Народна Освіта » Біологія » Покритонасінні, дводольні та однодольні покритонасінні

НАРОДНА ОСВІТА

Покритонасінні, дводольні та однодольні покритонасінні


Ви дізнаєтеся, що таке покритонасінні, про те, що така дводольні і однопольні покритонасінні.

 

У попередній темі ви дізналися про основні риси будови, життєдіяльність та розмноження квіткових рослин. Усі вони називаються квіткові або покритонасінні. Це значить, що їхні насінні зачатки глибоко сховані у порожнині зав'язі, а пилок під час запилення вловлює приймочка маточки. Вони мають зародковий мішок і їм притаманне подвійне запліднення. Покритонасінні поширені на усіх континентах, навіть в Антарктиді, зростають в усіх кліматичних зонах. їх нараховують близько 250 тис. найрізноманітніших видів. ЦІ рослини заселяють найбільш посушливі пустелі і помірно зволожені території, трапляються на болотах і в прісних водоймах, а деякі (наприклад, морська трава) навіть пристосувалися зростати на морському дні, при цьому морська вода навіть переносить їхні, пилкові зерна.

У квіткових рослин є насінини із зародками, які містять дві або одну сім'ядолі. З цією ознакою пов'язана ціла низка інших особливостей. Тому покритонасінні поділяють на дводольні і однодольні.

Корінь. У більшості дводольних головний корінь живе тривалий час, а тому їхня коренева система має один найпотужніший корінь, від якого відходять менш потужні бічні корені. Головний корінь однодольних рано відмирає, тому їхня коренева система зазвичай складається з багатьох однаково розвинених коренів.

Листок. У листків дводольних зазвичай невелика листкова основа, часто є прилистки, добре розвинений черешок і листкова пластинка із пальчастим або пірчастих жилкуванням. Листки однодольних часто мають основу у вигляді піхви, що оточує стебло, в переважній більшості без прилистків і черешка, з овальною або стрічкоподібною листковою пластинкою, дугоподібним або паралельним жилкуванням.

Стебло. На поперечному зрізі стебла дводольних провідні пучки розташовані кільцем, є серцевина. Для них типове утворання камбію і потужне потовщення. Тому серед дводольних багато як трав, так і дерев. Натомість провідні пучки однодольних розкидані майже по усьому поперечному зрізі стебла. Часом в центрі можна розпізнати серцевину, але у деяких однодольних» наприклад злаків (бамбук, пшениця, жито) на місці серцевини виникає велика повітряна порожнина. Камбій у однодольних не утворюється. Це — переважно трави. Дерев до цієї групи належить небагато: це — пальми, алое або драцени.

Квітка. Для багатьох дводольних характерні квітки, у яких частини розміщені колами, в кожному з яких по чотири або п’ять листочків оцвітини, тичинок чи плодолистків, з яких складається маточка. А у типової квітки однодольних кола тричленні. Квітки із великим і невизначеним числом частин трапляються як серед дводольних, так і серед однодольних.

Дводольних покритонасінних у флорі Землі нараховують близько 180 тис. видів, а близько 70 тис. видів покритонасінних мають зародок з однією сім’ядолею і належать до однодольних.

Висновки

 

1.    Покритонасінні — найбільша за обсягом група рослин, яка найбільш поширена у різноманітних умовах існування.

2.    Характерними рисами покритонасінних є квітка, плід, вловлювання пилку приймочкою маточки, зародковий мішок, подвійне запліднення, ситоподібні трубки.

3.    Покритонасінні рослини за сукупністю ознак можна поділити на дводольні і однодольні.

 

Терміни і поняття

Покритонасінні, дводольні, однодольні.

Контрольні запитання

 

1.    Які основні ознаки покритонасінних?

2.    За якими ознзками покритонасінні поділяють на дводольні і однодольні?

3.    Скільки видів гюфтонасінник, деодольних і однодольних існуе в природі?

 

Завдання

 

Порівняйте ознаки дводольних і однодольних покритонасінних, відомості про їхні особливості занесіть у таблицю в зошиті.

Ознака

Дводольні

Однодольні

Число сім'ядолей у зародка насінини

   

Життєві форми

   

Внутрішня будова стебла

   

Жилкування листка

   

Тип кореневої' системи

   

Число частин квітки

   

 

Це матеріал з підручника Біологія 6 клас І.Ю. Костіков, С.О. Волгін, В.В. Додь

 

Категорія: Біологія

Автор: admin от 9-10-2014, 00:01, Переглядів: 7048