Народна Освіта » Українська література » Краса пейзажної лірики П. Тичини «Де тополя росте...», «Гаї шумлять...»)

НАРОДНА ОСВІТА

Краса пейзажної лірики П. Тичини «Де тополя росте...», «Гаї шумлять...»)

Крім поетичного обдарування П. Тичина мав ще й музичне. Він тонко відчував і дуже любив природу. Митець добирає незвичайні слова, щоб тонко й оригінально змалювати природу. У віршах поет проймає читача світлим і радісним! настроєм. І ми також по-новому починаємо дивитись на навколишній світ, відкриваємо для себе його привабливість і красу.

У своїх поезіях П. Тичина виразно, барвисто зображує краєвиди рідної природи і водночас «озвучує» їх. Поет вдається до уособлення природи, і вона постає «живою істотою». Так, у вірші «Де тополя росте...» жито шумить, співає. Через природу митець передає свій настрій. У вірші немає людських образів-персонажів. Але присутність людини все ж відчувається. Ось, наприклад, такі слова: «А то все, все жита, колоски, колоски...». Це зображення результату людської праці. У поезії трапляються повтори, які надають творові музикальності:


Де не глянь — колоски

Проти сонця блись-блись...

 

Жито у поета асоціюється з життям, натхненням: «Шумить жито, співа, заохочує жить...».

Гармонію людини і природи передає поет у вірші «Гаї шумлять...». П. Тичина виражає свої патріотичні почуття через оспівування рідної природи: край неба порівнює із золотом, милується хмарками, які біжать, слухає шум гаїв.

У деяких словах є звуки, які нагадують подзвін. Вдалий добір голосних та приголосних звуків допомагає відтворити звуки природи.
Коли я читаю рядок «Думки пряде — над нивами...», то уявляю ледь помітне тремтіння повітря в полі. Кожна рослинка може розвиватися й квітнути лише І під сонячним промінням, живлячись соками землі. Тому, мабуть, поет сонце порівнює із золотом:

Щось мріє гай —

Над річкою.
Ген неба край —
Як золото.

 

Коли читаєш пейзажну лірику Тичини, складається враження, що поет зупинимся десь у полі, в лузі чи на лісовій галявині. Він був серед хлібів, квітів, трав І »підслуховував» найпотаємнішу музику природи.

Автор: admin от 15-12-2012, 13:43, Переглядів: 4263