Народна Освіта » Біологія » Порівняльна характеристика будови скелета ссавців і людини. Спільні та відмінні риси

НАРОДНА ОСВІТА

Порівняльна характеристика будови скелета ссавців і людини. Спільні та відмінні риси

Скелет людиниВ цій статті ми даємо відповідь на питання: Порівняйте будову скелета ссавців і людини та пояс­ніть, чим зумовлені їх відмінності


Скелети людини і ссавців складаються з одних і тих самих від­ділів (скелет голови, скелет тулуба, пояси кінцівок і скелети віль­них кінцівок), утворених подібно розташованими кістками. Риси схожості скелетів доводять тваринне походження людини.

Однак скелет людини має ряд особливостей, які істотно від­різняють його від скелетів ссавців. Особливості скелета людини пов’язані з прямоходінням і трудовою діяльністю.

У скелеті голови людини мозковий відділ черепа переважає над лицьовим. Це пов’язано із сильним розвитком головного моз­ку людини. У тварин лицьовий відділ черепа розвинутии значно краще, ніж мозковий; головний мозок у них має відносно менший об’єм, ніж у людини, а досить розвинені щелепи є органами добу­вання їжі, нападу та захисту.

Скелет людини

Вертикальне положення тіла, що спирається тільки на нижні кінцівки, звільнило руки від функції ходіння. Хребет дорослих людей утворює чотири вигини. Вони сприяють збереженню люди­ною рівноваги. Під час ходи, різних рухів вигини хребта пружи­нять і пом’якшують поштовхи. У ссавців, які спираються на чоти­ри кінцівки, хребет таких вигинів не має.

Грудна клітка людини у зв’язку з прямоходінням розширена в боки. У ссавців вона, навпаки сплюснута з обох боків.

Одна з найхарактерніших рис людського скелета — це будова руки, яка стала органом праці. Кістки пальців сполучені з п’яст­ком рухомо. Великий палець найрухоміший і добре розвинений, міститься напроти всіх інших, що має важливе значення для різ­них видів роботи.

У зв’язку з вертикальним положенням тіла пояс нижніх кінці­вок у людини дуже широкий і має вигляд чаші. Він є опорою для внутрішніх органів черевної порожнини. У ссавців таз набагато вужчий, ніж у людини.

Масивні кістки нижніх кінцівок людини товщі й міцніші від кісток рук, бо ноги тримають на собі весь тягар тіла. Склепінчаста стопа людини під час ходіння, бігу, стрибків пружинить і пом’як­шує поштовхи.

Висновок: скелет людини і скелет тварин мають загальний план будови, а усі відмінності зв’язані з прямоходінням, високо- розвиненою нервовою системою і трудовою діяльністю, характер­ними для людини.

Запам’ятай: прямоходіння, трудова діяльність

Категорія: Біологія

Автор: admin от 13-02-2013, 22:15, Переглядів: 77062