару кільцевих і шару поздовжніх м’язів. Має вторинну порожнину тіла — целом. Травна трубка складається з трьох відді­лів — переднього, середнього і заднього. Органи виділення — ме- танефридії. Кровоносна система замкнена; складається з крупної спинної, черевної та кільцевих судин. Рух крові забезпечується скороченням стінок спинної та кільцевих судин, які називаються «серцями». Дихання здійснюється всією поверхнею тіла. Нерво­ва система складається з головного ганглію на спинному боці над глоткою і двох підглоткових тяжів, що переходять на черевний бік, сполучаються і утворюють підглотковий ганглій; від остан­нього відходить черевний нервовий ланцюжок з потовщеннями в кожному членику.будова дощового черв'яка

Дощовий черв’як — гермафродит; запліднення — перехресне. Розвиток без метаморфозу. Яйця розвиваються всередині яйцево­го кокона, з якого виходять повністю сформовані черви.

В природі дощові черв’яки відіграють важливу роль у ґрун­тоутворенні та підвищенні його родючості. Активну участь у цих процесах відмітив ще в 1837 р. Чарлз Дарвін. Своєю діяльністю дощові черви поліпшують не тільки хімічний склад ґрунту, а та­кож його структуру і фізичні властивості — підвищують аерацію, покращують пористість, водопроникність, вологоємність і дрібно- зернистість. Вони переносять в нижні глибокі шари ґрунту пере­гній, перероблений в їхньому кишечнику з відмерлих рослин. До­щові черви прискорюють повне розкладання органічних речовин в ґрунті та включення їх в біологічний кругообіг. Дощові черви за­безпечують підвищення родючості ґрунту. Вони виконують одну з головних ролей розкладання рослин — торфоутворювачів. До­щові черви є кормом для багатьох тварин, що ведуть землериючий спосіб життя.

Висновок: дощовий черв’як як представник типу Кільчасті черви характеризується низкою прогресивних ознак.

Запам’ятай: сегменти тіла, целом, замкнена кровоносна система, перехресне запліднення, ґрунтоутворення.

Категорія: Біологія

Автор: admin от 5-03-2013, 23:05, Переглядів: 68173