Народна Освіта » Українська література » Автобіографічна основа вірша Т. Шевченка «Якби ви знали, паничі...»

НАРОДНА ОСВІТА

Автобіографічна основа вірша Т. Шевченка «Якби ви знали, паничі...»

Важким і тернистим був життєвий шлях народного співця — Т. Г. Шевченка. Народився великий поет у родині кріпака. У Моринцях та в сусідньому селі Кирилівці пройшло його гірке дитинство. Села належали багатому поміщику Енгельгардтові. Тисячі кріпаків працювали на нього.
Становище селян-кріпаків було надзвичайно важким. Вони були вбогими, тлежали від пана, не мали ніяких прав. Кріпосники ж відзначалися свавільністю,    їх влада над поневоленими людьми була безмежною. Про це свідчить і доля Шевченкової сім’ї. Тарасові було дев’ять років, коли померла його мати: «Там матір добрую мою, ще молодую, у могилу нужда та праця положила». Через два роки не стало й батька: «Не витерпів лихої долі, умер на панщині». За рахунок тяжкої праці кріпаків привільно і в розкошах жило панство, для них це був і сравжній рай.
У своєму вірші Т. Г. Шевченко правдиво показує життя селян-кріпаків, нагадує про своє дитинство, тяжке життя матері та батька, братів і сестер. У вірші поет протиставляє красу природи підневільному становищу селянства.
Т. Шевченко наголошує, що «в раї пекло розвели». Суспільство було поділено на багатих і бідних: панів і кріпаків. Після смерті батьків життя Тараса, його братів та сестер стало ще гіршим. Тарас потрапив до сільської школи "носити воду школярам". У батьковій хаті хлопець «бачив пекло», «неволю», "роботу тяжкую".
Отже, вірш «Якби ви знали, паничі...» має автобіографічну основу. По-перше, він засуджує панів. По-друге, у ньому розповідається про трагічну долю рідних Т. Г. Шевченка. По-третє, поет показує страждання людей за часів царського    самодержавства. Т. Г. Шевченко — захисник прав знедоленого народу. Усе його життя — великий подвиг, приклад самовідданого служіння народові.

Автор: admin от 15-12-2012, 12:15, Переглядів: 3129